Viyana’da Yeme İçme

Viyana’da Yeme İçme Rehberi

Viyana yeme içme konusunda bazı ünleri ve oldukça geniş bir mutfağı olan özel şehirlerden biridir. Kendine has içecekleri, tatlıları ve tatları vardır. Dünyanın pek çok yerinden Viyana’nın özel mutfağı için gelen insan sayısı hiç de az değildir. Siz de muhteşem bir mutfağa sahip bir şehirde olduğunuzu sakın unutmayın ve her fırsatta bu eşsiz tatları deneyin.

Viyana’nın meşhur pastaneleri

Aslında tam bir pasta şehrindesiniz. Eğer tatlıya zaafınız varsa burada kendinizi bulacaksınız demektir. Çünkü Viyana’da oldukça gelişmiş ve köklü bir tatlı mutfağı vardır. Hatta Viyana pastaneleri 1700’lü yıllardan bu yana günümüze kadar hizmet veren pastanelerdir. Kahve de şehirde çok önemli bir noktadadır. Ancak pek çok insan bilmez kahvesi ile meşhur Avusturyalıların bu kültürü osmanlılardan öğrendiklerini. Osmanlılar kahve dolu çuvallarını viyanalıların saraylarının birinde bırakırlar. Çuvalı gören viyanalılar önce kahveleri gübre zannederler. Ama bunun gübre olmadığını ve içilecek ya da yenilecek bir şey olduğunu keşfetmeleri fazla zamanlarını almamıştır. Sonunda da deneme yanılma metotları ile kahveyi keşfederler. Osmanlılardan keşfettikleri bu tadı çok severler ve zamanla geliştirerek kendi mutfaklarına dahil ederler.

Bu şehre gelince kesinlikle bu güzel pastalarından yemeyi ve kahvelerinden de içmeyi atlamayın. Çok şey kaybedersiniz. Çünkü tatlının baş kentindesiniz.

Viyana’nın en meşhur pastanesi Viyana demel pastanesidir. Burası imparatorluk pastanesi olarak da geçmekte adı. Bir kaç katlı olan bu pastanenin ilk katı çikolata bölümü. Burada birbirinden güzel ve farklı çikolatalar beni al diye adeta bağırıyorlar. Aynı katta şeffaf bir de mutfak var. Burada o güzel benzersiz viyana tatlılarının yapılışını canlı olarak izliyorsunuz. Oldukça keyifli. Üst kat pastanenin kafe bölümü. Burada oturup tatlınızı sipariş veriyor ve afiyetle yiyorsunuz.

Viyana demel pastanesi

Viyana demel pastanesinde bir çok tatlı oldukça güzel ve zaten hepsinde de son derece iddialılar. Ancak pastanenin özel bir tatlısı var ve bu tatlıyı onlardan başka bu denli güzel yapabilen bir yer yok. Tatlının adı Apfelstrudel. Kat kat açılmış bir hamur ve hamurun içinde elma turtası üzerine serpilmiş pudra şekeri ile servis ediliyor. Oldukça keyif verici ve son derece hafi bir tatlı. Yemenizi tavsiye ederim.

viyananın meşhur tatlıları - Apfelstrudel

Dediğim gibi Viyana adeta tatlının başkenti gibi. Çünkü bunla da kalmıyor bu şehrin tatlı kültürü. Hiç kimsenin karşı koyamadığı ve bir yiyenin unutamadığı diğer Viyana’ya has özel bir tatlı da Viyana’nın en meşhur tatlısı sacher. Sacher çikolata ağırlıklı bir pasta ama çok lezzetli ve farklı. Yanında meşhur Viyana kahvesi ile beraber yemeyi unutmayın. Fakat burada bilmeniz gereken önemli bir ayrıntı var. Bu tatlı Viyana’ya has olduğu için Viyana’da pek çok yer bu tatlıyı yapıyor. Benim size tavsiyemiz eğer siz bir turistseniz gideceğiniz yerde meşhur bir tat deneyecekseniz en güzel neresi yapıyorsa orada denemelisiniz.

viyananın en meşhur patası - Sacher

Sacreyi de bu şehirde en güzel yapan hotel sacher adındaki bir restauranttır. Restaurantın önünde zaman zaman kuyruk olabilir ama kuyruk genelde uzun süreli olmaz ve bu kuyruğu beklediğinize de kesinlikle değecektir. Ortam eski çağlardan kalma şık bir restaurant tipindedir. Her yerde tatlı ile ilgili ilginç hikayeler anlatılır.

hotel sacher restaurant viyana

Viyana’da hangi pastaneye girerseniz girin farklı bir tat ve değişik pastalar bulursunuz. Şehirde gerçekten pasta kültürü çok iyi bir şekilde ilerlemiştir.

Elbette Viyana denilince akla ilk gelen meşhur Viyana şinitzelidir. Viyana şinitzelini dünyanın hiç bir yerinde bu lezzette yiyemezsiniz. Gerçekten ünlerinin hakkını veriyorlar ve şinitezeli bu şehirde çok iyi yapıyorlar. Başka yerlerde yediğim neydi peki diyeceksiniz buradaki şinitzeli deneyince.

Figlmüller şinitzel

Hatta şinitzel hiç sevmeyen insanlar bile burada yapılan şinitzelleri bir kez deneyince hayran kalıyorlar. Ben kesinlikle size bu şehirde bol bol şinitezel yemenizi öneririm çünkü bir daha hiç bir yerde bu tadı bulamayacaksınız.

Yukarıda da bahsettiğim gibi her tadı sunan özel yerler vardır. Viyana’da da şinitzel denilince akla hemen Figlmüller gelir. Size burayı kesinlikle tavsiye ediyorum. İnaılmaz lezzetli şinitzelelri var.

Ortam çok estetik değil, sunum son derece sade ama lezzetler inanılmaz derecede. Size 3 seçenek sunuyor dana, tavuk ve domuz şeklinde. Bu üç et türünden de şinitzeli yapıyorlar. Domuzdan yaptıkları devasal boyda oluyor. Dana şinitzel de incecik sığır etinden yapılıyor. Tavuk şinitzeli de incecik göğüs etinden yapılıyor. Şinitzeleller oldukça ince ve kıtır kıtır. 2 büyük parça şeklinde geliyor. Son derece doyurucu.

Şİnitzelin yanında eğer isterseniz büyük küpler şeklinde kesilmiş patatesler de alabiliyorsunuz. Bu patatesler de çok ama çok lezzetli ve şinitzelinizi bu patatesler olmadan yemeyin. İkisi çok uyumlular. Patatesi farklı şekillerde de sunabiliyorlar. Seçimi size bırakıyorlar.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.