Dedeağaç’ta ( Alexandroupolis ) Gezilecek Yerler

Dedeağaç gezi notları

İstanbul’a en yakın Yunanistan şehri Dedeağaç. Dedeağaç’ta gezilecek yerler ise, genelde pek de yabancı olmadığımız ve adını duyduğumuz yerler. Dedeağaç, Edirne İpsala sınır kapısını geçince karşımıza çıkan ilk Yunan şehri. Benim bu şehre ilk gidişim Yunanistan’ın Thassos adasına tatile giderken uğradığımda oldu. Dedeağaç’a kadar hiç durmadan arabamızla gittik ve sonrasında hem mola hem de gezi için Dedeağaç’a girdik. Ben Dedeağaç’a her Yunanistan’a geçişimde illa bir uğrarım. Çok seviyorum çünkü bu küçük ve şirin yunan şehrini.

Dedeağaç'ta ( Alexandroupolis ) Gezilecek Yerler

Küçük ve aslında hareketli bir şehir. Genç nesil çok fazla burada. Yazın özellikle yazlık olarak kullanıldığı için sokakları hep bir cıvıl cıvıl. Ama elbette turist olarak en çok türkler var. Çünkü bize çok yakın ve buraya sadece haftasonu tatili ya da günü birlik gelen türkler var. Bu nedenle çok aşinalar türklere ve oldukça seviyorlar bizi diyebilirim. Neden sevmesinler türk demek onlar için nakit demek olmuş.

Ben, buraya bir kaç kez gittim, ama en çok ilk gittiğimde keyif aldım. Çünkü saatinden midir bilemiyorum ama, diğer bir kaç sefer gittiğimde yunanlıların öğlen siesta adı altında dinlendikleri ve evlerine çekilip uyudukları saate denk geldim. Sokaklarda çok az insan vardı, girdiğim hemen hemen her restaurant ise mutfağının kapalı olduğunu aşçılarının 17:00’den sonra geleceğini söyledi. Açsanız ve zamanınız da pek yoksa bu durum çok ama çok can sıkıcı olabiliyor. En sonunda açık bir dönerci bulup orada döner yiyebilmiştim. Ancak, eğer öğlen uyuyup da büyüdükleri saatlere denk gelmezseniz genel olarak hareketli, canlı ve keyifli bir şehir.

Fakat sıcağı çok rahatsız edici ve doğal olarak o yoğun sıcakta sokaklarda pek insan olmuyor. Selanik tatilimde yaşadığım tecrübeyi burada da yaşadım. Selanik gündüz son derece sakinken, sokakları bomboşken, güneş yavaş yavaş batmaya hava briaz serinlemeye başladığında etraf ayrı bir cümbüşlenmişti. Aynı durum burası için de geçerli. Gündüz o sıcakta doğal olarak insanlar sokaklarda dolaşmıyor ve etraf biraz boş olabiliyor. Bu yüzden özellikle sıcak yaz günlerinde buraya uğrayacaksanız sahillerine gidebilirsiniz.

Dedeağaç gezi notları

Dedeağaç gece hayatı

Gelelim Dedeağaç gezi notlarıma. Şehir deniz kenarında olduğu için doğal olarak burası hem yunan halkı, hem de türkler için bir yazlık beldesi olarak kullanılıyor. Şehrin denize uzayan sokakları akşamları muhteşem derecede canlanıyor. Her sokakta ayrı bir kaffe karşınıza çıkıyor. Özellikle haftasonları gece çok geç saatlere kadar bu kaffe ve restaurantlar dolup taşıyor. Yunan halkı akşam dışarıda yemeyi çok seviyor, buna bizim türkler de dahil olunca etraf oldukça şenleniyor.

Farklı, ama çok güzel bir tecrübenin içinde buluyorsunuz kendinizi. Her ne kadar ülkenizin hemen dibinde bile olsanız, O avrupalı havayı kesinlikle hissediyorsunuz. Yani anlayacağınız Dedeağaç gece hayatı kesinlikle çok hareketli ve renkli. Yani erkenden uyuyan diğer Avrupa şehirlerinden oldukça farklı. Zaten yunan halkının gece hayatı konusunda bize olan benzerlikleri tartışılmaz. Ama elbette bir Santorini gece hayatı beklemeyin o kadar da değil.

Dedeağaç gece hayatı

Şehirde gezilecek yerlerin bir çoğu osmanlı döneminden kalma. Mesela Dedeağaç camisi diye geçen cami osmanlıdan kalan tek cami olarak burada yer alıyor ve cami ibadete açık durumda. Caminin bahçesinde ise az bir öğrenci sayısına sahip Türk okulu var. Bu arada camiye aynı zamanda Selahattin camisi de deniyor. Cami demokrasi caddesi üzerinde yer alıyor.

Elbette her şehrin bir sembolü vardır ve buranın sembolü de deniz feneri. Deniz fenerinin bulunduğu alan ise zaten şehrin en hareketli yeri. Fener sultan 2. Abdülhamit döneminde yapılmış.

Dedeağaç gezmesi keyifli,oldukça sıcak ve güzel bir şehir. Ülkemize yakın olması bu şehri daha da bir popüler yapıyor. Bizdeki yazlık şehirleri çok andırdı bana. Evler genelde oldukça eski ve bakımsız, ama dediğim gibi şehir oldukça keyifli.

Dedeağaç ( Alexandroupolis ) Plajları

Dedeağaç daha çok plajları ile popüler. Özellikle yazın sıcak günlerde cumadan çıkıp haftasonu tatili için yakın rota arayan türklerin akın akın gittikleri bir yer. Onlar ise bu ilgiden sonsuz memnunlar.

Dedeağaç ( Alexandroupolis ) Plajları

Dedeağaç Makri plajları

Makri şehir merkezine 5 km. mesafede yer alan son derece güzel ve küçük bir balıkçı kasabası. Genelde denize girmek için burası çok önerilir. Çünkü Makri zaten plajları ile ünlü bir kasaba. Zeytin ağaçları ile çevrelenmiş çok şirin bir yer burası.

Makri’de yer alan en güzel ve en popüler plaj ise Aya yorgi plajı. Son derece güzel bir deniz ve ortam var burada. Aynı zamanda oldukça güzel bir tavernası da var. Tavernasında eşsiz deniz ürünleri yiyebilirsiniz.

Ammo ammo plajı

Size diğer bir önerebileceğim plaj ise ammo ammo plajı. Burası da gene Makri’de yer alıyor ve konum olarak Agia Paraskevi bölgesinde yer alıyor. Gitmişken bu plaja da uğrayabilirsiniz. Kumdan oluşan güzel bir denizi var.

Dedeağaç’ta deniz her ne kadar güzel olsa da bir halkidiki plajları kadar etkileyici değil elbette. Ancak buraya gelmişken denize girmek isteyenleri de hoşnut edebilecek güzelliğe de sahip sonuçta.

Dedeağaç’a nasıl gidilir?

Dedeağaç araç ile gidebileceğimiz en yakın ve en kolay Avrupa şehri. Fazla zamanı olmayanlara, uçak korkusu olup da uçağa binemeyenlere ve ekonomik kısa bir tatil arayışında olanlara tavsiye edebilirim.

Dedeağaç İstanbul’dan 304, Edirne İpsala sınır kapısından ise 45 km. mesafede. Şehre kendi aracınız ile son derece kolay gidebileceğiniz gibi aynı zamanda bir çok otobüs firması ile de gidebilirsiniz. Esenler otogarından her gün buraya seferler düzenleniyor.

Burada sorun ipsala’ya kadar olan kısım. İpsala sınır kapısını geçtikten sonra yarım saatte Dedeağaç’ta oluyorsunuz. Benim diğer yazılarımı okuduysanız İpsala kapısı ile ilgili yaşadığım tecrübelerimi de biliyorsunuz. Yunanistan’a araba ile geçmek büyük konfor, çok keyifli falan ama o İpsala kapısı insanı inanılmaz strese sokuyor. Eğer şansınız yaver gitmezse burada çok ciddi sıra bekleyebiliyorsunuz. Ancak eğer saatlerinizi iyi ayarlarsanız ortalama bir bekleme süresi ile geçebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında ve elbette bayramlarda bu sıra kendini kaybedebiliyor. Bu gibi durumlarda 3 saat bekleme süresi çok normal onu bilin, daha da fazla saatler bekleyebilirsiniz.

İstanbul Dedeağaç arası araba ile 4-5 saat sürüyor.

İstanbul Dedeağaç arası otobüsle ise 5-6 saat sürüyor.

Dedeağaçta yeme içme

Her yunan şehrinde olduğu gibi burada da bol miktarda taverna karşınıza çıkıyor. Bende dünya mutfakları arasında yunan mutfağının yeri çok ayrıdır. Damak tadıma çok uygun ve çok lezzetli bir mutfakları olduğunu düşünüyorum. Alıştığım bir çok tadın burada çok daha farklı şekillerde yapılması çok hoşuma gidiyor. Bu nedenle her Yunanistan ziyaretimde bol bol yiyip içiyorum.

Tavernalar dışında ise bir çok kaffesi ve farklı tatların sunulduğu restaurantları da var. Şunu söyleyeyim yunan halkı pizzada da kesinlikle çok iyi bence bir deneyin. Bunun yanında tüm Yunanistan şehirlerinde olduğu gibi burada da döner çok popüler. Yunanlılar dönerde çok iddialı. Farklı soslarla ve kendilerine has pita adını verdikleri çok lezzetli bir pide ile servis ediyorlar döneri.

İçecek olarak ise benim çok sevdiğim ve günde 2 bardaktan az içtiğimde kendimi iyi hissetmediğim ve yazın bence en güzel içeceği olan frappeleri. Bu frappeyi bizim ülkemizde neden yapamazlar ki dedirten ve keşke bizde de böyle yapılsa bu, dediğiniz frappeyi tek kelime ile muhteşem yapıyorlar. Yani ben çok beğeniyorum yunanlıların frappesini. Burada da her yerde içtim ve hepsinde de çok beğendim.Eğer frappe seviyorsanız o sıcak yaz günlerinde özellikle buz gibi frappe içmenizi kesinlikle ama kesinlikle öneririm.

dedeağaç tatilimiz

Sonuç olarak Dedeağaç güzel ve şirin bir tatil kasabası. Gezmesi çok keyifli, burada yemek içmek her yunan şehrinde olduğu gibi çok eğlenceli. Ancak yazın çok sıcak oluyor ve o sıcakta sokaklarda gezmek zorlayabilir. Bu nedenle dediğim gibi akşam çok daha keyifleniyor burada ortam. Sonuç olarak çok çok büyük beklentilerle gelmeyin, küçük bir tatil kasabası sonuçta. Eğer beklentileriniz çok yüksek olmazsa burası size iyi gelebilir.

Dedeağaç’ta konaklama

Dedeağaç, konaklama açısından kesinlikle sizi üzmeyecek bir yer. Merkeze çok yakın bir otelde kalmak istiyorsanız merkezde sayılabilecek, şehir merkezine 3 km. mesafede yer alan Alexander Beach Hoteli önerebilirim. Yenilenmiş odaları son derece modern ve şık bir görünüme sahip. Eğer şans oyunlarına meraklıysanız otelin hemen yanında casino thraki yer alıyor.  Çocuklu aileler için de otelin çocuk kulübü var. Türkler tarafından burası Kıbrıs’a bir alternatif olarak değerlendirildiği için otelde Türk konuklara çok alışıklar ve türkçe, konuşulan diller arasında. Oteli buradan inceleyebilirsiniz.

Diğer Dedeağaç otellerini ise buradan inceleyebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.