Milano Gezi Rehberi

Milano Hakkında Genel Bilgiler

Milano İtalya’da yer alan ve Roma‘dan sonra en büyük ikinci şehirdir. İtalya’da yer alan en büyük yüzölçümü Milanodadır. Milano İtalya ve Avrupa’da yer alan  en zengin olan ve en gelişmiş şehirler arasındadır. Şehirde otomotiv ve moda sektörü en önemli geçim kaynağıdır. Öyleki moda konusunda dünyaya kendini kanıtlamış bir şehirdir.

milano hakkında bilgi - milanoda gezilecek yerler

Türkiye’den ve dünyanın bir çok yerinden alışveriş için Milano’ya özel uçak seferleri bile düzenlenir. Şehrin tam merkezinde herkesi derinden etkileyen ve dünyanın en büyük gotik tarzda katedrali olan Duomo di Milano yer almaktadır. Gene dünyanın en eski alışveriş merkezi olan Galleria Vittoria Emanuele II’de Milano da yer alır. Dünyanın en büyük tiyatrosu olma unvanını almış olan La sacala da gene aynı şekilde Milano’da yer alan önemli bir yapıdır.

Galleria Vittoria Emanuele II - milano rehberi

Milano aslında dünyanın bir çok yerinde tam bir moda şehri olarak anılır. Zaten gittiğinizde fark edersiniz. Birbirinden şık mağazalar ve eli kolu poşet dolu kadınlar. Hem İtalyan kadınlarına hem de dünyanın dört bir yanından gelen alışveriş meraklılarına hizmet eden bir sektör dönmektedir şehirde.

milanoda alışveriş - milano rehberi

Uzun bir İtalya turu düzenliyorsanız özellikle Milano’nun diğer İtalya şehirleri olan Roma ve Floransa’dan oldukça farklı olduğunu göreceksiniz. Diğer İtalya şehirlerinde olmayan modernleşme ve yüksek katlı binalar Milano’da fazlaca kendini gösterir. Ancak bu tarihinden kopmuş olduğunu göstermez  şehrin. Tam tersine hem tarihlerini korumayı hem de orantılı olarak modernleşmeyi bir arada çok iyi yürütebilmiş şehirlerden biridir Milano.

milano

Milano’ya gelen turistler genelde burada yer alan muhteşem caddelerde gezmekten son derece keyif alırlar. Hatta mümkünse bu caddelerde bisiklet kiralayarak gezmenizi de tavsiye ederim. Eşsiz bir tecrübe edinirsiniz.

milano rehberi - milanoda yapılacaklar - milanoda bisiklet

Milano’nun en büyük özelliğinin modanın başkenti olduğunu yukarıda vurgulamıştım. Bu nedenle Milano sokaklarında gezerken karşınıza sürekli son derece şık giyimli insanların çıkacağından emin olabilirsiniz.

Şehirde en önemli gezilecek mekanlardan biri piazza del duomodur. Meydanda yer alan ve meydana adını veren duomo katedrali dünyanın en büyük 3. katedralidir. Mimari yapısı ile sizi son derece etkileyecek oldukça gösterişli bir katedraldir.

Milano’ya kaç günlüğüne gidilmeli

Aslında bu çok göreceli bir kavram. Bazılarına 2,3 gün çok rahat yeterken bazıları 5 gün boyunca yapacak hep yeni şeyler bulabiliyor bu şehirde. Size tavsiyem en az 3 gün ayırın bu şehre.

Milano’nun iklimi ve Milano’ya ne zaman gidilir

Milano’da nemli tropikal iklim özellikleri görülmektedir. Kış ayları genelde yağmurlu ve bazen karlı, yaz ayları ise nemli ve sıcak geçmektedir. Milano’nun iklimi ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

milano gezi rehberi - milanonun iklimi

Milano’da kış bazen karlı geçebilir. Bu durum açık hava olan mekanlarda rahatça dolaşmanıza engel teşkil yaratabilir. Milano’yu gezmek için en ideal mevsim bahar aylarıdır. Mayıs, haziran ve eylül ayları Milano’ya gitmek için son derece idealdir.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.