Viyana Devlet Opera Binası

Viyana Devlet Opera Binası

Orjinal adı Viyana Wiener Staatsoper olan Viyana devlet opera binası Viyana’da yer alan gezilebilecek farklı yapılardan biridir. Bina iki şekilde hizmet veriyor. Hem burada birbirinden güzel konserler veriliyor hem de bina müze gibi turistlere rehberli hzimetle beraber gezdiriliyor.

Viyana devlet opera binasında güzel bir konser izlemek istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız. Çünkü burada verilen konserlerin biletleri çok öncesinde tükeniyor. Bu nedenle eğer burada güzel bir opera ziyafeti yaşamak istiyorsanız bir kaç ay öncesinden biletinizi alın derim.

Viyana Devlet Opera Binası hakkında bilgi

Viyana Devlet Opera Binasının içi

Belli bir ücret karşılığında binayı rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Ancak bu tip turlar saatli ve saatleri binanın dışındaki panoda asılı. Binanın içi tam bir müze kıvamında oldukça gösterişli ve görkemli. Eğer vaktiniz varsa muhteşem opera konserlerinin verildiği bu ihtişamlı binayı gezmenizi öneririm.

Binaya daha adım atar atmaz muhteşem güzellikte bir görüntü karşınıza çıkıyor. Girdiğiniz yerde karşınıza çıkan merdivenler ve heykeller  o denli gösterişli ki kendinizi bir sarayda hissediyorsunuz. Girişte yukarı doğru baktığınızda yedi tane muhteşem heykeller göreceksiniz. Bu heykeller Joseph Gasser tarafından yapılmıştır. Heykellerin elbetteki bir anlamı var. Her biri bir sanat dalını temsil eder. Resim, mimar, tiyatro, müzik, heykel, şiir ve dans.

Bu güzel salon 25 mayıs 1869 yılında açılmıştır. Ancak 2. dünya savaşında zarar gören pek çok yapı gibi burası da zarar görmüştür. Üzerine düşen bombalar yüzünden ciddi hasarlar almıştır. Yeniden açılması tam 10 yılı almıştır.

Viyana Devlet Opera Binasının içi

Salonda her yıl birbirinden güzel opera konserleri, bale gösterileri sergilenir. Burada opera konseri için ciddi uğraşlar veriyorlar. Sahneye kocaman dekorlar yerleştiriyorlar. Hem göze hem de kulağa harika bir show yaşatıyorlar.

Salonda turistler de unutulmamış. Her koltuğun arkasında mini bir monitör var. Buraya geldiğinizde genelde konserler orjinal dilinde oluyor bu nedenle de koltuklarda yer alan mini monitörlerde farklı dillerde tercümeler yer alıyor. Bu salonda yılda 60 farklı gösteri sergileniyormuş.

Bu arada aldığınız rehberli gezi biletlerinizi opera müzesinde de kullanabiliyorsunuz. Opera müzesi ise opera binasının hemen karşısında yer alan albertina müzesinin bulunduğu sokakta. Gelmişken orayı da gezebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.