Roma Panteon Tapınağı

Roma seyahatimiz boyunca bizi her yapı çok heyecanlandırdı. Bunlardan biri de Roma Panteon Tapınağı oldu. Roma’da yer alan ve görülmesi gereken tapınaklardan biri Pantheon. Yapı ile ilgili şöyle kısa bir tarihi  bilgi verip, sonrasında kendi izlenimlerimi de paylaşmaya çalışacağım.

Pantheon Tapınağı Mimarisi

Panteon, Roma da bulunan en iyi korunmuş tapınaklardan biri. Navona meydanına gittiğinizde en yakın gezilecek yapılardan biri de panteon.

Panteona girdiğinizde kafanızı kaldırıp kapıya bakın. Çünkü, panteonun kapısında latince harflerle yazılmış bir yazı göreceksiniz. Bu yazı Marcus agrippa’ya ithaf edilmiş. Yazının hemen üzerinde ise titanların savaşlarını gösteren figürler göreceksiniz. Panteonun giriş kapıları oldukça büyük ve gösterişli. Bu kapılar zamanında saf altındanmış. Fakat zamanla bu altın kapılar, yerini bronz kapılara bırakmış.

Panteon resimleri - roma rehberi

Panteonun içi

Panteon, Roma’da yer alan en görkemli ve en gösterişli yapılardan biri. Panteon kelimesinin Yunancada karşılığı tüm tanrıların tapınağı anlamına geliyormuş.

İçine girdiğinizde çok etkileneceksiniz. Çünkü, bu binanın mimarisi hala soru işaretleri yaratmakta Panteonun içi ise oldukça görkemli ve etkileyici. Sadece mimarisi değil sizi etkileyecek olan, içeride yatan birbirinden önemli ve ünlü isimleri de ziyaret etme şansı yakalıyorsunuz.

panteona ulaşım - panteonun içi

Pantheon tapınağı hikayesi

Tapınağın hemen tepesinde kocaman bir delik görecesiniz. Panteonun tepesindeki deliğin hikayesi ile ilgili bir çok efsane var. Bir efsaneye göre şeytanların bu delikten çıktıklarına ve gökyüzüne yükselerek yok olduklarına inanılır. Diğer efsaneye göre de o dönem Romalılar, tanrılarının gökyüzünde oturduklarına inanırlarmış. Bu nedenle bu delik sayesinde tanrıları ile aralarındaki iletişimin daha iyi olacağına inanıyorlarmış.

panteonun içindeki delik

Tapınağa girdiğinizde yukarıdaki deliğin önünde durup kollarını havaya doğru açarak bu deliği tutmaya çalışan ve bu şekilde resim çektiren bir çok turist göreceksiniz.

Panteondan çıktığınızda hemen önünde bir taş göreceksiniz. Bu taş Mısırdan Romalılara hediye edilmiş bir dikilitaştır.

Panteon tapınağına giriş ücretli mi?

Panteon’a giriş ücretli değil. İçeri ücretsiz olarak girip gezebilirsiniz. Tapınağın ziyaret saatleri ise 09:00 ile akşam 18:30 arası. Ancak pazar günleri benim gittiğim zamanlarda saat 13’00 da kapanıyordu bilginiz olsun. Bunun yanında gene bazı özel günlerde de kapalı. Kapalı olduğu günler ise; 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık.

Panteona yakın yerler

Panteonu gezdikten sonra yürüyerek İspanyol merdivenlerine gidebilir ve merdivenlerde hoş vakit geçirebilirsiniz. Merdivenlerin hemen karşısında yer alan via del çorsa isimli caddeye gidebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.