Viyana Gezi Rehberi

Viyana Gezi Rehberi

Viyana hakkında bilgi

Sanatın başkenti Viyana muhteşem bir şehirdir. Bu güzel şehirde gezecek pek çok yapı ve yapılabilecek bir çok aktivite bulacaksınız. Sarayları, kiliseleri, binaları, bahçeleri ve sokakları adeta sizi büyüleyecek olan Viyana tatiliniz boyunca her dakikanızı size muhteşem geçirtecektir. Şehre daha adım atar atmaz burada hemen yoğun bir sanatsal doku hissedeceksiniz. Tarihi mirasları ile ünlü pek çok Avrupa şehrine oranla Viyana sanatı ve sanatçısı ile ünlüdür. Bir de buna eşlik eden muhteşem sarayları ise gezmesi ayrı bir keyif yaratan niteliktedirler.

Şehrin her noktasında eline müzik aletini almış sokak sanatçıları görürsünüz. Ancak Viyana’da müzik yapan bu sanatçıların her biri muhteşem kabiliyete sahip olan kişilerdir. Eğer bir sokak konserine denk gelirseniz sakın kaçırmayın ve bu güzel müzik ziyafetinin keyfini çıkarın.

Avusturya’da yer alan Viyana, aynı zamanda Avusturya’nın en büyük şehri olma özelliğini de taşımaktadır. Viyana’da halk almanca konuşur. Ancak ingilizceye de oldukça iyi bir şekilde hakimdirler. Fakat ingilizce konuşamayan insan sayısı da hiç az değildir. Bu nedenle yanınızda almanca sözlük olsa iyi olur. Bu güzel şehir birleşmiş milletler, opec gibi uluslar arası oluşumlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Viyana hakkında bilgi

Avusturya Avrupa’nın tam merkezinde yer almaktadır. Kuzeyinde Almanya ve çek cumhuriyeti, doğusunda Macaristan ve Slovakya, batısında İsviçre ve Lihtenştayn, güneyinde ise Slovenya ve İtalya yer almaktadır. Avusturya’nın başkenti olan Viyana ise Slovakya’nın tam sınırında yer alan sanat şehridir.

Viyana’da yaşayan insanların çoğunun eğitim düzeyi oldukça iyidir ve bu da beraberinde gelir düzeyinin de iyi olmasını sağlamıştır. Gelir düzeyi ve eğitim düzeyi yüksek olan bu güzel şehir dünya üzerinde yaşanabilecek ilk beş şehir arasındadır. Viyana’ya gittiğinizde sizi tertemiz sokaklar ve mis gibi bir hava karşılar. Şehrin kendine has bir tarzı, mutlu insanları ve oldukça temiz de bir havası vardır.

Klasik batı müziğinin Viyana’da doğduğunu bilmeyen yoktur. Burada doğan bu güzel müzik tarzı tüm dünyaya büyük bir hızla yayılmıştır.Bu arada Viyana’da gezerken bir anda etrafta uçuşan türkçe kelimeler duyabilirsiniz. Bunun nedeni ise şehirde türklerin çok oluşudur. Hatta şehirde bazı yerlerde sadece türkler yaşar.

Viyana’nın gezilecek en turistik yerleri sarayları ve kiliseleridir. Şehrin her yerinde son derece gösterişli ve heybetli saraylarla beraber kocaman kiliselere bayılacaksınız. Bu arada pek çok önemli müzisyenin doğum yeri olan ve klasik batı müziğinin de doğduğu yer olan Viyana’da opera ve tiyatro binalarını gezmeden dönmeyin. Ayrıca bu binalarda eğer mümkün olursa da güzel bir konser izlemenizi de öneririm.

viyana gezi rehberi - viyana sokak sanatçıları

Viyana’nın en büyük özelliklerinden biri de bulunduğu konum itibari ile tuna nehrinin keyfini de buradan çıkarabilirsiniz. Size tavsiyem tuna nehri etrafında güzel bir yürüyüş yapmanız ve tuna nehrini size gezdiren özel tekne turları ile nehri gezmenizdir. Ama bu güzel nehri kesinlikle hava karardıktan sonra gezmenizi öneririm. Çünkü tuna nehri çevresinde yer alan saraylar okadar güzel ışıklandırılır ki seyretmeye doyamazsınız.

Viyana’da gezilecek bir çok sarayı ve kiliseyi gezdikten sonra, tuna nehrinin de keyfini çıkardıktan sonra, bir de güzel bir klasik müzik dinledikten sonra size diğer önerim dünyanın en güzel şinitzelinin yapıldığı bu şehirde kesinlikle bol bol şinitzel yiyin. Çünkü gerçekten dünyanın hiç bir yerinde böyle bir şinitzel yapan başka bir şehir yoktur. Eğer şehrin en güzel ve en tarihi şinitzelcisi neresi derseniz de Viyana’ya giden herkes bilir, şehrin en iyi ya da dünyanın en iyi şinitzelini Figlmüller adındaki restaurant yapar.

viyana Figlmüller - viyana gezi rehberi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.