Prag Kalesi Hakkında Bilgi

Prag Kalesi Hakkında Bilgi

Masal şehir prag her türlü yapısı ve binası ile size muhteşem bir tatil yaşatacaktır. Prag’da gezip görülebilecek pek çok saray, kilise ve yapı bulunmaktadır. Prag kalesi de bunların başında gelmektedir. Prag’da gezilecek yerler sıralamasında prag kalesi ilk sırayı almaktadır.Prag kalesi dünyanın en büyük kalesi olma özelliğini taşımaktadır. Kalenin ilk inşa edilen kısmı kilise binasıdır. Kalenin bulunduğu alanda yer alan georgios bazilikası ile vitus bazilikası 10. yüzyılda inşa edilmiştir.

Kalenin bulunduğu alan tek başına bir şehir gibidir. Kaleye gezmeye gittiğinizde Prag için önemli olan ve görülecek pek çok kilise ve yapının da kalenin olduğu yerde konumlandığını göreceksiniz. Prag kalesine giderken rengarenk evlerin bulunduğu adeta bir maketi andıran mahalleden geçiyorsunuz. Bu mahallede o dönem insanlar adres tariflerini bu evlerin üzerinde yer alan sembolleri kullanarak yapıyorlarmış. O semboller ise o evde oturan kişinin mesleğine göre belirleniyormuş. Siz de gittiğinizde bu mahallede evlerin yanına yaklaşıp yukarı doğru baktığınızda bu sembolleri görebilirsiniz. Kimi keman sembolü, kimi aslan, kimi anahtar ve daha pek çok çeşit. Kalenin girişinde ve etrafında yer alan heykellerin neredeyse tümü korku filmlerinden fırlamışcasına ürkütücü ve vahşi.

prag kalesinin hikayesi

Prag kalesinin içi

Kale içerisinde pek çok önemli devlet adamının çalışma odaları yer almaktadır. Bunlar kutsal Roma imparatorları, Çek cumhuriyeti cumhurbaşkanları, Çekoslovakya cumhurbaşkanları, Bohemia krallarıdır. Ayrıca kale içerisinde bohemian mücevherleri bir odada saklanmaktadır. Kaleyi gezmeye gittiğinizde bu kalenin içinde yer alan gotik saint vitus katedrali zaten sizi güzelliği ile büyüleyecektir. Kalenin olduğu alan gezip görülmesi gereken pek çok binanın bir arada toplandığı bir alandır. Ayrıca gene kalede bir manastır, bir kaç kule ve sarayın kanatları yer almaktadır.

parg kalesi fotoğrafları

Prag kalesinin olduğu bölge günümüzde lesser town olarak bilinmektedir. Kale 14. yüzyılda genişletildi ve yenilendi. Kaleye barok ve neoklasik bir tarz kazandırıldı. 1. dünya savaşından sonra kale çekoslovakya hükümet binası olarak kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde ise kalede Çek Cumhuriyeti cumhurbaşkanı yaşamaktadır.

Prag kalesi başlı başına bulunduğu bölge ile beraber gezmeye gittiğinizde size çok farklı anlar yaşatacaktır. Bunlardan en keyiflilerinden biri de eğer denk gelirseniz muhteşem bir show olan asker değişimi anıdır. Her gün öğlen saat 12:00’da yapılan ve orjinal adı Changing of the guards olan bu tören gerçekten izlemeye değer bir törendir. Zaten oldukça yoğun bir kalabalık görürseniz bilin ki bu asker değişimini izlemek için bekleyen insanlardır. Kimileri için çok eğlenceli ve farklı bir deneyim olarak görülen bu show kimilerine göre oldukça gereksiz bulunur. Orada okadar zaman beklemeye değer mi ve okadar kalabalığın içinde bu showu izlemek ne denli keyif verir gittiğinizde bunun kararını siz verin.

prag Changing of the guards - prag kalesinde asker değişimi

Oldukça güzel bir görünüme sahip olan Prag kalesinin girişi de ayrı bir süslüdür. Kalenin giriş kapısında yer alan aslan ve kartal heykelleri oldukça heybetli ve güzeldir. Kalede diğer görmenizi önereceğim yer ise orjianl adı chapel of holy cross olan kutsal hac şapelidir.

prag chapel of holy cross - prag kalesi kutsal hac şapeli

Prag kalesinin sol tarafına geçtiğinizde ise rönesans ve barok resimlerinin sergilendiği bir müze yer almaktadır. Kalenin avlularından birinde dünyaca ünlü saint vitus katedrali yer almaktadır. Belki de burada yer alan en farklı ve en göz alıcı yapı budur. Prag kalesi etrafında gezilecek yerler bununla sınırlı değil elbette, kendine has bir kalabalığı olan orjinal adıyla golden lane yani altın yolu da görmenizi tavsiye ederim.

Prag kalesi her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin akınına uğrar. Çok ciddi bir ziyaretçi potansiyeli vardır. Prag’da gezilecek yerler sıralamasında ilk sıralardadır. Sadece prag kalesi değil kalenin bulunduğu alanda yer alan tüm yapılar son derece önemli ve özeldir.

Mistik bir havası vardır buranın. Gittiğinizde siz de fark edeceksiniz hemen havadaki ağırlığı ve değişikliği. Kendi başına bir şehir gibidir bu bölge. Prag tatili yapan herkes buraya bir gününü illaki ayırır.

Prag kalesi vitava nehrinin sol kısmında konumlanmıştır. Kalenin tam bu kısma yapılmasının nedeni ise bulunduğu konum itibari ile tüm şehre buradan hakim olabilmesidir.

prag kalesine nasıl gidilir - prag kalesine ulaşım

Prag kalesine nasıl gidilir?

Prag kalesine gitmek için bazı turizm acentalarının düzenlediği turlara katılabilirsiniz. Turda Prag kalesi, st vitus katedrali ve şehir turu gezileri beraber ücretlendirilmektedir. Şehir içinde yer alan tüm acentalar bu turu yapmaktadırlar.

Prag kalesine ulaşım

Turla değil de kendi çabalarınızla kalenin olduğu yere gitmek isterseniz de 22 nolu tramvay hattını kullanabilirsiniz. Tramvayın kralovsky letohradek ya da prazsky hrad duraklarında inebilirsiniz.

prag kalesinin içi

Prag kalesi giriş ücreti

Kaleye giriş ve bazı alanlara giriş ücretli iken bahçelere giriş ücretsizdir. Hatta kalenin etrafında yer alan katedralleri ve pek çok yapıyı da ücretsiz gezebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.