Paris Versay Sarayı

Paris Versay Sarayı Hakkında Detaylı Bilgi

Paris versay sarayı Paris’te yer alan oldukça görkemli ve güzel bir saraydır. Paris seyahatine gittiğinizde bu güzel şehirde yer alan kilise ve sarayları gezerken versay sarayını da gezmeyi unutmayın.

Paris Versay Sarayı

Paris Versay Sarayının Hikayesi

Paris versay sarayı aslında farklı bir amaç için inşa edilmiş bir saraydır. Kral Louis avlanmak için kendine bir alan yapmaya karar verir. Daha sonra bu alana saray ve bahçeler de inşa edilir ve ortaya çok güzel bir alan çıkar. Burası Paris yakınında yer alan en zengin şehirlerden biridir.

Versailles bu güzel saray inşa edilmeden önce küçük bir köymüş. Ancak saray inşa edildikten sonra bu küçük köy biranda gelişmiş ve Fransa’nın en zengin şehirlerinden biri haline gelmiştir. Burası Paris’in 20 km. güneydoğusunda yer almaktadır.

Versay sarayının hikayesi bununla bitmez. Güzelliği ile kendisini görmeye gelenlerde hayranlık yaratan bu muhteşem saray gerçek bir tarihtir aslında. Fransa’da yaşanan pek çok önemli tarihi olaya tanıklık yapmıştır. Örneğin 1. Dünya savaşının bitişini gösteren barış anlaşması 1919 tarihinde tam da bu sarayda yapılmıştır. Günümüzde ise saray Fransa tarih müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Paris Versay Sarayının Hikayesi

Paris versay sarayının içinde yer alan eserler ve bölümler

Paris versay sarayının içi

Sarayın dışı oldukça güzel ve etkileyicidir. Gerçek bir saray esintisini hemen hissedersiniz. Sarayın bahçesinde birbirinden güzel çiçekler, heykeller ve süs havuzları yer almaktadır. Ayrıca sarayın tanıklık ettiği tarihi de enteresan bir şekilde damarlarınızda hissedersiniz. Muhteşem bir bahçesi olan bu sarayın dışını ve bahçesini gezdikten sonra içinde yer alan birbirinden özel eserleri de gezmeyi unutmayın.

Paris versay sarayının bahçesi

Sarayın içinde pek çok bölme yer almakta. Bu bölmeler içinde en çok dikkat çeken bölümler ise, soyluların dairelerinin olduğu bölüm, soylu opera salonunun olduğu bölüm, aynalar salonu ve Fransa tarih müzesidir. Versay sarayının içerisinde yer alan diğer küçük sarayların isimleri ise, petit trianon sarayı ve grand trianon sarayıdır. Paris versay sarayına girişi belli bir ücret karşılığı yapılabilmektedir.

Paris versay sarayının içi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.