Floransa Michelangelo Davut Heykeli

Michelangelo Davut Heykeli

Michelangelo oldukça başarılı ve oldukça ünlü bir ressam ve heykeltıraştır. Floransa’nın neredeyse her yerinde ona ait eserleri görmek mümkün. Özellikle Floransa’da adı en çok geçen sanatçılardan en önemlisidir ve resmen Floransa’nın sembolü de olmuştur.

Yaptığı eserleri ile tüm dünyanın aslında beğenisini kazanmış ünlü biridir. İşte Michelangelo’nun en önemli eserlerinden biri de meşhur davut heykelidir. Bu heykel 1501 ile 1504 yılları arasında yapılmıştır. Heykel Rönesans heykelciliğinin de baş yapıtıdır aynı zamanda.

Floransa Michelangelo Davut Heykelinin orjinali

Heykelin boyu 5 metre 17 cm dir. Heykel mermerden yapılmıştır ve çıplak bir erkeği temsil eder. Yapı adından da aslında anlayacağınız gibi İncilde yer alan Davut karakterini sembolize eder. Meydana gittiğinizde bu güzel heykelin önünde birbirinden meraklı bir turist kafilesi göreceksiniz. Çünkü heykel gerçekten çok ünlüdür. Onun resmini çekebilmek için turistler adeta birbirleri ile yarışır.

Meydanda yer alan bu etkileyici heykel zarar görmemesi için buradan alınıp Accademia Gallerye taşınmıştır. Yerine ise heykelin bire bir kopyası yerleştirilmiştir.

Davut Floransa’nın önemli sembolleri arasındadır. Zaten Davutun yer aldığı meydan sırf böyle etkileyici heykellerle doludur. Hepsi de birbirinden ihtişamlıdır. Bu meydanın değişik bir havası vardır. Gece bambaşka bir renge bürünür ortam. Gündüzü de gecesi de oldukça etkileyicidir. Burada kendinizi çok etkileyici bir açıkhava sanat müzesinde hissedeceksiniz.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.