Floransa Bargello Sarayı

Floransa’da gezilecek yerler arasında karşınıza bir sürü saray çıkacak ve eşsiz heykeller çıkacak. Bunlardan biri de Floransa Bargello sarayı yani Floransa halk sarayı oluyor. Floransa’da yer alan ve gotik olan mimarisi ile son derece dikkat çeken güzel bir yapıdır. Eskiden kışla ve hapishane olarak kullanılan yapı günümüzde ise sanat müzesi olarak kullanılmaktadır.

Floransa Bargello Sarayı

Floransa Bargello Sarayı aynı zamanda Floransa’da yer alan en eski devlet binasıdır. Saray çok uzun bir süre hapishane olarak kullanılmıştır. Bir çok idam mahkumu son günlerine kadar burada hapis edilmiştir ve sarayın bahçesinde de infazları gerçekleştirilmiştir.

floransada gezilecek yerler - BARGELLO PALACE sarayı

Floransa halk sarayında yer alan eserler

Saray ilk yapıldığında iki katlıymış. Ancak gerçekleşen bir yangın sonrası saraya bir kat daha ilave edilmiş. Şuan ise yapı 3 katlı. Floransa halk sarayında yer alan eserler arasında en dikkat çekeni Michelangelo’nun eserleridir. Bunlar Bacchus, Pitti Tondo (veya Madonna and Child), Brutus ve David-Apollodur.

bargello müzesi floransa - bargello sarayının içi

Donatello’nun David eseri

Ayrıca Donatello’nun David eseri de burada sergilenmektedir. Vincenzo Gemito’un Pescatore isimli eseri ve Jacopo Sansovino’nun Bacco isimli eseri ve daha pek çok eser burada sanata meraklı olan kişiler için sergileniyor. Burada sergilenen bu heykeller tam bir Rönesans dönemi heykelleridir. Heykelleri incelerken heykel üzerindeki her dokunuşta Rönesans’a ait izler göreceksiniz.

Floransa gezim boyunda bu şehir sanat ve tarih anlamında beni fazlasıyla etkiledi. Şehrin sokakları adeta birer açık hava müzesi şeklinde. Çok değerli sanat eserlerinin ve heykellerinin bir çoğunun bire bir kopyası her yerde karşınıza çıkabiliyor. En güzel yanı ise bu buram buram kokan sanat eserlerinin olduğu sokaklarda hem gündüz hem de akşam rahatlıkla gezebiliyoruz ve sanatın tadını sonuna kadar çıkarabiliyorsunuz.

Güzel bir şehir Floransa. Gezmesi, görülmesi oldukça keyifli. Gündüzü ayrı güzelken akşamları ise son derece ayrı bir havaya bürünen enteresan bir şehir. Ben, özellikle akşam sokaklarda kullanılan aydınlatma şeklinden çok etkilendim. Sokakları ışıl ışıl ve adeta bir film stüdyosu gibi. Her şehri ile beni kendine hayran bıraktıran İtalya Floransa’sı ile de beni yanıltmadı. Ben şehri beğendim, eğer imkanınız varsa gidip bu şehrin tadını çıkarmanızı öneririm.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.