Prag Astronomik Saat – Prag Saat Kulesi

Adını bu şehirde çok kez duyacağınız Prag astronomik saat kulesi, eski şehir meydanında yer alan ve turistlerin çok ilgi gösterdikleri bir yapı. Saati yakından incelediğinizde bazı değişik semboller kullanıldığını göreceksiniz. İşte saatin özelliği de buradan geliyor. Yaz, kış demeden bu saatin hemen altında yoğun bir turist kalabalığının beklediğini görürsünüz. Bunun nedeni her saat başı, saatin değişik bir animasyon sergilemesi. Bir dakika boyunca süren bu animasyonlarda, saat üzerinde yer alan semboller hareketlenir ve değişik figürler ortaya çıkar. Sürekli yağmur alan Prag’da yoğun yağmur altında bu showu dakikalarca bekleyen turist kalabalığını görürseniz sakın şaşırmayın.

Prag Astronomik saat Hakkında Bilgi

Prag Astronomik saat kulesi hikayesi

Gelelim Prag Astronomik saat kulesinin hikayesine, Old town meydanında yer alan bu saat, orta çağdan kalma tarihi bir saat. Saatin üzerinde yer alan 12 saat dilimini ve 12 burcun sembolleri göstermekte.

Saatin hikayesi ise oldukça ilginç. İnanışa göre 15. Yüzyılda bir saat ustası olan Hanus bu saati yapar. Saat yapıldıktan sonra herkes bu saate bayılır. Hanus’dan saati nasıl yaptığı öğrenilmeye çalışılsa da, Hanus bunu bir sır olarak saklar ve kimseye söylemez. Ancak, o dönemin şehir yönetimi bu güzel saatin sadece kendilerinde olduğundan emin olmak isterler. Bu nedenle de saati yapan hanus’un, bu saatten başka yerde yapamasın diye gözlerini kör ederler. Gözleri kör edilen Hanus ise öç almak için saate zarar verir ve bu saat asla bir daha tamir edilemez.

16. Yüzyılda tamir etmeyi başarmış olsalar bile saat tekrar bozulmaya başlar ve zamanı yanlış gösterir. En son 1865 yılında saat ciddi bir tamir bakımına sokulur. Fakat, 2. Dünya savaşında Almanlar tarafından saat tekrar ciddi darbeler alır.

Prag Astronomik saat üzerindeki figürlerin anlamları

Astronomik saat üzerinde tahtadan yapılmış havari figürleri vardır ve bu figürler her saat başı pencerede görünürler. Diğer figürler ise hareket etmeye başlar. Saatin üzerinde 4 tane figür yer almaktadır.

Prag Astronomik saat üzerindeki figürlerin

Prag Astronomik saatin animasyonu

Her saat başı saatte bir hareketlenme oluşur. Bu hareketlenme esnasında saatte yer alan figürler bazı hareketler yapmaya başlarlar. İşin ilginç yanı da bu her hareketin aslında bir anlamı vardır ve turistler bu animasyona bayılırlar. Öncelikle saatte oluşan figürler ve yaptıkları hareketlerin anlamlarını aşağıda açıklıyorum.

Astronomik saatte elinde ayna olan figür

Saatte animasyon esnasında elinde aynası olan bir figür göreceksiniz. Bu kibri ve kendini beğenmişliği sembolize eder.

Prag Astronomik saat üzerindeki figürler

Astronomik saatte elinde altın kesesi olan yahudi

Elinde bir kese olan figür ise bir yahudiyi sembolize eder. Bu tam anlamı ile ise aç gözlülük ve faizciliği sembolize eder.

Astronomik saatte İskelet

Saatte bir de iskelet göreceksiniz. Bu iskelet ise yukarıdaki her şeyin boş olduğunu ölümün ise gerçek olduğunu yani ölümü sembolize eder.

Astronomik saatte mandolin çalan Osmanlı

Saatte sürekli eğlenceyi temsilen mandolin çalan Osmanlı figürü vardır. Bu da keyif ve eğlenceyi sembolize eder.

Saati görmeye gittiğinizde önünde zaman ilerledikçe artan bir kalabalık göreceksiniz. Biz burada oluşan kalabalığın içinde beklemek yerine orada yer alan kaffelerden birine oturduk ve saatin yaptığı showu o şekilde izledik. Zaten bir dakika sürüyor son derece kısa. Ancak saat başı yaptığı için, bu gösteriyi izlemek istiyorsanız 5 kala orada olmanızda fayda var. Ancak uyarmak isterim, kesinlikle beklenti düşük tutulsun. Çünkü, benim şahsi fikrim abartılacak hiç bir durumu yok. Tamamen turistlere yönelik çok da anlamsız bir gösteri.

Ölümü simgeleyen iskeletin her saat başı elindeki zili çalması ile animasyon başlar. İskelet elindeki zili çalarak size ölümü hatırlatırken diğer figürler ise kafalarını sürekli sağa sola çevirerek ölümü reddederler. Animasyon esnasında ise bir pencerenin içinde sürekli havariler döner durur. Prag Astronomik saat videosu için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.