Tatilde Korona Önlemleri

Korona döneminde uçaklar güvenli mi?

Yazın yaklaşması ile beraber tatilde korona önlemleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiği gündeme geldi. Bu konuyu uzmanlara sorduk ve kendimiz alabileceğimiz önlemler nelerdir ve nelere daha çok dikkat etmeliyizi bunları sorguladık. Aldığımız önerileri burada sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Böylece daha sağlıklı bir tatil geçirmek ve hastalığa yakalanmadan tatilimiz zehir olmadan güzel bir tatil yapabilme şansı nedir onu sorguladık.

tatilde korona önlemleri

Korona döneminde uçaklar güvenli mi?

Şu günlerde en çok korona döneminde uçaklar güvenli mi, otobüs mü daha güvenli sorusu soruluyor. Uçaklar da otobüsler gibi toplu taşıma aracı olduğu için bir miktar risk taşıyor. Ancak burada eğer siz kendi üzerinize düşeni yapıyorsanız yani kişisel önlemlerinizi alıyorsanız yüzde yüz hastalığa yakalanacaksınız diye bir durum yok. Uçaklar gidilecek mesafeyi daha kısa tuttuğu için yani otobüsle 10 saatten fazla sürecek bir yeri uçakla bir saatte gidebileceğiniz için tercih edebilirsiniz. Ancak otobüsler de mesafe kurallarına uymak ve maske kurallarına uymak zorunda oldukları için aslında güvenli yolculuk yapabileceğiniz bir ulaşım aracı. Ancak uzmanlara göre eğer şansınız varsa hastalık açısından en güvenlisi elbette özel aracınızla seyahat etmek.

korona döneminde uçaklar güvenli mi

Fakat bireysel önlemlerinizi alırsanız uçak ve otobüs de kullanmanızda hiç bir sakınca yok. Bu durumda öncelikle valiz hazırlarken dikkat etmeniz hususlar var. Kesinlikle birden fazla valiz ya da küçük küçük çantalar, poşetler yapmamaya çalışın. Unutmayın her temas bir risk.

Uçak da olsa otobüs de olsa bilet işlemlerinizi muhakkak oyalanmadan sürekli hızlı halletmeye çalışın ve her işlem sonrası ya elinizi yıkayın ya da kolonya veya dezenfektan ile ellerinizi iyice temizleyin. İnsanların çok olmadığı tenha yerlerde bekleme yapın. Maskeniz hep yüzünüzde olsun. Etrafta kurallara uymayan saygısız insanları gördüğünüzde ona yaklaşmayın, uyarın ya da bir görevlinin kendisini ikaz etmesini isteyin.

Eğer otobüsle ya da kendi aracınızla gidecekseniz zaruri olmadığı sürece mola yerlerinde durmayın. Duracaksanız da kalabalık olmayan yerleri tercih edin ve hiç birşeyle temas etmemeye gayret edin, ederseniz de ellerinizi hemen dezenfekte edin. Mola yerlerinde en büyük tehlikelerde biri de ortak tuvaletler. Tuvaletlerde en az temas sağlayın ve sonrasında çok iyi bir şekilde ellerinizi yıkayın. Tuvalet çıkışı arabanıza binerken ayakkabılarınızın altına dezenfektan sıkın.

Havuzdan, denizden korona bulaşır mı?

Diğer bir sorulan soru ise havuzdan, denizden korona bulaşır mı sorusu. Uzmanlar bu konuda içimizi rahatlatacak bilgiler paylaştılar bizlerle fakat cümlelerin sonunda amaları oldu. Yani korona virüsü deniz suyundan ve havuz suyundan bulaşmıyor. Bu arada havuz suyunun sağlık bakanlığının istediği şekilde klorlanması gerekiyor. Ancak siz havuzdan ya da denizden çıkarken biri size fazla yaklaşır ve bağıra bağıra konuşursa o kişinin ağzından çıkan damlacıklar size ulaşabilir ve bu durumda sizi enfekte edebilir.

havuzdan, denizden korona bulaşır mı

Yani havuz ve deniz suyundan geçmez ama etrafta bağıra bağıra gezinen, hapşıran, öksüren  hastalık taşıyan insanlardan geçer. Yani tatiliniz boyunca herkesi virüs taşıyor gibi düşünüp herkesten kaçmanız ve uzak durmanız gerekiyor. Siz insanlardan uzak durursanız ve elinizle dokunduğunuz yerleri minumuma indiririp elinizi de sık sık dezenfekte ediyorsanız korkmanıza hiç gerek yok.

Ama maalesef bu hastalık tek taraflı önlem alınarak önlenmesi mümkün olmadığı için karşınızdaki insanların da aynı duyarlılığa sahip olması lazım. Bu nedenle siz elinizden geldiğince insanlara yaklaşmadan tatil yapmaya çalışın. Aksi halde evinizden uzakta ve hayatınızın en güzel anlarında bu hastalık yüzünden ve hastalığı taşıyan sorumsuz bir insanın sorumsuz davranışları yüzünden hastanelik olup tatiliniz burnunuzdan gelmesin.

Havuz ve deniz kenarındaki şezlongunuzun el ve kol koyma yerlerine oturmadan önce güzelce dezenfektan sürün ya da kolonya sıkın. Virüs o kadar güneşin altında uzun süre canlı kalamayacaktır ama siz sizden önce ne kadar süre önce oraya kim dokundu orada ne miktarda virüs var bilemezsiniz. Bu nedenle kendiniz ve aileniz için alabileceğiniz maksimum önleminizi alın ve ondan sonra tatilinizi huzur içinde yapın.

Otelde kalacaksanız oda temizliği istemeyin. Odanıza her gün bir temizlikçinin girmesi şu durumda çok da güvenli değil. Bu nedenle baştan ben temizlik istemiyorum kimse odama girmesin deyin. Odaya ilk giriş yaptığınızda ise kapı kolu, kumanda, koltuk sandalye, masa gibi yerlere mümkün olduğunca dezenfektan sıkın ve odayı mümkün olduğu kadar havalandırın. Oteller bu konuda dikkatli olacaklardır ancak siz de bireysel olarak önleminizi alın.

Bu yaz normal bir tatil olmayacak elbette. Ama önemli olan tatil yaparken de hastalanmamak. Çünkü bilmediğiniz bir şehirde ve ailenizle beraber hiç tecrübe etmek istemediğiniz bir hastalıkla sınanmak istemezsiniz. Bu nedenle siz önlemlerinizi sonuna kadar alın. Karşınıza önlem almayan saygısız insan toplulukları illa çıkacaktır. Bu insanlar uyarılmazlarsa yaptıklarını daha da abartıp bir adım ileriye gitmeye müsait cahil insanlardır. Bu nedenle bu insanları ya uyarın ya da şikayet edin. Asla görmezden gelmeyin. Kimsenin sizin ve ailenizin hayatını tehlikeye atma hakkı yok.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.