Salzburg’da Gezilecek Yerler

Salzburg gezi rehberi

Biz, Salzburg’a Almanya romantik yol güzergahı tatilimiz esnasında Münih’ten geçtik. Salzburg’da gezilecek yerler ve görülmesi gereken yerler çok fazla olmadığı için, burada konaklamayı tercih etmedik. Onun yerine Münih’ten buraya sabah erken saatlerde gelip, akşam tekrar Münih’e döndük. Her ne kadar şehir Avursturya’ya ait olsa da konum olarak Almanya’nın adeta dibinde kalmış.

Salzburg'da Gezilecek Yerler

Geçtiğimiz yaz eşim ve kızımla Fransa, Avusturya ve Almanya’nın bir çok şehrinin de içinde yer aldığı bir tatil rotası belirledik. Açıkçası seçtiğimiz rotaların hepsinden de memnun kaldık ve çok keyifli bir tatil geçirdik. İlk gün Münih’e indik ve o gün Münih’i gezdikten sonra ertesi gün Münih’e çok yakın olan Salzburg!a geçtik.

Salzburg, güzel keyifli bir şehir. Viyana’ya gidenler bilirler, Viyana’nın kendine has asil ve temiz bir havası vardır. Aynı havayı burada da çok fazla hissettim.

Aslında şehir tam bir sanat şehri, çünkü Mozart burada doğmuş. Bu nedenle şehre adımınızı atar atmaz her yerde Mozart’ın esintilerini hissediyorsunuz kesinlikle.

Salzburg gezi rehberi salzburgda konaklama

Salzburg’da gezip görülecek yerler

Diğer bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi burası da bizi üzmeyen ve yormayan bir şehir oldu. Salzburg’da gezip görülecek yerler konum olarak birbirlerine çok yakın oldukları için hepsini kolayca gezebiliyorsunuz.

Salzburg'da ne yenir

Salzburg Mirabell Sarayı ve Bahçeleri

Biz, Salzburg’a temmuz ayında gittik. Böylece rahatça gezdik, çok güzel bir hava vardı ve oldukça sıcaktı. Ancak kışın da şehrin çok güzel olduğunu duyduk. Benim kızım tam bir çiçek aşığı, bu nedenle bu bahçeye bayıldı. Oldukça büyük bir bahçeydi ve biz, bu bahçeyi aslında gezimizin son dakikalarına bıraktık. Çünkü, parklar ve bahçeler benim çok ilgimi çekmez. Ben daha çok şehri, caddelerini ve kaffelerini keşfetmeyi severim. Ama burası rengarenk çiçeklerle doluydu ve efsane resimler çekilebilirsiniz. Çünkü hiç bir yerde görmediğiniz çiçekler var burada.

Bahçenin öyle çok ciddi bir olayı yok açıkçası, bildiğiniz çiçeklerle bezenmiş kocaman bir saray bahçesi. Gelelim tarihine. Bu saray ve devasa bahçeler Başpiskopos Wolf Dietrich von Raitenau tarafından Salome Alt’a duyulan aşırı sevginin göstergesi olarak yapılmış. Yapılış tarihi 1606.

Salzburg Mirabell Sarayı ve Bahçeleri

Sazlburg Kapitelplatz

Salzburg’un en hareketli ve en turistik yerlerinden biri burası. Meydanın yakınında Salzburg kalesi yer alıyor. Meydan oldukça hareketli. Hatta biz oradayken meydana dev bir ekran koymuşlar ve çocuklara sinema filmi izlettiriyorlardı. Etrafı da kaffelerle çevrili.

Ancak meydanın en ilginç yanı tam ortada yer alan bir heykel. Bir kürenin üzerinde duran adam heykeli. Heykelin adı ise Golden ball. Tüm turistler bu heykelin önünde şekilden şekle girip türlü fotoğraflar çektiriyorlardı. Heykel 2007 yılında Stephan Balkenholl tarafından yapılmış ve Salzburg vakfının sanat projesiymiş. Heykelin hemen dibinde ise dev satranç takımı var. Burada satranç üstatları arada gelip satranç oynuyorlarmış, ama biz denk gelmedik. Genelde çocukların oyuncağı olmuş gibiydi. Kızım da burada babası ile satranç oynadı ve çok keyif aldı.

salzburg gezi rehberi salzburg Golden ball heykeli Sazlburg Kapitelplatz Sazlburg Kapitelplatzdaki satranç takımı

Salzburg Salzach nehri

Şehrin diğer en büyük özelliği ise insana huzur veren salzach nehri. Nehrin kenarında yol boyunca yürüdük. Çok keyifliydi ve çok huzurluydu, çok dinlendiriciydi. Nehir kenarında insanlar bisikletle geziyorlardı çok imrendik. Sonrasında ise nehrin iki kıyısını birleştiren meşhur Makartsteg köprsünden karşıya geçtik. Köprü üzerinde gene bir sürü birbirinden güzel fotoğraflar çekilebiliyorsunuz. Çünkü manzara muhteşem. Köprünün üzerinde bir çok Avrupa şehrinde görmeye alışık olduğumuz kilit muhabbeti var. Yani bir dilek diliyorsunuz ve küçük bir kilit takıyorsunuz köprünün demirlerine. Köprüden geçtikten sonra hemen nehir kenarında oturup birşeyler yiyebileceğiniz, kaffeler var. Burada hafif atıştırmalık olarak ekmek arası schnitzel yiyorlardı daha çok. Biz de denedik ve fena değildi diyebilirim.

Salzburg Salzach nehri

Mozart’ın doğduğu ev ( Mozarts geburtshaus )

Genelde Salzburg gezi rehberi denilince ilk sırada Mozart’ın doğduğu ev gelir. Şehir resmen Mozart ile bütünleşmiş. Ev gene Salzburg’un gezilecek yerleri arasında yer alan getreidegasse caddesinde yer alıyor. Eve, tahmin edeceğiniz üzere yoğun bir ilgi var. 3 katlı küçük bir ev ama öyle çok etkileyici değil. Büyük beklentilerle gitmeyin yani. İçeride sadece Mozart’ın belli kişisel eşyaları sergileniyor. Evin yatak odasını ve mutfağını gezebiliyorsunuz.

En dikkat çekici olanı ise Mozart’ın çok küçük yaşlarda çalmaya başladığı kemanını ve piyanosunu görüyorsunuz. Bu arada beste yaparken aldığı kişisel notlar da sergileniyor.

Salzburg Mozartın evi

Sazlburg getreidegasse caddesi

Mozart’ın evinin yer aldığı cadde burası. Ben bu caddeye bayıldım diyebilirim. Hatta Salzburg’da en çok burayı sevdim. Caddede bir kaç tur bir aşağı bir yukarı yürüdük. Buranın en büyük özelliği ise tüm mağazaların tabelalarının ferforje olması. Bu inanılmaz güzel bir görüntü yaratıyordu caddede. Başınızı kaldırdığınızda bir sürü ferforje tabela vardı. Hatta bu konuda o kadar netler ki, ünlü fast food devi ve kendinden asla taviz vermeyen Mc. Donalds’ın bile tabelası ferforjeydi.

Cadddede dünyaca ünlü giyim markaları da var. Onların da tabelaları ferforje elbette. Sadece dünyaca ünlü markalar değil, bir sürü takı mağazası, ev aksesuarı mağazası, bilgisayar oyunları mağazası. Yani kısaca cadde gezmek için çok keyifli ama aynı zamanda ciddi bir alışveriş caddesi.

salzburg gezilecek yerler

Salzburg kalesi ( Festung Hohensalzburg Fortress )

Bu kaleyi şehrin hemen hemen her yerinden görebiliyorsunuz. Kale Avrupa’nın en büyük ortaçağ kalelerinden biri aynı zamanda. Muhteşem bir manzarası var. Eğer manzara fotoğrafları çekmeye ilgiliyseniz, buradan eşsiz manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Kalenin içinde ise bir sürü zindan var. Bunun yanında nazilerin hapishane olarak kullandığı ve işkence odası olarak tanımlanılan bazı alanlar var.

Salzbug’da ne yenir?

Gelelim Salzburg’da ne yenir konusuna. Salzburg bir Avusturya şehri olduğu için klasik olarak burada schnitzel yenir. Ben Viyana’da yemiştim ve inanılmaz beğendim yediğim schnitzeli. Burada da bu nedenle schnitzel yemek için sabırsızlanıyordum. Güzeldi fakat Viyana’da yediğim kadar aşırı etkileyici değildi.

Ancak, benim kızım tam bir schnitzel canavarıdır ve bu nedenle şehre daha adım atar atmaz sürekli ‘ eee ne zaman o güzel ve meşhur schnitzellerden yiyeceğiz dedi durdu. Biz buraya erken saatlerde geldiğimiz için ikiz kez yemek yedik şehirde. İlkinde insanların çok fazla tavsiye ettikleri ekmek arası schnitzeli denedik. Küçük alman ekmeği arasına yuvarlak schnitzel koymuşlardı. Kötü değildi ama çok da hani etkileyici değildi. Ama zaten bunu biliyorduk ve sadece denemek istemiştik. Hafif bir atıştırmalık için son derece ideal.

Şehri gezdikten sonra ise akşam üstü gözümüze güzel bir restaurant kestirmeye çalıştık. Her yerde schnitzel evi ve eşsiz schnitzeller burada yazıları vardı. Elbette schnitzel sevmeyenlere de fazlaca alternatif var. Biz, o an gözümüze kestirdiğimiz bir restauranta girdik. Restaurantın adını paylaşmak için menüsünün resmini çektim aşağıda. Burada ben schnitzel yedim, eşim ise makarna gibi ama tam makarna değil bizdeki mantı gibi hamurumsu özel birşey yedi. İkisi de son derece lezzetliydi. Ancak şehirde bir sürü yerde özel tatlar deneyebileceğiniz yerler var. Biz açık hava olması ve o an gözümüze kestirdiğimiz masanın boş olması nedeni ile burayı tercih ettik.

salzburgda yemek yediğimiz restaurant adı

salzburgda yeme içme salzburgda shinitzel

Yemek konusunda diğer bir özelliği ise, tatlıları. Şehrin en meşhur tatlısı nocker adında bir tatlıymış. Bir arkadaşımız bu tatlı için ‘aman sakın denemeyin, çok gereksiz, çok lezzetsiz insanın ağzının tadını bozuyor’ demişti. Ama biz sonuçta denemeden kötü diyemeyiz dedik ve denedik. Ben çok tatlı seven biri değilimdir, yıllarca yemesem aramam. Bu nedenle tatlı kültürüm pek yoktur. Ancak eşim tam bir tatlı gurmesidir ve o hiç beğenmedi bu tatlıyı. Ama biliyorsunuz yemek konusu göreceli bir konu. Onun yerine pastlarından ya da keklerinden yiyebilirsiniz.

Salzburg Münih arası kaç km. ?

Salzburg’a ülkemizden direkt uçuşlar var. İstanbul Salzburg arası ortalama 2 saat 30 dakika sürüyor. Ancak çevresinde bir sürü turistik şehir olduğu için bu şehirlerden birine seyahat ettiğinizde de buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Biz yazımın başında da dediğim gibi Salzburg’a münih’ten geçtik. Kiraladığımız araba ile Salzburg’a ortalama 1 saat 30 dakikada gittik.

Biz salzburg sokaklarında gezerken tanıdık bir isim çıktı karşımıza. Normalde tanıdık yüzlerle gidip fotoğraf çektirmek hiç adetim değildir. Ancak Canan karatay’ı çok severim ve bilgilerini önemserim. Önünden geçerken türkçe konuştuğumuzu duydu ve bize merhaba dedi. Böyle önemli bir bilim insanı ile kızımın beraber fotoğrafını çekmekten çok mutlu oldum.

salzburg tatil anıları

salzburg hakkında bilgi

Salzbug’da konaklama

Biz Salzburg’da konaklamadık. Münih şehrinden günü birlik geçtik ve akşam tekrar Münih’e geri döndük. Ancak eğer siz, bu şehirde konaklamayı düşünüyorsanız buradan Salzburg’da yer alan otelleri inceleyebilirsiniz.

Salzburg’dan ne alınır?

Şehrin en büyük sembolü Mozart. Burada, hemen hemen her hediyelikçide Mozart’a ait bir sürü hediyelikler var. Ancak tatlı ve lezzetli bir hediyelik arıyorsanız her yerde kolayca bulabileceğiniz özel Mozart çikolatalarından alabilirsiniz. Bunun yanında Mozart anahtarlıkları, tabloları, kupaları,i duvar süsleri yani aklınıza gelebilecek bolca çeşit var.

Ben, Viyana Seyahatimda bolca Mozartlı hediyelikler aldığım için, buradan Mozart ile ilgili birşey almak istemedim. Çok güzel dekoratif ya da kullanım için bira bardakları vardı. Biliyorsunuz Münih’in bira bahçeleri meşhur. Münih’in dibinde yer alan Salzburg’da da bira bahçeleri aynı şekilde meşhur. Günün her saati bu bahçelerde bira içen insanlar görürsünüz. Bu nedenle çok güzel tasarımlarda bira bardakları vardı. Ben aldım size de tavsiye ederim.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.