Sevilla Gezilecek Yerler

Seville İspanya’da gezilecek yerler

Geçtiğimiz yaz yaptığımız geniş İspanya gezimizin önemli yerlerinden biri Sevilla’ydı. Tatile çıkmadan önce neredeyse her gün Sevilla’da gezilecek yerlere bakıp bu güzel şehri hiç bir şey kaçırmadan gezme planları yapıyordum. Ancak internette kesinlikle bu güzel şehrin yarım anlatıldığını düşünüyorum hem olumlu hem de olumsuz yönleri ile.

Sevilla Gezilecek Yerler

Endülüs turu ya da gezisi denilince Sevilla ilk sıralarda yer alır. Biz, ramazan bayramında uzun ama muhteşem bir İspanya gezisi planladık. Genelde gezilerimizi turlarla yapmaktansa kendimiz planlamayı çok daha fazla seviyoruz. Ulaşım için araba kiralıyoruz ve çok da rahat ediyoruz.

Açıkçası Endülüs bölgesi ağırlıklı olarak yaptığımız bu gezimizde uğradığımız tüm İspanya şehirlerini istisnasız çok sevdik. Size tek söyleyebileceğim buraları gidin ve görün.

Ama, önce Sevilla’dan bahsedeyim. Sevilla İspanya’da gezilecek yerler öyle çok fazla değil, ama şehir çok keyifli ve çok güzel. Yani gezmesi keyif veren yerlerden.

Öncelikle bu güzel şehir için 2 ya da 3 gün ayırmanız yeterli. Hem tarihi yerlerini gezmek hem de şehrin dokusunu tamamen hissetmek için bu süre yeter bence.

Sevilla Alcazar sarayı

Sevilla denilince akla ilk gelen tarihi yapı burası. Burası 913 yılında inşa edilmiş. İspanyol kralları yaklaşık 700 sene burada yaşamışlar. Sarayın diğer bir tarihi öneme sahip kısmı da, Kristof Kolomb ve beraberindeki denizciler Kraliçe 1. İsabel tarafından buradan sefere uğurlanmış.

Sarayda arapça yazılar göreceksiniz. Bunun nedeni sarayın araplardan geldiği falan değil, o dönemin kralının arap hayranlığından kaynaklanıyormuş. Arap hayranlığı ve Elhamra hayranlığı olan bu kral Alcazar’ı adeta Elhamra’yı örnek alarak yaptırmış.

Bence sarayın içinden çok, kesinlikle dışı güzel. Fazlasıyla yeşillik olması çok keyif verici. Çeşit çeşit çiçekler, ağaçlar ve kuş sesleri var her yerde. Bunun yanında ördek ve tavuskuşu da görüceksiniz etrafta. Ancak nedense bir çok yapıda olduğu gibi burası da bana göre biraz fazla abartılıyor. Özel bir yapı ve güzel bir çevresi var.

sevilla alcazar sarayı

Sarayı popüler yapan diğer bir durum ise game of thrones dizindeki bir sahnenin burada çekilmiş olması. Biz de sahnenin çekildiği bahçede elbette resim çekmeyi atlamadık. Sevilla Alcazar sarayı biletlerini ise kesinlikle önceden internetten almanızı öneririm. Bu detayı atlamayın.

game of thrones alcazar sarayı

Sevilla alcazar game of thrones sahnesinin çekildiği yer

Sevilla Alcazar sarayı

Plaza de Espana  Sevilla

Sosyal medyada genelde en kullanılan yer burası diyebilirim. Adından da anlayacağınız gibi burası kocaman bir meydan aslında. Ama biraz Venedik’e benzetilmeye çalışılmış. Bu nedenle her noktası inanılmaz fotojenik. Buradaki olay sadece fotoğraflık yani göze hitap ediyor ama keyifli bir yer diyebilirim. Burada yer alan ufak kanallarda sandal turu da yapabilirsiniz.

Seville İspanya'da gezilecek yerler - Plaza de Espana  Sevilla

Sevilla katedrali

Burası hem dünyanın en büyük gotik katedrali olma özelliğine sahip, hem de Kristof Kolomb’un mezarının olduğu yer olma özelliğine sahip. Bu nedenle turistik açıdan büyük önem taşıyan bir katedral. Hem iç hem de dış mimarisi açısından da son derece etkileyici bir yapı. Katedral son derece popüler olduğu için bilet almak için önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Bu nedenle size tavsiyem katedralin biletlerini kesinlikle internetten alın derim.

Sevilla Santa Cruz mahallesi

Ben gittiğim yerlerde böyle sokakları gezmekten inanılmaz keyif alıyorum. Santa cruz mahallesi de gezerken beni oldukça keyiflendirdi. Özelliği ise daracık sokakları. Hatta bazı sokakları o kadar dar ki öpüşen sokak deniliyor bu sokaklara. Çünkü sokaktaki evlerin balkonları birbirlerine fazlaca yakın adeta öpüşüyormuş gibi görünüyor.

Burası yahudilerin yaşadığı bir mahalleymiş. Ancak 1492 yılında Elhamra kararnamesi sonrası yahudiler buralardan sürülmüş.

sevilla Santa Cruz mahallesi

Torre del Oro Sevilla

Burası da gene Sevilla’da popüler yerler arasında. İsminin anlamı ise altın kule. Kule zaman içerisinde hep farklı amaçlar için kullanılmış. Bir dönem hapishane, bir dönem şapel, bir dönem gözlem kulesi, bir dönem barut deposu olarak hizmet vermiş. Burası da görsel açıdan oldukça güzel. Biz burayı görmeye şehre geldiğimiz ilk günün akşamı gittik. Köprüyü gezdik ve harika fotoğraflar çektik.

Sevilla ‌Parque de María ‌‌Luisa

Diğer bir gezilecek yer ise ‌Parque de María ‌‌Luisa. Burası şehrin en büyük yeşil alanına sahip olma unvanına sahip. Avrupa seyahati sık yapıyorsanız biliyorsunuzdur. Avrupa şehirlerinde böyle botanik parklar çok meşhurdur. Halkı genelde bu tarz parklarda vakit geçirmeyi çok sever. Burası da aynı şekilde bu tarz parklardan biri. Hem yerel halk hem de turistler özellikle sıcak yaz günlerinde burada bolca vakit geçiriyor.

Sevilla gezi yorumlarım

Sevilla, bizim Barcelona başlangıçlı Madrid bitişli gezimizde uğradığımız güzel şehirlerden biri. Olumlu yanları, gezmesi keyifli ve görsel anlamda çok güzel. Kötü diyebileceğim yanları gezdiğim rota üzerindeki en sıcak ve en kurak yerdi. Gittiğim tarih haziran başı olmasına rağmen ciddi anlamda sıcaktı. Temmuz ve ağustos aylarında düşünemiyorum bile.

Yemek konusunda beni en çok zora sokan yer burası oldu. Diğer İspanya şehirlerinde adım başı tapasçı ve paella yapan yerler varken burada resmen uzun uğraşlar harcadık bulabilmek için. Barcelona ve Madrid’de dahil özellikle yeme içme konusunda en pahalı bulduğumuz ve biraz turiste çakma çabası içinde olduğunu gözlemlediğimiz bir yer oldu. Ama elbette her noktası için geçerli değil bu durum. Bazı bölgeleri için konuşuyorum. Onun haricinde şehir güzel ve keyifliydi.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.