Kurban Bayramı İçin İki Uzak Rota Önerisi

Bu Kurban Bayramı’nda bir farklılık yapıp uzak rotalara doğru yol almaya ne dersiniz? Hindistan ve Uzak Doğu’nun gizemli şehirlerinde keşif ve heyecan dolu bir tatil hiç de fena fikir değil. Hint ve Çin kültürlerini tanımak, farklı yerleri keşfetmek istiyorsanız, Kurban bayramı tatili için Hindistan veya Japonya turu tercih edebilirsiniz. Sizler için bu iki bölgeye yönelik güzel bir gezi planı hazırladık.

setur-osaka-uzak dogu turlari

Hindistan Turu

Hindistan turunun ilk durağı pembe şehir olarak bilinen Jaipur oluyor. 1853 yılında Prens Albert’in ziyareti şerefine Pembe renge bürünmüş şehir, halen hoşgeldin kutlamalarında bu rengi alıyor. City Palace, Jantar Mantar Gözlemevi, 5 katlı ve 1000’e yakın pencereli, Rüzgarlar Sarayı olarak da anılan Hawa Mahal şehirde görülmesi gereken yerlerden. Birla ailesi tarafından 1983 yılında yaptırılmış, Visnu ve Laxmi’ye adanmış Birla Mandir tapınağı da görülmeye değerdir.

Jaipur’a gelip Amber Kalesi’ni görmeden olmaz. Şehrin 11 km dışında bulunan kaleye fillerle çıkılıyor. Ancak fillerin müsait olmaması veya fille çıkmayı tercih etmemeniz durumunda jeep ile çıkabiliyorsunuz. Rüzgarlar sarayı için soylu hanımların binlerce penceresinden de dışarıdaki hayatı gözlemlediği Jaipur haremi diyebiliriz. Sarayın Sheesh Mahal, Jai Mahal gibi farklı bölümlerini gezebilir,  muazzam bahçesinde doğayla iç içe dakikalar yaşayabilirsiniz.

Hindistan turları kapsamında olan bir diğer durak ise Agra. Burada Jama Masjid, Panch Mahal, 1630 yılında Moğol İmparatoru ŞAH JAHAN’ın ölen eşi tarafından yaptırdığı ünlü eser ünlü TAJ MAHAL ve Agra Kalesi’ni görebilirsiniz.

Hindistan’ın başkenti ve en büyük ikinci şehri olan Yeni Delhi, gezilecekler listesinin başında gelir. Yeni Delhi’yi ziyaretinizde Parlemento Binası ve Cumhurbaşkanlığı Binası, Hindistan Kapısı (India Gate), Qutub Minar ve külliyesini görmeden geçmeyin. Bölgeye gitmişken Eski Delhi’ye uğramayı da ihmal etmeyin. Burada Şah Cihan tarafından 17. yüzyılda inşa edilen Red Fort ve Hindistan’ın en büyük camisi olan Jama Masjid’i görmelisiniz.

Varanasi’de Hindistan haritasının mermer bir platform üzerine işlenmiş halinin yer aldığı Baharat Tapınağı’nı görebilir, Mumbai’de dünyaca ünlü Kanheri Mağaralarını ziyaret edebilirsiniz. M.Ö. 1. ve 9. yy arasında kullanıldığı söylenen ve 109’a yakın olan mağaralar, Budist sanat ve kültürünün derin izlerini taşır. Hindistan’ın finans ve endüstri başkenti olan Mumbai, ünlü Bollywood filmlerinin de çıkış noktasıdır. Mumbai’de Hindistan kapısı, Galler prensi Müzesi, Kamla Nehri parkı ve bahçelerini görebilirsiniz. Mumbai’nin ünlü çarşılarında sevdiklerinize Hinidstan’a özgü hediyelikler alabilir, Hindistan’ın en büyük açık hava çamaşırhanesi ve Slum(gecekondu) mahallerinin bulunduğu Dhobi Ghat’e ayak basabilirsiniz.

Japonya Turu

Japonya’nın en büyük adası Honşu’nun Konsai bölgesinde yer alan Osaka, ülkenin önemli ticaret merkezlerindendir. Denizi ve eşsiz doğası, tarihi yapıları ve kültürel değerleriyle insanı kendine hayran bırakan Osaka’da görülmesi gereken pek çok yer var. Özellikle Kita ve Minami, Körfez bölgesi, tapınakları ve yer altı alışveriş merkezleri dikkat çekiyor. Osaka Kalesi, Umeida Sky Binası, Namba caddesi , Tsurumiryokuchi parkı, Smuyoshi Taisha tapınağı şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Civar bölgeleri keşfetmek istiyorsanız, Osaka’ya 45 dakika uzaklıktaki Kobe şehrine gidebilirsiniz. Avrupai havası ile dikkat çeken Kobe, bifteğiyle ünlüdür. Özel olarak yetiştirilen sığırlardan elde edilen Kobe bifteği lokum gibi yumuşacık bir etten oluşur. Bu özelliğiyle diğer bifteklere göre 3 kat pahalı olduğu söylenebilir. Kobe’ye gelmişken, bölgenin restoranlarından birinde muhakkak bu leziz etin tadına bakın. Denizcilik ve endüstri bakımından oldukça gelişmiş olan Kobe’de liman bölgesini gezip bölgenin önemli yerlerinden Sake üretim merkezini de ziyaret edebilirsiniz.

1000 yıldan uzun bir süre Japonya’ya başkentlik yapmış olan Kyoto, Japon sanatı, kültürü ve düşünce tarzını en iyi şekilde yansıtan şehirlerden biri. Şehirde kalelerden tapınaklara, saraylardan parklara kadar görülmesi gereken birçok güzellik bulunmakta. Kyoto gezinizde Nijo kalesi, Golde Pavillion, İmparatorluk sarayı, Kiyomizu tapınağı, Sannenzaka Caddesi’ni gezebilirsiniz.

Kyoto gece hayatının vazgeçilmezlerinden biri olan geyşa gösterilerini kaçırmak olmaz diyorsanız, Portocho sokağı ve Gion semti meydanındaki mekanlar tam size göre.

Japonya’nın başkenti olan Tokyo, otobanları, demir yolları, meşhur tapınakları, doğal güzellikleri ve renkli caddeleriyle büyüleyici bir şehir. Tokyo gezinizde, Asakusa Kannon Tapınağı, Nakamise alışveriş caddesi, Kraliyet Sarayı bahçeleri, Tokyo Ulusal müzesi ve Ueno park mutlaka görmeniz gereken duraklardan. Sanata meraklıysanız, Japon ve Asya sanat eserlerinden en güzel örnekleri bulabileceğiniz Tokyo Ulusal Müzesi’ni gezebilir, Şehrin popüler alışveriş mekanlarından Nakamise Caddesi ve Ginza alışveriş bölgesinde alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. Şehirden hediye olarak çeşitli otantik el işi ürünler, ipek ve pamuk elbiseler, oyuncak bebekler ve fildişi eşyalar ve kente özgü el sanatları alabilirsiniz.

Bu yılki bayram tatilini yurt dışında geçirmek istiyorsanız, Setur’un Kurban Bayramı Turları arasından birini seçip harika bir tatile adım atabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.