St. Petersburg Beyaz Geceler

St. Petersburg beyaz geceler tarihleri

Vizesiz çok kolay gidebileceğiniz şehirlerin başını St. petersburg çekiyor. Ancak St. petersburg denilince akla hemen St. Petersburg beyaz geceler geliyor. Peki nedir bu beyaz geceler? Şehir kuzey kutbuna olan yakınlığı nedeni ile yani bulunduğu coğrafi konum nedeni ile yılın belli zamanlarında bitmek bilmeyen gündüzleri yaşıyor. İşte yılın bu zamanları şehir adeta turist kaynıyor. St. petersburg’un en popüler ve en kalabalık olduğu dönem beyaz gecelerin olduğu dönem oluyor.

St. Petersburg Beyaz Geceler

Kış boyu sert bir mevsimle savaşan ve adeta buz gibi bir hava  ile savaşan bu şehir beyaz gecelerde muhteşem bir görüntüye bürünüyor diyebilirim. Peki St. Petersburg beyaz geceler tarihleri neler? Beyaz geceler St. Petersburg’da mayıs ayının ortasından başlayıp temmuzun ortalarına kadar sürüyor. Ancak beyaz geceler kolay kolay da bitmiyor. Eylül sonuna kadar beyaz geceler aslında devam ediyor.

Değişik ve oldukça da güzel bir tecrübe olduğunu söyleyebilirim. St. Petersburg beyaz geceler ne zaman başlardan sonra saat kaçta başlayıp, kaçta biter sorusu geliyor. Şehirde güneş sabah saat 03’de doğuyor ve gece 24:00’de batıyor. Yani hava sadece gece 01:30 ile 02:30 arası hafifçe kararıyor. Yani bu da tahmin edeceğiniz gibi tüm gün aydınlık pırıl pırıl bir hava ile yaşayacağınız anlamına geliyor.

St.-Petersburg beyaz geceler hakkında bilgi.

Rusya beyaz geceler

Eğer bu şehirde tatil yapmak için beyaz geceleri tercih edecekseniz şunu da söylemek isterim. Normal zamanda bu şehri görmeye gitmekle beyaz geceler zamanı bu şehri görmeye gitmek arasında ciddi anlamda maddi farklar oluyor. Bunun yanında şehir de beyaz gecelere hazırlıklı oluyor.

St. Petersburg beyaz geceler ne zaman

Burada yaşayan halk ise aslında beyaz gecelere pek de katlanamıyorlar. Özellikle küçük çocuklular çocuklarını uyutmakta sıkıntı yaşadıklarını, vücudun akşamları uykuya dalmakta sıkıntı yaşadığını, şehrin gece moduna hiç giremediği için devam eden hayat bazı gürültülere neden olduğu için bazı şikayetleri oluyor.

St. Petersburg beyaz geceler tarihleri

Evet çok özel ve çok güzel bir durum hiç gece yok, hava hep aydınlık ve sokaklar hep kalabalık. Ancak bu durum orada yaşayan insan için de pek sevimli olmayabilir. Peki ben gittiğimde burada nasıl uyuyacağım diye düşünüyor olabilirsiniz. Hava kararmadığı için vücut uyumayı reddedebiliyor ve bu da doğal olarak beraberinde uykusuzluğu getiriyor. Ancak oteller bu konuda ellerinden geleni yapmaya çalışmışlar. Gün ışığını odaya geçirmeyen kalın perdeler kullanılıyor bu dönemde. Yapılacak tek çözüm bu, perdeleri sımsıkı çekip ışığın içeri girmesini engellemek.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.