Venedik Büyük Kanal

Sular şehri ya da kanallar şehri diye de tabir edilen bu güzel şehirde gezilecek yerlerin başında kalır Venedik büyük kanalı. Venedik’te gezilecek yerler genelde Venedik kanallarından oluşur ve bu alanlardır. Ancak en turistik olanı ve en meşhur olanı elbette Venedik büyük kanaldır.

Venedik büyük kanal

Sular üzerinde olan bu muhteşem şehirde su trafiğinin sağlandığı ana hat büyük kanaldır. Kanal tüm şehri S harfi şeklinde sarar. Saint mark basından başlayıp Santa lucia tren istasyonu yakınlarında da biter. Kanalın derinliği 5 metre iken, uzunluğu 3800 metredir.

venedik büyük kanalın gece görüntüsü - venedik büyük kanal hakkında bilgi

Venedik büyük kanalı etrafındaki binalar

Kanalın etrafında yaklaşık 170 adet bina yer alır. Venedik büyük kanalın etrafındaki binalar genelde zengin Venedik ailelerinin binalarıdır. Kanalda ulaşım su trafiği ile gerçekleştirilir. Yani botlarla, gondollarla, su otobüsleri ile ve su taksileri ile.

Venedikliler için aslında bir tür ulaşım aracı olan gondollar turistler içinse en eğlenceli ve en romantik aktiviteye çevrilmiştir. Büyük kanalın etrafında birbirinden farklı ve oldukça güzel bir mimariye sahip evler ve yapılar göreceksiniz. Bunlar Venedik Cumhuriyetinin refahını ve sanatını simgeler. Bu evler yapıldıkları zamanlarda öncelikle bizans mimarisi şeklinde tasarlanmış ve uzun bir süre böyle kalmıştır. Sonrasında ise evlerin yapısı gotik mimariye çevrilmiş ve günümüzde de gotik mimari olarak kullanılmaktadır.

venedik büyük kanal - Grand Canal

Gotik mimari tarzında bu evler içerisinde en ünlü ve mimariyi en belirgin izleri ile taşıyan altın ev (Ca d’ oro) olarak anılan evdir. Bu evlerde bir dönem yoğunluk olarak tüccarlar yaşamıştır. Çünkü büyük kanalın bulunduğu bölge o dönem ticaretin ve emniyetin merkezi olarak kabul edilmiştir.

Venedik kanalları hakkında bilgi

Venedik’e gittiğinizde eğer denk gelirseniz yılın bir günüde yapılan bir festival vardır. Bu da regeta storica festivalidir. Bu organizasyonun amacı eski günleri anmaktır. Organizasyonda Venedikliler yerel kıyafetlerini giyerek oldukça eğlenceli bir aktivite olan bot yarışları yaparlar.

venedik büyük kanalda gondol turu

Büyük kanalda gondol turu

Venedik’te yapılacaklar listesini incelerseniz elbette ki en önemli ve belki de en keyifli aktivite gondol gezisidir. İşte turistlerin bayıldığı ve yapmadan asla ülkelerine dönemedikleri gondol gezisi büyük kanalda yapılır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.