Viyana Belvedere Sarayı

Viyana Belvedere Sarayı Hakkında bilgi

Belvedere sarayı Viyana’nın önemli saraylarından biridir. Saray şehirn biraz dışında kalsa da görmeye değer bir saraydır. Saray prince Eugen’in evi olarak tasarlanmıştır. Sarayın içerisinde ayrıca belvedere müzesi de yer almaktadır. Sarayın diğer bir özelliği ise 2. Dünya savaşı sırasında Avusturya’ya özgürlük kapılarını açan antlaşma bu sarayda imzalanmıştır. Ayrıca Türk büyükelçiliği bu sarayın yakınında yer almaktadır.

Belvedere sarayını bahçesi

Bu saray Viyanalılar için önemli olan prens Eugen’e hediye edilmiştir. Eugen ise bu hediyenin karşılığını osmanlılardan Belgrad’ı alarak vermiştir. Bu zafer zaten Eugen’in şanına şan katmıştır. Savaşta kazandıklarını ise genelde sanat için harcamıştır.

Sarayı gezmeye gittiğinizde sarayın iki bölüme ayrıldığını göreceksiniz. Bu yukarı belvedere sarayı ve aşağı belvedere sarayıdır. Yukarı belvedere sarayında daha çok kalıcı eserler sergilenirken aşağ belvedere sarayında ise geçici eserler sergilenmektedir. Sarayda son derece önemli resimler ve heykelelr sergilenmeketdir.

Viyana Belvedere Sarayı Hakkında bilgi

Belvedere sarayının bahçesi

Viyana seyahatiniz boyunca birbirinden güzel saraylar göreceksiniz. Ancak bu sarayların güzelliğinin yanında sarayların göz aldığınca büyük ve rengarenk olan bahçeleri de dikkat çekici ve özeldir. Bunların arasında belvedere sarayının bahçesi de ayrı bir keyiftir. Sarayı gezmek istemezseniz bile bu bahçeyi görün derim. Çünkü sarayın bahçesi gerçekten görmeye değer eşsizlikte bir güzelliğe sahip.

Belvedere sarayının diğer bir özelliği ise 15 mayıs 1955’de Avusturya’nın 2. Dünya savaşından sonra özgürlüğüne kavuştuğu antlaşma burada imzalanmıştır. Sarayı gezerken tabloların resmini çekmek için kendinize hakim olamayabilirsiniz ama bilmeniz gereken bir husus, tabloların olduğu yerde resim çekilmesine izin vermiyorlar. Fakat sarayın diğer bölümlerinde resim çekebiliyorsunuz.

Viyana Belvedere Sarayı

Viyana belvedere sarayına ulaşım

Saraya ulaşım oldukça basittir. Şehir merkezinde yer alan karlsplatz meydanından D numaralı tramvaya bindiğinizde sarayın önüne kadar gelebilirsiniz. Ya da metronun U1 hattını kullanarak Stüdtirolerplatz durağında inerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.