Lavanta Kokulu Köy Nerede

Lavanta kokulu köy Kuyucak

Son günlerde adını çok duyduğum ama yolumun bir türlü düşmediği şu meşhur lavanta kokulu köye gitme fırsatı yakaladım. Herkes bana lavanta kokulu köy nerede ve sen hala gitmedin mi diye soruyordu. Ben de bu kadar güzel görünümü olan bu köyü göreyim dedim.

Lavanta Kokulu Köy Nerede
Öncelikle konumu Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı kuyucak köyü olarak geçiyor. Köye, Burdur’dan da rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Yani bu iki şehirden de rahatlıkla gidilebilir. Lavanta kokulu köy Kuyucak diye geçiyor adı. Biz Antalya tatili bitişinde bir görelim ve uğrayalım dedik. Eğer yolunuz düşerse muhakkak uğrayın ve görün diyebileceğim çok farklı bir köy. Köye hem yurt içinden hem de yurt dışından bir sürü turist geliyor.

lavanta kokulu köy görüntüleri Lavanta kokulu köy Kuyucak

Ben, size köyü şöyle anlatayım, burası gerçekten bildiğiniz köy ve lavanta tarlaları ile ünlü. Lavanta tarlaları insanlar tarafından ilgi görüp beğenilince belediyenin de teşviki ile köy adeta bir turizm beldesine çevrilmiş. Küçük bir köy ama oldukça sevimli. Köye yaklaştığınızda zaten her yerde tabelalar göreceksiniz.

lavanta tarlaları

Ben, burayı özellikle resim çekilmeyi seven ve farklı tarzda resimler çekmek isteyen, sosyal medyayı yoğun kullananlara  çok öneriyorum. Çünkü, köy gerçekten oldukça fotojenik. Köylüler de bunun farkında olacaklar ki, bir çok noktada fotoğraf çekilmek için özel alanlar yapılmış. Salıncaklar, pencereler, mor tüller farklı farklı tasarımlar. Elbette tarlanın içine girip o mosmor lavantaların arasında resim çekilmek çok daha keyifli.

Köye yaklaştığınızda yolun kenarında bir sürü lavanta tarlası görüyorsunuz. Biraz daha ilerlediğinizde ise köyün merkezi çıkıyor karşınıza. Biz, köyün merkezini de gezdik. Buradan kendimize bir sürü lavanta ürünleri ve lavanta fidesi aldık. Köydeki halk lavantalardan taçlar yapmış. Belki sosyal medyada görmüşsünüzdür. Başınıza takıp fotoğraflar çektiriyorsunuz bu taçlarla. Biz de aldık bu taçtan. Ama felaket derecede tomurcuk döküyor aman arabada poşete koymayı unutmayın.

Köye girişte bir sürü tur otobüsü gördüm. Anladığım kadarıyla bir çok yerden bu tarlaya turlar düzenleniyor. Öyle sadece burası için gelinebilecek kadar kesinlikle gidin diyebileceğim bir yer değil açıkçası. Ama eğer yolunuz düşerse kesinlikle ama kesinlikle bir uğrayın ve gezin. Gezerken bilmeniz gereken en önemli detaylardan biri ise havanın çok sıcak olduğu ve gezerken muhakkak kafanıza şapka takmanız.

Lavanta kokulu köye ne zaman gidilir

Lavanta kokulu köye ne zaman gidilir?

En önemli sorulardan biri de kesinlikle lavanta kokulu köye ne zaman gidilir sorusu.Köye gidiş tarihi kesinlikle çok önemli, çünkü tahmin ettiğiniz üzere lavantaların o mosmor halleri çok kısa bir süreliğine oluyor. Lavantalar haziran sonu yavaştan morarmaya başlıyor ve temmuz ayı boyunca da en güzel en mor halleri ile kalıyorlar. Biz, temmuz ayının ikinci haftası gittik ve inanılmaz güzel bir görüntüsü vardı diyebilirim lavantaların. Eğer siz de en güzel zamanını istiyorsanız size temmuz ayının 1 ya da 2. haftasını öneririm. Temmuz ayı boyunca devam ediyor bu mor renk cümbüşü. Temmuz ayı bitiminde ise yani ağustos ayında hasat dönemi başlıyor. Hasat dönemini görmek isterseniz de ağustos ayında gidebilirsiniz. Ama o resimlerde gördüğünüz mosmor görüntüler için kesinlikle temmuz ayı diyorum.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.