Budapeşte Gezi Rehberi

Macaristan’ın başkenti olan bu küçük ve güzel şehir görülmesi gereken güzellikler arasında geliyor. Burada Budapeşte gezi rehberi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Öncelikle Budapeşte seyahati düşünüyorsanız size önerim eğer vaktiniz de varsa bu şehrin etrafında yer alan diğer özel şehirleri de görmeniz. Ben Budapeşte seyahatim esnasında Prag ve Viyana’ya da uğramıştım ve çok da memnun kalmıştım. Zaten büyük tur firmaları genelde Budapeşte, Viyana ve Prag turları düzenliyorlar. Bu turlar oldukça keyifli.

Budapeşte Gezi Rehberi

Budapeşte’nin para birimi

Budapeşte tarih boyunca farklı hükümdarlıkların boyundurluğu altında kalmış hep. Bu durumu izleri ile beraber şehirde yoğun olarak hissediyorsunuz. Uzun bir süre Avusturya’nın hükümdarlığı altında kalan şehir çok uzun bir süre de Osmanlıların elinde kalmış. Şehirde pek çok noktada osmanlılara ait eserleri ve yapıları görmeniz mümkün. Gelelim en çok sorulan sorulardan biri olan Budapeşte para birimi sorusuna. Macaristan EU üyesi olmasına rağmen euro bölgesine dahil değil. Para birimi olarak forint kullanıyor. Kısaltması ise huf. Size önerim paranızı fointe çevirtirken ilk bulduğunuz yerde değil biraz fiyat araştırması yaparak paranızı çevirmeniz.

budapeşte gezi rehberi bilgi

Şehrin diğer bir en büyük özelliği ise şehri tam ortadan ikiye bölen tuna nehri oluyor. Zaten şehrin adı da buradan geliyor. Buda ve peşte şeklinde. Dağlık olan ve tarihi yerlerin çoğunlukta olduğu yer buda, daha hareketli ve canlı olan bölüm ise peşte oluyor. Size Budapeşte ile ilgili önerebileceğim en büyük detay kesinlikle bir tuna nehri gezisi yapın. Ama geziyi akşam hava karardıktan sonra yapın.

Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’de tuna nehri gezisi

Gezi adeta rüya gibi. Muhteşem geçiyor diyebilirim. Gündüzden gidip rezervasyonunuzu yapıyorsunuz ve saatinde orada olup tekneye biniyorsunuz. Nehrin en büyük özelliği ise nehir kenarında yer alan binaların ve yapıların son derece özel ve farklı bir şekilde ışıklandırılıyor oluşu. Gezerken bu özel ışıklandırılmalarla süslenmiş yapılara adeta hayran kalıyorsunuz.

Budapeşte hakkında bilgi

Budapeşte çok büyük bir şehir değil. Son derece küçük ve oldukça derli toplu bir şehir. Ama sıcak ve sempatik bir yer olduğunu söylemek isterim. Şehirde bir diğer hayran kaldığım yapı ise zincirli köprü oluyor. Bu köprüden karşıya geçmenizi ve bol bol fotoğraf çekmenizi öneriyorum. Köprüde muhteşem fotoğraflar çıkıyor. Dediğim gibi burada gördüğünüz yapıları eğer gündüz ziyaret ettiyseniz bir de akşam ışıklandırılmış halini görmenizi kesinlikle öneririm. Şehirde tarihi gezilecek yapı ve bina da oldukça fazla. Küçük sokaklarında oturup kahve içebileceğiniz ya da lezzetli yemekler yiyebileceğiniz yerler de çok fazla. Oldukça keyifli ve güzel bir şehir.

Macaristan gezi rehberi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.