Venezia Meydanı & Vittorio Emanuele

Roma’da sanat ve tarih denilince akla Venezia Meydanı ve Vittoria Emanuele yapısı akla geliyor. Anıtın hikayesi ise son derece ilginç. Roma’da gezilecek yerler arasında görsel anlamda özellikle en beğendiğim yapılardan biri oldu burası.

Venezia Meydanı & Vittorio Emanuele

Altare della patria Roma’da Venezia meydanı ile Capitoline tepesi arasında yer alan önemli yapılardan biri. Roma piazza venezziada yer alıyor. İtalya’nın ilk kralı olan Victor Emmanuel tarafından İtalya’nın birleşmesi anısına yapılmış. Anıt Roma’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip.

Altare della patria II Vittoriano Emanuele Anıtının üzerindeki atlı heykel - romada gezilecek yerler

Yapının projesi Angelo Zanelli tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu yapı inşa edilirken civarda bulunan pek çok yapı ya yıkılmış ya da kaldırılmıştır. Eseri dikkatlice incelediğinizde iki çeşme göreceksiniz. Bu iki çeşme Adriyatik kıyısında yer alan lion of san marco ve Tyrrhenian kıyılarını temsil etmekte. At üzerinde yer alan heybetli heykel ise Vittorio Emanuele’nin heykelidir. Aynı zamanda birinci dünya savaşı asker mezarlığını da içermektedir.

Altare della patria - II Vittoriano Emanuele Anıtı - Romada gezilecek yerler

Yapı bembeyaz mermerden ve Corinthian sütunlarından inşa edilmiştir. Son derece etkileyici ve dikkat çekici bir güzelliği vardır. Yüksekliği 70 metre olan Altare della Patria’nın genişliği ise 135 metredir.

İtalyan birleşme müzesi yapının hemen altında yer almaktadır. Bu müze eskiden Venedik elçilerinin oturduğu görkemli bir saraymış. Yani bu etkileyici yapıyı görmeye gittiğinizde aslında yapının içerisinde yapacak çok şey bulacaksınız.

Bu muhteşem yapıyı görmeye gittiğinizde çok uzaktan bile fark edildiğini göreceksiniz. Çünkü gerçekten son derece dikkat çekici ve ihtişamlı bir yapı. Ancak işin ilginç yanı bu güzel yapıyı İtalyanlar hiç ama hiç sevmiyorlarmış. Çünkü yapı saf beyaz mermerden yapıldığı için bembeyaz ve Roma da yer alan diğer yapılardan oldukça farklı. Roma’daki diğer yapıların renklerinin genel olarak daha sarıya baktığını göreceksiniz. Bu ise bembeyaz oluşu ve mermerden yapılmış olması nedeni ile diğer tüm yapılardan kendini ayırıyor.

Altare della patria II Vittoriano Emanuele Anıtının gece çekilmiş resimleri - romada gezilecek yerler

İşte bu durum İtalyanlar tarafından hiç sevilmemiş. Yapıyı son derece soğuk ve kendini beğenmiş bir tarzı var diye nitelendiriyorlar. Ancak bu güzel anıtı görmeye gidenler İtalyanlarla hiç aynı fikirde değiller. Çünkü evet yapı diğer Roma saraylarından oldukça farklı fakat kendine has ve oldukça etkileyici bir tarzı var. Açıkçası ben de Roma tatilim esnasında görsel anlamda beğendiğim yapılardan biri oldu burası. Yakından çok daha güzel ve çok daha etkileyici duruyor emin olabilirsiniz.

İtalyanlar bu esere pasta ve daktilo adını takmışlar. Bir düğün pastasına ve daktiloya benzettikleri için. Bu güzel eserin önündeki merdivenlerde oldukça sanatsal ve muhteşem fotoğraflar çektirebilirsiniz. Yapıyı arkanıza alıp fotoğraf çektirebileceğiniz gibi yapıyı önünüze alıp fotoğraf çektirdiğinizde de arkanızda muhteşem bir roma manzarası olacaktır.

Altare della patria II Vittoriano Emanuele Anıtı seyir terası

Altare della Patria – II Vittoriano Emanuele Anıtına ulaşım

Buraya metronun B hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Metronun Colosseo durağında inerek gidebilirsiniz. Eğer metro yerine otobüs ile gitmek isterseniz de 780, 810, 781, 44, 190 ve 84 numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Altare della Patria II Vittoriano Emanuele Anıtının Seyir Terası

Bu anıtı ziyarete geldiğinizde seyir terasına çıkmayı sakın unutmayın. Çünkü anıtın üzerine muhteşem bir seyir terası yapmışlar. Bu terasa bir asansör ile çıkabiliyorsunuz. Teras her gün sabah 09:30 ile akşam 19:30 saatleri arasında açık. Terasa çıktığınızda ise sizi alabildiğince güzel bir Roma manzarası karşılayacak. Burada birbirinden güzel ve birbirinden sanatsal fotoğraflar çekme şansı yakalayabilirsiniz.

Altare della patria II Vittoriano Emanuele Anıtı syir terası - Roma rehberi

Altare della Patria’nın – II Vittoriano Emanuele Anıtının Etrafındaki Diğer önemli Yapılar

Anıt konum olarak son derece güzel bir yerdedir. Buradan Roma’nın en önemli gezilecek yerlerine yürüyerek gidebilirsiniz. Anıttan yürüyerek gidebileceğiniz diğer gezilecek yerler ise, kolezyum, Roma forumu, domus area, circus maximus, trevi çeşmesi ve navona meydanıdır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.