İtalya’ya Turla mı Gitmeli?

Bu ülkeye iki kez giden biri olarak İtalya’ya turla mı gitmeli, bireysel mi konusunu en doğru ve ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağım ve aynı zamanda İtalya tur şirketi tavsiyelerinde de bulunacağım. Ben ilk yurt dışı seyahatimi İtalya’ya yaptım ve ilk sefer gideceğim için turla gittim. Sonrasında ise bireysel kendi planımızı kendimiz yaparak ülkeye seyahatimizi gerçekleştirdik. İki türlü seyahatin de olumlu ve olumsuz taraflarından söz etmeye çalışacağım.

İtalya'ya Turla mı Gitmeli, Bireysel mi

İtalya tur şirketi tavsiyeleri

Öncelikle turla gittiğim tatilimden başlayayım. Biz, ilk kez yurt dışına çıkacağımız için bir miktar endişeliydik ve bu nedenle bir tur şirketi ile gidelim dedik. O zaman Ets nin programı bize uyuyordu ve ets yi tercih ettik. Ancak eğer tur firması ile gidecekseniz İtalya tur şirketi tavsiyeleri anlamında pronto tur özellikle yurt dışı seyahatlerinde çok daha başarılı, fakat biz açıkçası etsden de son derece memnun kalmıştık.

Şöyle ki size bir kaç seçenek sunuluyor. Şehre yakın otel, uzak otel ve çok uzak otel. Seçeceğiniz otellere göre fiyat belirleniyor. Turun firması ile gitmenin şöyle bir avantajı var. Biz Venedik, Roma ve Floransa turunu tercih ettik. Eğer 3 şehri birden görmek istiyorsanız ister istemez şehirler arası geçiş sıkıntısı yaşamamak adına tur firması burada ciddi kolaylık sağlıyor.

İtalya tur şirketi tavsiyeleri

Otelinizden alınıp direkt olarak otobüslerle şehirler arası geçişiniz son derece kolay ve zahmetsiz oluyor. Bireyselde elbette bu tamamen sizin planlamanız gereken bir durum oluyor ve bu pek de kolay olmuyor. Araba kiralamanız ya da şehirler arası transferleri öğrenmeniz gerekir.

Biz ikinci yolu da yapmış biri olarak aslında pek de zorlandığımızı söylemeyeceğiz. Araba kiralayarak kendi transferimizi sağladık. Ancak, bunu gitmeden seyahatimizi planlarken yaptık.

Şöyle ki, turla yaptığınız seyahatte sadece şehirler arası ulaşım anlamında size kolaylık sağlıyor benim fikrim. Onun haricinde turistik yerleri gezmek için bireysel olmak kesinlikle çok daha rahat. Çünkü, tur sizden buralara gitmek için ekstra ücret talebinde bulunuyor doğal olarak ve tur esnasında bence birilerini beklemek zorunda olmak can sıkıcı olabiliyor. Bunlar olumsuz yönleri. Çünkü kabile halinde bir toplulukla geziyorsunuz ve ben açıkçası böyle bir geziden hiç hoşlanmam.

O yüzden turistik yerleri turla gitsem bile onların düzenledikleri programlara katılmak yerine kendim gezmeyi tercih ederim.

Ancak elbette olumlu yanları çok fazla. Eğer dil bilmiyorsanız zorlanabilirsiniz. Tur firması turistik yerlere ulaşımınız kendi sağlar ve gittiğiniz turistik yerlerin ya da tarihi yerlerin açıklaması rehberiniz tarafından yapılır. Kalabalıkla gezmek ile ilgili sıkıntınız yoksa sorun yaşamazsınız.

Biz, kendimiz planladığımız tatilimizde yola çıkmadan önce düzenli ve güzel bir şekilde gezilecek yerleri not aldık ve tahmin edeceğiniz gibi günümüz teknolojisinde kimseye sormadan gideceğiniz yeri de bulmak çok kolay ve açıklamasına ulaşmak da çok kolay. Bu yüzden bireysel tatil yapmaktan asla çekinmeyin.

Eğer turla gitmek istemiyorsanız öncesinde yapacağınız sıkı bir çalışma ile kusursuz ve kesinlikle özgür bir tatil gerçekleştirebilirsiniz.

Ben, tatilde kimseye bağlı kalmadan özgürce gezmeyi ve koştur koştur yapmadan bir tatil geçirmeyi sevdiğim için açıkçası turla gitmektense bireysel yapmayı tercih ederim.

İtalya Roma turu

İtalya Roma turu

Gelelim tek bir şehir olarak İtalya Roma turuna. Öncelikle şehirler arası transfer durumu olmadığı için yani tek şehir olduğu için bu planda ben kesinlikle tur yerine bireysel bir tatil planlardım. Ancak dediğim gibi kafam rahat olsun ben tatilde sadece gezilecek yerleri göreyim derseniz de tur firmaları gerçekten size son derece büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Roma’ya tatile gitmeyi planlıyorsanız size şu kadarını söyleyeyim asla pişman olmayacaksınız. Gittiğim en güzel şehirlerden biriydi Roma. Her sene bir kez gitmek istediğim ve asla gitmekten sıkılmayacağım bir yer. Havası, yemekleri, şirin kaffeleri, sokakları hatta kalabalığı bile çok güzel. Yaptığım tüm İtalya tatilleri ile ilgili yazılarıma kolayca buradan ulaşabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.