Selanik’te Gezilecek Yerler

Selanik gezi rehberi

Yaptığımız bir tatil planına son anda dahil ettiğimiz Selanik’ten inanılmaz keyif aldık. Selanik’te gezilecek yerler ise çok hoşumuza gitti ve ailecek gittiğimiz bu tatilden dönerken, bu güzel şehrin ne kadar da bizden olduğunu anladık. Gitmeden önce Selanik’le ilgili arkadaşlarım bana sürekli ‘aynı İzmir, İzmir’i çok andırıyor’ diye anlattılar. Ben de İzmir’i çok seven biri olarak daha da bir merak ettim. Peki İzmir’e benziyor mu Selanik? Gerçekrten çok benziyor.

Selanik'te Gezilecek Yerler

Selanik gezi yorumları

Selanik’te gezilecek yerleri sıralamadan önce Selanik gezi yorumlarımı paylaşmak istiyorum. Biz Selanik tatilimizi aslında son anda planladık. Halkidiki’ye geçecektik ve gitmeden bir de Selanik’i görelim dedik. Benim anne tarafım yıllar önce Selanik’ten Türkiye’ye göç etmişler. Bu nedenle bizim evimizde hep Selanik şöyle güzel, Selanik böyle güzel şeklinde anlatımlar olurdu. Doğal olarak çok merak ederdim bu şehri.

selanik gezi yorumları

Biz şehre vardığımızda saat öğlen civarlarıydı, hemen önce otelimize eşyalarımızı bıraktık ve başladık şehri gezmeye. Ancak yaz mevsimi olduğu için hava inanılmaz sıcaktı ve sokaklarda pek de insan yoktu. Hatta bazı dükkanlar da kapalıydı. Yunanistan’a gidenler bilirler, bu adamaların siesta saatleri var. Saat beşlere kadar ortalıkta pek insan görmezsiniz. Sadece bir kaç dükkan ve kaffeler açıktır.

selanik gezi rehberi selanikte yeme içme

Biz Selanik için öyle fazla gün ayırmadığımız için, gündüz otelde bekleyelim de hava biraz serinlesin öyle çıkarız diyemedik. Sıcağın altında gezmek pek de keyifli değildi ama deniz kenarında kordon denilen yerde oturduk ve onların güzel frappelerinden içtik tatlılarından yedik. Çok keyifliydi, hem gündüzünü hem akşamını gördüm şehrin. Otelden hemen çıkmamızın diğer nedeni de Atatürk’ün evini gezmekti. Doğal olarak buraya gelmemizdeki en büyük etken Atatürk’ümüzün doğup büyüdüğü evi görmekti

Selanik Atatürkün evi müzesi

Selanik Atatürk’ün evi -Selanik Atatürk evi müzesi

8 yaşındaki kızım, tüm kış ‘anne ben Selanik ve Atatürk’ün evini çok merak ediyorum’ dedi durdu. Ben de seni Atatürk evi müzesine götüreceğim dedim. Hepimiz otele eşyalarımızı bırakıp hızlıca Atamızın evine doğru yola koyulduk.

Evin resimlerini zaten görmüşsünüzdür ama yakından daha bir güzel diyebilirim. Evi gezmek ücretsiz ve öyle biz gezerken çok ciddi bir kalabalık yoktu. Ama biz tam çıkarken bir tur otobüsü yanaştı ozaman kalabalık olmuştur, biz çıkmıştık.

Evin geniş ve güzel bir bahçesi var. Bir kaç kattan oluşuyor, fakat içerisi bomboş. Yani ona ait ev eşyaları yoktu. Sadece mutfağını bozmamışlar. Mutfak, eşyaları ile beraber duruyordu. Onun dışında Atatürk’ün giydiği bir kaç kıyafet ve ayakkabı da vardı. Her odayı en ince ayrıntısına kadar gezip bu evin kokusunu içimize iyice çektikten sonra evden çıktık. Kesinlikle Selanik ziyaretinizde bu evi de ziyaret edin derim.

Evden çıktıktan sonra zaten oranın bu ev sayesinde bir türk mahallesi kıvamında olduğunu hemen fark edeceksiniz. Orası adeta küçük bir Türkiye olmuş. Evin karşısında hediyelikçiler var. Hediyelikçinin sahipleri muhteşem türkçe konuşuyorlar. Size demleme çay ikram ediyorlar.

Hediyelikçi aynı zamanda güzel de bir kaffe. Dilerseniz evi gezdikten sonra bu kaffede oturabillirsiniz. Biz Atatürk’ü ve evini simgeleyen Selanik’li çok güzel hediyelikler aldık kendimiz ve sevdiklerimiz için. Eşim ikram ettikleri çayı içti ve çok beğendi.

Biraz ilerlediğimizde ise bir türk hediyelikçinin olduğunu fark ettik hemen yan sırada. Sanırım adı İzmirlinin yeriydi. Elbette oradan da uğrayıp güzel hediyelikler aldık. Evin bulunduğu caddenin adı Apostolou Pavlu Caddesi.

atatürk müzesi Atatürkün evi mustafa kemal atatürkün evi selanik atatürk müzesi selanik atatürk müzesinin içi selanik atatürkün evi selanik gezilecek yerler - atatürkün evi selanikte gezilecek yerler - atatürk müzesi

Atatürk evi müzesinin gece görünümü

Atatürk evi müzesi ziyaret saatleri

Pazartesi: kapalı

Salı: 10: 00 – 17: 00

Çarşamba: 10: 00 – 17:00

Perşembe: 10: 00 – 17:00

Cuma: 10: 00 – 17:00

Cumartesi: 10: 00 – 17:00

Pazar: 10: 00 – 17:00

Ancak gene de gitmeden önce bu saatleri kontrol etmeyi unutmayın.

Selanik beyaz kule

Bu kuleyi şehirde pek çok noktadan görebiliyorsunuz. Zaten kendisi şehrin sembolü haline gelmiş resmen. Bu kule bizim için son derece önemli. Çünkü Kanuni sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış. Kendisi bizdeki rumeli hisarının resmen aynısı. Hava inanılmaz sıcak olduğu için ve kızım pek de o an yürümek istemediği için biz kuleyi gezemedik. Çünkü kuleyi gezmek için bir miktar tırmanmanız gerekiyor. Bizim o sıcakta gözümüz yemedi ama siz daha normal bir mevsimde giderseniz kesinlikle gezin. Çünkü muhteşem bir manzarası varmış diye duydum.

selanik beyaz kule

Arch of Galerius and Rotunda

Bu yapı selanik’te gezerken tesadüfen karşımıza çıktı. Biz yapıyı akşam gördük. Çok hoş aydınlatmışlardı. Üzerinde mozaikler vardı. Bu mozaikler erken hırıstiyanlık dönemine ait mozaiklermiş. Bu yapı roma imparatoru Galerius tarafından yapılmış. Beni pek etkilediğini söyleyemeyeceğim elbette.

Arch of Galerius and Rotunda

Selanik Aristotelous Meydanı

Burası Selanik’in neredeyse en işlek yerlerinden diyebilirim. Burayı çok beğendim. Etrafında bir sürü kaffe var ve çok geniş bir meydan. Meydanın ortasında çocuklar koşturuyor, güvercinler uçuşuyor. Meydanda güvercinleri besliyorsunuz ki bu benim hayvan aşığı kızımın en sevdiği aktivite. Öyle ki çok severek aldığı ve daha bir iki tane yediği patlamış mısırının tamamını kuşlara verdi. Meydanın hemen yanında deniz var. Zaten deniz kenarında yürüdükten sonra bu meydana ulaşıyorsunuz.

Selanik Aristotelous Meydanı - selanik gezilecek yerler Selanik Aristotelous Meydanı selanik gezi rehberi - Selanik Aristotelous Meydanı

Selanik arkeoloji müzesi

Biz Selanik’te bir gün kaldığımız için her müzeye gidemedik. Bunlardan biri de arkeoloji müzesiydi. Müzede yunan mimar Patroklo Karantino’nun tasarımları sergileniyor. Bu müzeye her sene bir çok farklı ülkeden sanat sever geliyor.

Ayasofya

Selanik’te en çok turist çeken yapılardan birisi de burası. Unesco tarafından dünya miras listesine alınmış. Yapının görüntüsü yunan hacı şeklinde ve oldukça özel bir tasarım. Orta bizans mimarisine sahip.

Selanik ladadika caddesi

Resimlerine bakıp burayı kesinlikle görmeliyim dediğim bir yer oldu burası da. Çok büyük değil ama aynı resimlerdeki gibi çok şirin ve çok tatlı bir görüntüye sahip. Burayı daha çok Selanik’te gidilecek tavernalar arayanlara öneririm. Biz burayı gezdiğimizde saat henüz ekendi yani hava daha kararmamıştı. Ancak sağlı sollu gördüğüm tavernaların akşamları çok eğlenceli olacağından eminim. Sadece taverna değil her zevke göre mekan da gördüm. Oldukça sevimli kaffeler de vardı. Ben arnavut kaldırımlı dar sokakların olduğu etrafın kafe ve restaurantlarla dolu olduğu sokakları seviyorum. Sanırım Alaçatı kafası oluyor bu. Neyse çok büyük bir sokak değildi ama kesinlikle çok sevimliydi gidin ve görün. Tsimiski caddesinin hemen sonunda karşınıza çıkacak burası.

ladadika caddesi Selanik ladadika caddesi

Tsimiski caddesi

Bir çok yerde bizdeki Bağdat caddesine benzer bir cadde denilmiş. Aslında bağdat caddesi ile Nişantaşı arası bir görünüme sahip. Geniş bir cadde ve sağında solunda geniş kaldırımlar var ama kaldırımlar bizim Bağdat caddesi gibi geniş değil. Mağaza da öyle çok değil. Aynı şekilde kaffeler de fazla yoktu benim gördüğüm. Yani kötü değil ama bir bağdat caddesi kadar da gelişmiş değil.

selanik alışveriş caddesi Selanik Tsimiski caddesi

Selanik şemsiyeleri

Bir yunan heykeltraş tarafından tasarlanmış eğlenceli bir yapı. Sadece görsellik ve fotoğraf çekmek için bir alan burası. Sahilden gökyüzüne doğru uzanan şemsiyeler. Özellikle görmek istiyorsanız ışıklandırmanın olduğu saatlerde gidin derim. Yani hava karardıktan sonra.

Selanik’te gece hayatı

Biz gündüz Selanik’te gezerken etrafta neredeyse bir kaç insan vardı. Turistler bile çıkmamışlar dışarı resmen. Ama akşam olunca ve hava hafiften kararmaya başlayınca ortam inanılmaz şenlenmeye başladı. Özellikle kordon denilen deniz kenarındaki kaffeler dolup taşıyordu. Gördüğüm bu kaffeler bar moduna girmişler ve müzik eşliğinde şık mekanlara dönüşmüşlerdi. Selanik gençleri burada takılıyordu.

selanik kordon boyu selanik gece hayatı selanik gezilecek yerler - selanik gece hayatı

Selanik akşamları inanılmaz hareketli bir şehir. Zaten bence yunan halkı gündüz uyuyup akşam hava karardıktan sonra dışarı çıkıyor. Ben akşam çok beğendim şehri. Çok hareketliydi, çok eğlenceliydi ve çok gençti. Deniz kenarında aynı bizdeki gibi sokak lezzetleri satan satıcılar vardı. Mısır, balon, şeker gibi. Gene aynı şekilde sahilde çeşit çeşit kaffe ve restaurant vardı ve hepsi de çok hareketlenmişti. Eğer Selanik’te kalacaksanız kesinlikle akşamını yaşayın derim.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.