Prag Devlet Tiyatrosu

Prag devlet tiyatrosu Hakkında Bilgi

Prag devlet tiyatrosu orjinal adı ile National theatre Prag’da yer alan en önemli binalardan biridir. Bina Çek cumhuriyetinin özgürlük ve kültürün sembolüdür.

Prag devlet tiyatrosunun hikayesi

Tiyatro 19. Yüzyılda inşa edilmiştir. İnşa edildiği dönem Prag Avusturya yönetiminin hakimiyeti altındaymış. Hakimiyet sürerken Prag halkı kültür ve özgürlüğü simgeleyebilecek bir bina yapılmasını talep etmişler. Finansal destek için Viyana hükümetine başvurmuşlar. Ancak Viyana hükümeti Prag halkının bu talebini geri çevirmiş. Bunun üzerine tüm Çek vatandaşları parayı kendi aralarında toplamaya karar vermişler ve herkes bu yapı için ne gerekiyorsa maddi anlamda vermeye çalışmış. Toplanan paralar sonrasında tiyatronun inşaatına 1865 yılında başlanılmış ve 1881 yılında da yapı bitirilmiş.

Prag devlet tiyatrosunun hikayesi

Prag devlet tiyatrosu mimari anlamda gerçek bir sanat eseridir. Yapının inşasında pek çok farklı tasarım ve mimari özellik kullanılmıştır. Tiyatro Avusturya ve İtalyan mimari özellikleri beraber kullanılarak ortaya farklı bir çalışma çıkarılarak tasarlanmıştır. O dönem bu tiyatroya rönesans harikası denirmiş. Prag devlet tiyatrosunun mimarı ise Çek asıllı Josef Zitek’tir.Ayrıca mimar bu güzel tiyatroyu yaparken o dönemin ünlü ve başarılı heykeltıraş ve ressamlarından da yardım almıştır.

Bu kadar emek ve özveri ile yapılan bu güzel tiyatro maalesef talihsiz bir kaza geçirir. Çatısında yapılan çalışmalar esnasında tiyatroda yangın çıkar ve yapının içi tamamen yanar. Sadece dışı kalan tiyatronun tamir ve bakım işlemleri ise Zitek’in iş arkadaşı olan Josef schultz tarafından yapılmıştır.

Prag devlet tiyatrosunun içi

Prag devlet tiyatrosunun içi

Oldukça farklı ve dramatik bir tarihi hikayeye sahip olan Prag devlet tiyatrosu Prag’da yer alan ve görmeye değer yapılardan biridir. Günümüzde tiyatro aktif olarak hizmet vermektedir. Buraya giderek birbirinden güzel tiyatro, bale ve opera gösterileri izleyebilirsiniz.

Prag devlet tiyatrosunda yapılan gösteriler

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.