Floransa Di Santa Croce Bazilikası

Floransa Di Santa Croce Kilisesi – Floransa’da Önemli Kişilerin Anıt Mezarları

Bu basilica içinde gerçekten ciddi bir sanat barındırır. Basilica içerisinde Michelangelonun mezarı, dantenin mezarı, Machiavelli ve Galileo gibi çok önemli insanların anıt mezarları yer almaktadır. Aslında kilisenin amacı Floransa için önemli olan kişilerin mezarlarının yapıldığı bir yer olmasıdır. Kilise Floransa’da gezilecek yerler sıralamasında ilk sıralardadır.

Kilisenin dışı saf mermerden yapılmıştır. Kilisenin yapım masrafları hayırsever bir İngiliz olan Sir Francis Sloane tarafından karşılanmıştır. Kilise tüm ihtişamı ile Santa Croce meydanına bakar. Ayrıca bu meydanda orta çağ kostümleri giyilerek futbol turnuvaları da düzenlenir. Bu Floransalılar için oldukça keyifli bir aktivitedir.

Floransa Di Santa Croce bazilikasının hikayesi

Di Santa Croce Kilisesinin içine gelirsek, gerçekten bu kilise gezmeye değer kiliseler arasındadır. Çünkü içerisinde ciddi bir sanat barındırır. Gaddinin bir eseri olan ve kutsal hacın hikayesini anlatan freskler buradadır. Bunun yanında kilisenin içinde daha pek çok önemli sanatçıya ait freskler yer almaktadır.

Floransa Di Santa Croce kilisesinin içi - floransada yapılacak şeyler

İçeride anıt mezarı olan ünlü kişilerin de mezarlarını görebilirsiniz. Kiliseyi gezdikten sonra biletle girilen Museo dell’Opera di Santa Croce’yi de gezebilirsiniz. Burada ise özellikle 1966 yılında Floransa’da ciddi büyüklükte bir sel felaketi oluşmuştur. Bu sel felaketi şehirde derin izler bırakmıştır. Burada özellikle bu selin etkilerini çıplak gözle ve çok net görebilirsiniz. Özellikle sütunlara ve duvarlara baktığınızda selin izlerini çok rahat göreceksiniz.

Selden kurtuluşun bir sembolü olarak o dönem ilan edilen bir çarmıh vardır. İşte o çarmıh burada sergilenmektedir. Ayrıca eğer klasik Rönesans mimarından hoşlanıyorsanız burayı kesinlikle gezmenizi öneririm. Çünkü burası tam bir klasik Rönesans mimarisidir.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.