Brüksel Belediye Sarayı

Brüksel’de meşhur olan ve gezilebilecek diğer yerlerden biri de Brüksel belediye sarayıdır. Bina orta çağdan kalma gotik bir yapıdır. Yapının en eski tarafı 1402 ile 1420 yılları arasında yapılan batı kanadıdır. Binanın diğer bir dikkat çeken tarafı da gotik tarzda olan ve 96 metrelik kulesidir. Bu kule Jan van Ruysbroek tarafından tasarlanmıştır. Kuleyi incelediğinizde asimetrik desenle göreceksiniz. Bu desenlerin mimari bir hata olduğu ve bu hataları fark eden mimarın kuleden atlayarak öldüğü söylenmektedir.

Brüksel Belediye Sarayı

Eski zamanların izini adeta üzerinde taşıyan Brüksel Town hall gerçekten etkileyici olması dışında farklı görselliği ile de dikkat çeken binalardan biri. Binanın ön yüzeyinde soyluları ve azizleri tasvir eden resimler yer almaktadır. Fransızların şehre saldırdığı esnada oldukça zarar görmüş ve pek çok kanadı yıkılmıştır. Ancak kısa süre içerisinde yenilenip günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuştur. Fakat bu bombalamalar esnasında binanın sadece dış cephesi değil içinde yer alan pek çok eser de zarar görmüştür. Brüksel belediye sarayının içinde sergilenen eserler arasında en çok dikkat çekenler ise 15. Yüzyıla ait duvar halılarıdır.

Brüksel Town hall

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.