Almanya’da gezilecek Yerler

Almanya’nın en güzel şehirleri

Binbir önyargı ile gittiğim Almanya seyahatim sonucunda, her gittiğim Almanya şehrine aşık olmuş şekilde döndüm. Almanya’da gezilecek yerler ise gezmesi oldukça keyifli ve eğlenceli geldi bana. Hiç ummadığım kadar güzel ve hiç ummadığım kadar sıcak bir ülke olduğunu anladım bazı şehirlerinin. Bazı şehirleri diyorum, çünkü gittiğim şehirleri arasında bunu kesinlikle görün, ama bu şehrini görmeseniz de olur diyebileceğim yerler var.

Almanya'da gezilecek Yerler

Münih

Münih seyahatimi planlarken kızımı legolanda götürmek için bir alman şehrine iner, oradan legolanda geçeriz diye plan yapmıştık. Açıkçası gurbetçilerimizin bu ülkeyi kötülemesi, ve her yerde sanayinin yoğun olması nedeni ile bir Almanya şehri olan Münih’i hiç de merak etmiyordum. Hatta öyle ki, hava alanından inip hemen vakit kaybetmeden legolanda devam edelim diye plan yapmaya bile çalıştım.

almanya gezilecek şehirler - münih

Ama iyi ki de bu şehre bir şans vermişim. Şimdi tekrar gitmek ve tatil yapmak istediğim, güzel Avrupa şehirleri arasında ilk sıralara yerleşti Münih bende. Büyük bir Almanya ve Fransa tatili planlamıştık eşimle beraber. Münih’e ineceğiz, oradan legolanda geçip kızımızı mutlu edeceğiz, oradan Stuttgart’a geçeceğiz ve sonrasında meşhur romantik yol güzergahına başlayıp romantik ve rüya gibi bir rota kullanacaktık.

Öyle de oldu. Münih’te başlayıp romantik yol güzergahındaki Fransa ve Almanya şehirlerinde seyahatimizi planladık. Büyük bir kumar oynadım ve Münih’te 3 günlük bir seyahat planladım. Eğer beğenmeseydim yüksek ihtimalle çok sıkıntıya girecektim. Ama öyle olmadı ve Münih bana beklediğimi fazlasıyla verdi.

Almanya gezilecek yerler - Münih

Münih oldukça eğlenceli bir şehir. Çok büyük bir şehir değil ama tipik bir Avrupa şehri. Bira bahçeleri ile meşhur. Zaten biliyorsunuzdur burada ekim ayında bira festivali oluyor ve dünyanın dört bir yanından bir sürü turist geliyor bu festivale. Festivalin adı oktoberfest.

Şehirde Bmv müzesini gezebilirsiniz, bira bahçelerinde keyifli vakit geçirebilirsiniz, Marienplatz meydanında yer alan kaffelerden birinde kahve içebilir ya da birşeyler yiyebilirsiniz, ingiliz bahçesini gezebilirsiniz ve daha bir çok yapı ve eser ziyaret edebilirsiniz. Ancak size Münih hatta Almanya ile ilgili en büyük uyarım buralarda pazar günü bulunmayın. Pazar günü marketlerinden tutun da her yer kapalı şehirde. Hatta bazı caffeleri ve bira bahçeleri de kapalı. Münih yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

almanyanın en güzel şehirleri - münih gezilecek yerler

Berlin

Berlin aslında dünyanın en çok göç alan şehirlerinden biri. Bu nedenle tatile çıktığında çok fazla kendi milletinden insan görmek istemeyenleri rahatsız edebilir. Ancak Berlin kesinlikle görülmesi gereken son derece güzel bir Almanya şehri. Burada da, meşhur Berlin duvarının yıkılması ile beraber popüler olan postdamer meydanını gezebilirsiniz. Bu meydanda yer alan caffelerde oturup keyifli zaman geçirebilirsiniz ve ben size burada yer alan mağazalardan da alışveriş yapmanızı öneririm. Çünkü farklı markalar var ve tasarımları çok hoş. Bunun yanında bildiğimiz markaların da mağazalarını göreceksiniz. Bunun yanında Berliner dom, Brandenburg kapısı gibi mimari yapıları da gezebilirsiniz. Berlin’in diğer Almanya şehirlerine oranla çok daha hareketli ve çok daha renkli bir gece hayatı var. Berlin yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

almanyada gezilecek yerler - Berlin

Heidelberg

Yazımın başında bahsettiğim romantik yol tatilim esnasında konakladığım ve inanılmaz beğendiğim bir şehir Heidelberg. Romantik yol güzergahında değil ama romantik yol güzergahının hemen dibinde. Bu yüzden romantik yol tatili yapan herkesin uğradığı bir yer burası.

Almanyanın en güzel şehirleri - Heidelberg

Ben de hiç kaçırır mıyım böyle bir yeri. Elbette kaçırmam, hem de iki gün konakladım burada. Heidelberg Almanya’nın en güzel şehirleri arasında kesinlikle ilk sıralarda yer alması gereken muhteşem bir yer. Şehri size tanımlayacak olursam. Çok ama çok yeşil bir şehir düşünün, ama son derece küçük ve sevimli bir yer.

Çok sıcak, çok sevimli bir yer. Burası aslında daha çok bir öğrenci şehri. Çünkü Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg üniversitesi burada yer alıyor. Heidelberg çok fazla turist çeken bir şehir. Biz gittiğimiz dönem oldukça kalabalıktı ama bu bizi rahatsız etti diyemeyeceğim. Daha çok Japon turistlerin istilasına uğramış gibiydi. Almanya’da gezip görülecek yerler ve şehirler arasında kesinlikle ilk sıralarda olması gereken bir yer bana göre.

heidelberg hakkında bilgi

Dresden

Dresden benim ilk gördüğüm Almanya şehri olmuştu. Budapeşte, Viyana, Prag seyahatim sırasında günü birlik gitmiştim buraya ve inanılmaz beğenmiştim. Prag’dan trenle geçmiştik biz. Açıkçası gitsek mi, gitmesek mi diye çok düşünmüştük. Çünkü Prag çok güzeldi ve bırakıp gitmek çok istememiştim. Ama iyi ki de gitmişim. Çünkü masaldan çıkmış bir şehir gibi. Her yerde faytonlar, yerlerde arnavut kaldırımları, geniş meydanlar, şık ve keyifli kaffeler ben bayılmıştım bu şehre. Ancak Dresden çok küçük ve öyle günü birlik rahatlıkla gezebileceğiniz bir yer. Dresden yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Almanyanın en güzel şehirleri - Dresden gezilecek yerleri dresden gzeilecek yerler

Stuttgart

Münih, Heidelberg ve Berlin’den sonra Stuttgart bana pek de güzel bir şehir gibi gelmedi. Çok göreceli bir durum olduğu için yazıyorum. Çünkü bana hitap etmeyebilir ama bir başkası hayran kalabilir. Ancak şu bir gerçek ki Almanya’da görülmesi gereken özel bir şehir. Ben, Stuttgart’da en çok bizdeki bağdat caddesini andıran caddesine bayıldım. Özellikle bu caddeyi akşam gezin derim. Stuttgart yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Stuttgart hakkında bilgi

Caddeye girer girmez, her yerde gençlerin oturup kahve ve bira keyfi yaptıklarına şahit oldum. Siz de meydanda sokak sanatçıları eşliğinde şık bir kaffede oldukça keyifli zaman geçirebilirsiniz. Biz arabamızı otoparka park ettikten sonra, karşımıza çıkan genç bir Almana, burada nereye gitmemizi önerirsin dediğimizde bize bu caddeyi gezmemizi ve orada vakit geçirmemizi önerdi. Caddenin adı Konigstrasse caddesi. Burada aynı zamanda alışveriş de yapabilirsiniz.

Eğer Stuttgart’a gelmeyi planlarsanız porshe müzesini de gezebilirsiniz. Beraberinde mercedes benz müzesi de burada yer alıyor. Eğer tatilinize çocuğunuzla beraber çıkacaksanız Stuttgart’a yakın olan legolanda ve Tripsdrill adındaki iki eğlenceli tema parka gidebilirsiniz. Kesinlikle öneririm. Özellikle Tripsdrill tema parkının doğal yaşam adı altındaki hayvanat bahçesini kesinlikle görmelisiniz. Legoland yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Almanya şehirleri Stuttgart hakkında bilgi Stuttgart tripsdrill

Rothenburg ob der tauber

Almanya’da direkt gidebileceğiniz bir yer değil aslında Rothenburg. Bahsettiğim romantik yol güzergahının en meşhur yeri. Oldukça küçük bir yer, o kadar küçük ki bir saatte her yerini rahatlıkla gezebilirsiniz. Akşam saat 20:00’den sonra ise hayatın tamamen bittiği bir yer. Bildiğiniz bir kasaba yani. Ama harika bir görselliğe sahip. Film stüdyosu gibi.

Almanya'da gezip görülecek yerler

Rothenburg’un resmini eminim bir çok yerde görmüşsünüzdür. Genlde manzara resmi satın almak istediğinizde karşınıza hemen Rothenburg resmi çıkar. Biz o meşhur alanda bolca resim çektirdik. Burası dünyanın en çok resminin çekildiği yermiş. Rothenburg bildiğiniz Japon turist kaynıyor. Bayılıyorlar buraya. Hatta o kadar çok beğenmişler ki, o meşhur evin ve o meşhur alanın olduğu yerin maketini ülkelerinde yapmışlar.

rothenburg romantik yol

Hamburg

Almanya’nın gezilecek meşhur ve turistik şehirlerinden diğeri Hamburg. Hamburg’un en büyük özelliği ise, bünyesinde 100’e yakın konsolosluk barındırıyor olması. Bu nedenle, bu şehre dünyaya açılan kapı lakabı takılmış. Hamburg’da doğal göller, tabiat parkları, ve köprüler en sık ziyaret edilen yerler arasında.

almanyada gezilecek yerler - almanyanın en güzel şehirleri

Almanya'nın en güzel şehirleri

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.