San Pietro Bazilikası (Aziz Petrus)

Müslümanlar için Kabe ne kadar önemliyse San pietro bazilikası da Hristiyan alemi için o kadar önemlidir ve aynı zamanda en büyük bazilikadır. Oldukça büyük ve geniş bir ibadethanedir. Burada tam 20.000 kişi aynı anda ibadet edebilir.

San Pietro Bazilikası (Aziz Petrus Bazilikası)

San pietro bazilikası imparator constantine tarafından Saint peterin şehit olduğu yerde inşa edilmiştir. Bu dev ibadethanenin ilk restarasyonu papa tarafından yaptırılmıştır. Kubbenin planı ise Michelangelo’ya aittir ancak sanatçı kubbeyi tamamlamamıştır.
Michelangelo nun tamamlayamadığı kubbeyi daha sonra Giacomo dalla porta tamamlamıştır.

San Pietro Bazilikasının gece görüntüsü - vatikanda gezilecek yerler

San Pietro Bazilikası Kubbesi

San Pietro Bazilikası’sının kubbesi aslında kendisinden daha meşhurdur. Bunun iki nedeni var. Birincisi kubbeye michelangelo nun elinin değmesi diğer ve en önemli neden de kubbeye çıktığınızda göreceğiniz muhteşem Roma manzarası.

Ancak bu kubbeye çıkmak o kadar da kolay değil. Kubbeye çıkmanın iki yolu var. Biri merdivenle diğeri de asansörle. Merdivenle çıkmayı tercih ederseniz oldukça yorucu ve bir o kadar da sıkıcı ve karanlık bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Çünkü kubbeye ulaşmak için 320 basamak çıkmanız gerekiyor.

San Pietro Bazilikasının kubbesi - vatikanda gezilecek yerler

Asansörle çıkmak ise daha az yorucu ancak burada da yoğun bir turist kuyruğu oluyor. Kuyruğu aşıp asansöre ulaştığınızda ise yukarıda sizi muhteşem bir Vatikan ve Roma manzarası bekliyor olacak. Kubbeye çıkmak ücretli. Kubbeye asansör ile çıkmak isterseniz 7 euro, merdivenle çıkmak isterseniz de 6 euro ödüyorsunuz.

San Pietro Bazilikasının Kubbesine ziyaret saatleri

San Pietro Bazilikasının ziyaret saatleri ise, ekim ve mart ayları arasındaki bir tarih aralığında çıkacaksanız, ziyaret saati 08:00 16:45 arasında. Nisan ve eylül ayları içinde çıkacaksanız ziyaret saati ise 08,00 18:00 arasında. Eğer kubbeye çıkmayacaksanız ise kliseye giriş ücretsiz.

San Pietro Bazilikasının içi

San pietro bazilikasına ulaşım

San pietro bazilikasına Vatikan durağı olan ottoviano durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun yanında hop on & hop off otobüslerinin burada durakları vardı. Bu otobüslerle de buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

San pietro bazilikasına yakın diğer önemli yapılar

San pietro bazilikası da vatikan içerisinde bulunan önemli yapılardan biri olduğu için Vatikanda bulunan tüm yapılar buraya son derece yakın yapılardır. Bunlar; san pietro meydanı, vatikan müzesi, vatikan bahçeleri, sistine chapeldir. Bunun yanında Vatikan’ın çevresinde yer alan ve buraya yakın olan castel san angeloyu da gezmenizi tavsiye ederim.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.