Roma Navona Meydanı

Romaya gittiğinizde dikkatinizi çekecek olan bir diğer ayrıntı da birbirinden güzel Roma meydanları olacak. Açıkçası ben içlerinde en çok Roma navona meydanını çok sevdim. Roma’daki bu meydanlar gerçekten hem sabah, hem de akşam ayrı coşkuya ve eğlenceye sahip. Bu meydanlardan en önemlisi Roma Piazza navona meydanıdır.

Roma Navona Meydanı

Meydan eski bir stadyum görünümünde inşa edilmiş. Romalılar döneminde bu meydan 30.000 kişilik bir stadyum olarak kullanılmaktaymış.

Roma Navona meydanına gittiğinizde büyüleneceksiniz. Çünkü, kocaman bir meydan sizi karşılıyor olacak. Bunun yanında meydanda yer alan sanat eserleri de sizi fazlasıyla etkileyecek. Roma navona meydanı tıpkı bizim Taksim meydanımız gibi buluşma noktası olarak kullanılıyor. Şehrin tam göbeğinde yer alan bu meydanda vakit geçirmek oldukça keyif verici.

Biz Roma seyahatim boyunca eşimle beraber bu meydana sık sık gittik. Hem akşam hem de gündüz ayrı ayrı gittik. Burada oturmak, etrafı izlemek ve bolca fotoğraf çekmek gerçekten çok keyifli.

Meydan barok tarzının baş yapıtı olarak kabul edilmiştir. Meydanda mimar Gian lorenzo bernininin dört nehir çeşmesi, Francesko borromini ve Pietro da cortana’nın da eserleri yer almakta.

Piazza Navona meydanı - dört nehir çeşmesi

Uzun bir zamanınızı bu meydana ayırmanızı tavsiye ederim. Gündüzleri sokak kafelerinde oturup sokak sanatçılarının çaldığı eşsiz müzik eşliğinde kahvenizi yudumlamayı asla atlamayın.

Sokak sanatçılarına bir portrenizi de yaptırabilirsiniz. Gündüzleri apayrı bir güzelliğe sahip olan bu meydan asıl geceleri bambaşka ve eşsiz bir hale bürünür. Tatil süresince en az bir akşamınızı bu meydana ayırmanızı tavsiye ederim. Meydanda birbirinden güzel restaurantlar, kokteyl barlar, gece klüpleri, açık hava sokak kafeleri yer almaktadır. Bir akşam yemeğinizi burada yemeyi tercih edebilirsiniz. Meydanda her yerden muhteşem klasik müzik sesleri gelmektedir. Oldukça hareketli ve capcanlı bir gece yaşatır size. Piazza navona meydanında eğlence hiç bitmez.

Piazza Navona meydanı gece fotoğrafı - piazza navona meydanına ulaşım

Roma navona meydanına ulaşım

Bu meydana metro yerine otobüsle gelmeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü meydana yakın bir metro durağı bulunmuyor. Roma navona meydanına giden otobüslerin numaraları 70 numaralı otobüsü kullanarak termini durağında inebilirsiniz, 87 numaralı otobüsü kullanarak colesseo durağında inebilirsiniz, 492 numaralı otobüsü kullanarak piazza barberini durağında inebilirsiniz.

Piazza navona meydanına yakın diğer önemli yapılar

Roma Navona Meydanının hemen yanında Roma’nın en ünlü yapılarından biri olan panteon yer almaktadır. Diğer yakın olduğu önemli yapılar ise trojan’s market, castel sant Angelo, trojans column, Victor emanuella anıtı ve mouselum agusto meydanına yürüme mesafesindedir.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.