Halkidiki Gezilecek Yerler

Halkidiki turistik yerler

Arabamız ile kolayca giderek keşfettiğimiz ilk Yunan bölgesİ Thassos’du ve çok da beğenmiştik. Sonrasında ise denizin rengi ile nam salan Halkidiki’yi de görmeye karar verdik. Halkidiki gezilecek yerler konusunda elbette deniz, güneş, kum ve taverna ağırlıklı.

Halkidiki Gezilecek Yerler

Halkidiki 3 parmaktan oluşan bir yarımada. Ancak Halkidiki’de turistik yerler nerede derseniz en baştaki parmak olan Kassandra derim. Diğer turistik bölgesi ise orta parmak olan Sithonia bölgesi. 3. Parmak olan Athos  ise bizi hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Çünkü buraya kadınlar giremiyor. Erkekler de öyle rahatlıkla giremiyor. O yüzden dikkatimizi sadece ilk ve orta parmak üzerinde topluyoruz. Biz daha iyi keşfetmek için hem ilk parmak yani Kassandra bölgesinde hem de Sithonia bölgesinde konakladık.

Kassandra Halkidki gezilecek yerler

Tatilimizin ilk gününü ilk parmak olan Kassandra’da geçirdik. Genelde burası için daha çok gece hayatı vardır, çok hareketlidir yazıları görürsünüz. Benim yorumum ise evet kesinlikle oldukça hareketli ama öyle gece hayatı falan yok. Yani akşam odanıza gidip duşunuzu aldıktan sonra yemek yemek için dışarı çıktığınızda kesinlikle güzel tavernalar ve yemek yerleri var.

Ancak fazlasını beklemeyin. Çok küçük ve daracık bir barlar sokağı var ve bütün gece hayatı denilen yer burada. Bütün sokağı gezmeniz 20 dakika bile sürmüyor. Gezmesi kesinlikle keyifli, fakat dediğim gibi son derece küçük.

Açıkçası biz güzel bir yemek yedikten sonra çok da yapacak bir şey bulamadık burada. Belki kaffe tarzı yerlerde birşeyler içebilirsiniz en fazla. Ama son derece kalabalık ve hareketliydi.

Halkidiki gece hayatı

Halkidiki Sithonia bölgesi

Biz Kassandra’yı gördükten ve keşfettikten sonra, şanı turkuaz renk denizi ile ünlü olan Sithonia bölgesine geçtik. Burada da 3 yer var konaklayabileceğiniz. Hepsin de de birbirinden özel plajlar var. Hemen girişte Nikiti, Neo marmaras ve Sarti. Biz bunlar içinde Neo marmaras’da konakladık.

Halkidiki Neo Mamarmaras

Artık bilmeyen yoktur ama ben de kısaca bir değineyim. Neo marmaras bölgesi bizim marmara adasının küçük bir versiyonu. Çünkü marmara adasında yaşayan rumlar buraya göç etmişler ve burayı adeta Marmara adasına benzetmek için ellerinden geleni yapmışlar. Anlayacağınız burada kimle konuşursanız illa ki ailesinden bir büyük buraya Marmara adasından göç etmiştir. Bu nedenle Neo marmaras bende bildiğimiz o klasik yazlık yer havası yarattı.

Tatilimizin geri kalanını burada geçirdik ve her gün farklı bir plaj keşfettik. Bu arada tüm plajları detaylı olarak bu yazımda anlattım inceleyebilirsiniz.

Halkidiki turistik yerler

Konaklamak için Neo marmarası seçtim fakat diğer bölgeleri de günü birlik gezmeye gittim, Nikiti ve Sarti’yi. Neo marmaras gerçekten deniz anlamında sizi sonuna kadar tatmin ediyor. Çünkü, denizin rengi muhteşemdi diyebilirim. Özellikle bazı özel beachleri var kesinlikle o beachlere gidin derim. Çünkü, denizin o turkuaz rengi orada daha da belirgin.

Plajlarda dilerseniz şemsiyeniz ve sandalyenizle kendi alanınızı yaratabiliyorsunuz, dilerseniz de belli yerlerde konumlanmış olan işletmelerin mekanlarından denize girebiliyorsunuz. Buradaki beach işletmeleri bir çoğu diyelim hepsi demeyelim ama normal kaffe işletiyormuş mantığı ile işletiliyor.

Yani ya içeriden bir şeyler yiyip içmenizi bekliyorlar, ya da sadece şezlong ve şemsiye parasını vermenizi bekliyorlar. Fiyatlar son derece makul abartıdan kesinlikle uzak diyebilirim. Burada kesinlikle gidin ve görün dediğim plajların başını orange beach ve trani ammouda beach çekiyor. Bunun yanında merkezde de denize rahatlıkla girebilirsiniz. Merkezde yol boyunca sıralanmış bir sürü tesis var. Herhangi bir tanesini seçip onun önünden denize girebilirsiniz.

Halkidiki Sarti bölgesi

Biz Sarti bölgesinde konaklamadık, ancak çok merak ettiğim için bir günümü buraya ayırdım. Bu arada bilginiz olsun Neos marmaras ile nikiti arasında oldukça güzel beachler var. Sarti’ye giderken bu beachlerin önünden geçiyorsunuz, gözünüz hep açık olsun. Biz yol üzerinde gözümüze kestirdiğimiz beachlere gire gire yola devam ettik ve inanılmaz keyif aldık. Bir sürü farklı yerden denize girmek çok eğlenceliydi. Sarti merkeze geldiğimizde de kızım buradan da denize girmek istedi ve burada da denize bir girelim dedik. Elbette o turkuaz renk yoktu merkezde. Artık öyle güzel plajlardan denize giriyorsunuz ki, normalde çok beğeneceğiniz denize nazlanıyor eh işte idare eder diyorsunuz. Deniz konusunda beklenti hep tavan buralarda.

Sarti merkezde de şöyle bir denize girdikten sonra merkezi keşfetmeye çıkıyoruz. Küçük bir çarşısı var ve önce bu çarşısını geziyoruz. Sonra deniz kenarı boyunca sıralanmış tavernalar ve pizzacılar var. Herhangi birini seçip burada güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Daha ayak üstü yemek isterseniz de çarşının içinde dönerciler var. Küçük ama sevimli bir bölgeydi burası da.

Halkidiki gece hayatı

Açıkçası gece hayatı denilince ne beklediğinizle alakalı bu durum. Çünkü, eğer son derece hareketli bir gece hayatı arıyorsanız kesinlikle Halkidki size bunu vermez. Halkidiki gece hayatı daha çok akşam tavernalarda hoş bir yemek yemek ve yanında uzo içmek üzerine kurulmuş. Ya da küçük küçük kaffelerinde oturup birşeyler içebileceğiniz yerler  var.

Açıkçası ben hem Kassandra, hem de Neos marmaras’ın gece hayatını gören biri olarak ikisinin de son derece vasat olduğunu söyleyebilirim. Ama sokakları çok hareketli. Yani dediğim gibi beklentiniz çok yüksek değilse yeterli gelir burası.

Ancak çok küçük olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Örneğin Kassandra’da akşam 20 dakika içinde barlar sokağı denilen sokağını gezdik ve şimdi ne yapacağız olduk. Neos marmaras’da ise bildiğiniz yazlık havası var. Her yer dönerci, pizzacı dolu. Uzun bir caddesi var ve bu cadde dönerci, hediyelik eşyacı ve tavernalarla çevrili.

Halkidiki’de ne yenir?

Gittiğim ülkeler arasında yemek kültürünü en çok sevdiğim yer Yunanistan oldu. Bu nedenle her akşam yemek faslı bizde ayrı bir şölen havasındaydı. Ancak yunan halkının italyan mutfağına da ciddi anlamda el attıklarına şahit olduk. Çünkü bir çok yerde pizzacı vardı ve insanlar ısrarla pizza yememizi öneriyorlardı. Denediğimizde ise kesinlikle pişman olmadık. Size özellikle Kassandra bölgesinde delicious pizza adındaki pizzacıyı öneriyorum. Pizzası gerçekten muhteşemdi.

halkidiki yeme içme

Burada taverna adındaki restaurantlar çok yaygın. Aslında daha çok bizdeki balıkçıları andıran yerler buralar. Balığınızı söylüyorsunuz ve balığın yanında bir sürü meze tarzı yemekler ve zeytinyağlılar var. Hatta hiç balık yemeyen biriyseniz burada yer alan mezeler zaten size yeter de artar bile.

Benim daha önceki Yunanistan yazılarımı okuduysanız burada hayran kaldığım lezzetleri biliyorsunuzdur. Öncelikle kesinlikle kabak kızartmalarından, karışık kızartmalardan, mücverlerinden, zeytinyağlı dolmalarından, greek salatalarından yemelisiniz.

Biz Neo marmaras bölgesinde bir kaç taverna tarzı restauranta gitmiştik ve içlerinde özellikle denizin hemen kenarında yer alan karanasou tavernaya bir kaç kez gittik ve oldukça da memnun kaldık.

halkidikide taverna önerisi Halkidki neos marmaras da yeme içme

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.