Floransa Di Santa Croce Bazilikası

Floransa’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gösterilir Floransa Di Santa Croce Bazilikası. Ben, bu kilise ile ilgili en çok içerisinde yer alan özel eserlerle alakalı çok heyecanlandım. Çünkü Santa Croce Bazilikası içerisinde ciddi bir sanat barınıyor. Bu nedenle kiliseyi gezmek bana çok keyif verdi. Avrupa’da görmeye alışık olduğum klasik gotik tarzdan biraz uzak bi dış görüntüsü var. Ama içi barındırdığı eserler ve bazı mezarlar nedeni ile bana göre çok daha görmeye değer.

Floransa Di Santa Croce Bazilikası

Bu basilica içinde gerçekten ciddi bir sanat barındırır. Basilica içerisinde Michelangelonun mezarı, dantenin mezarı, Machiavelli ve Galileo gibi çok önemli insanların anıt mezarları yer almaktadır. Aslında kilisenin amacı Floransa için önemli olan kişilerin mezarlarının yapıldığı bir yer olmasıdır. Kilise Floransa’da gezilecek yerler sıralamasında ilk sıralarda.

Santa Croce kilisesi

Kilisenin dışı saf mermerden yapılmış. Kilisenin yapım masrafları hayırsever bir İngiliz olan Sir Francis Sloane tarafından karşılanmıştır. Kilise tüm ihtişamı ile Santa Croce meydanına bakar. Ayrıca bu meydanda orta çağ kostümleri giyilerek futbol turnuvaları da düzenlenir. Bu Floransalılar için oldukça keyifli bir aktivitedir.

Floransa Di Santa Croce bazilikasının hikayesi

Santa Croce kilisesinin içi

Santa Croce Kilisesinin içine gelirsek, gerçekten bu kilise gezmeye değer kiliseler arasındadır. Çünkü içerisinde ciddi bir sanat barındırır. Gaddinin bir eseri olan ve kutsal hacın hikayesini anlatan freskler buradadır. Bunun yanında kilisenin içinde daha pek çok önemli sanatçıya ait freskler yer almaktadır.

Floransa Di Santa Croce kilisesinin içi - floransada yapılacak şeyler

İçeride anıt mezarı olan ünlü kişilerin de mezarlarını görebilirsiniz. Kiliseyi gezdikten sonra biletle girilen Museo dell’Opera di Santa Croce’yi de gezebilirsiniz. Burada ise özellikle 1966 yılında Floransa’da ciddi büyüklükte bir sel felaketi oluşmuştur. Bu sel felaketi şehirde derin izler bırakmıştır. Burada özellikle bu selin etkilerini çıplak gözle ve çok net görebilirsiniz. Özellikle sütunlara ve duvarlara baktığınızda selin izlerini çok rahat göreceksiniz.

Selden kurtuluşun bir sembolü olarak o dönem ilan edilen bir çarmıh vardır. İşte o çarmıh burada sergilenmektedir. Ayrıca eğer klasik Rönesans mimarından hoşlanıyorsanız burayı kesinlikle gezmenizi öneririm. Çünkü burası tam bir klasik Rönesans mimarisidir.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.