Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte fotoğraf çekilecek yerler

Ben bu şehre Budapeşte, Viyana ve Prag gezim esnasında uğrama şansı yakaladım. Gitmeden önce Budapeşte gezilecek yerlere baktığımda ise özellikle görsel anlamda beni çok tatmin edeceğini düşündüm. Açıkçası Budapeşte biraz beklentilerimin altında kaldı ama kesinlikle görsel anlamda özellikle hava karardıktan sonra etkileyici bir görünüme ulaştığını söyleyebilirim.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte’de gezip görülecek tarihi yapıların aslında bir çoğunu osmanlılardan kalma eserler oluşturuyor. Bu nedenle buraları gezerken kendinizi biraz tuhaf hissediyorsunuz. Budapeşte orta Avrupa’nın hem başkenti olarak kabul edilmiş, hem de en romantik şehri ilan edilmiş. Ne kadar katılırsınız gititiğinizde karar verirsiniz.

Şehir oldukça küçük ve derli toplu. Bu nedenle gezerken asla sizi yormuyor. Toplu taşıması da son derece kolay ve pratik. Bu nedenle şehirde toplu taşıma kullanmaktan da çekinmeyin. Şehrin en önemli ve en meşhur turistik yerlerini kısaca anlatmaya çalışacağım.

Budapeşte zincirli köprü

Ben bu köprüyü çok beğendim. Hatta köprüyü hem gündüz hem de akşam hava karardıktan sonra görmeye gittim. Size de aynı şeyi tavsiye ederim. Köprüyü bir de hava karardıktan sonra görün. New york’un meşhur Brooklyn Köprüsünün mimarı olan William Tierney tarafından yapımına 1839 yılında başlanmış ve 11 yıllık bir çalışma sonucunda ortaya çıkmış. Budapeşte fotoğraf çekilecek yerler arasında burası ilk sıralarda yer alıyor. Gerçekten çok güzel fotoğraflar yakalamanızı sağlıyor.

Budapeşte gece hayatı

Budapeşte opera binası

Budapeşte’nin Viyana’nın dibinde olması elbette sanat anlamında kendisine çok şey katmış. Burada da tıpkı Viyana’da olduğu gibi sanatı hissediyorsunuz. Eğer konser izlemek isterseniz burada fiyatlar son derece ekonomik. Ama eğer konser izleyecek vaktiniz yoksa da gene de bu binayı gezebilirsiniz.

Budapeşte parlemonta binası

Buranın özelliği ise Avrupa’nın en büyük 3. Macaristan’ın ise en büyük binası olma özelliğine sahip. Bina Tuna nehrinin hemen dibinde ve gece gerçekten muhteşem bir ışıklandırmaya sahip.

Budapeşte kahramanlar meydanı

Biz uçaktan iner inmez otele eşyalarımızı koyup koşa koşa buraya geldik. Burası nedense ilk görülecek yermiş gibi düşündük sanırım. Ama ben burayı hiç beğenmedim. Alabildiğince geniş bir meydan, fazla bir şey yok. Burada milli törenler falan yapılıyormuş. Macaristan için çok değerli bir meydan olsa da beni hiç etkilemedi açıkçası.

Budapeşte Mathias kilisesi

Burası osmanlılardan kalma bir camiiyken macarlara geçince kilise olarak kullanılmaya başlanıyor.

Budapeşte vagi utca caddesi

Açıkçası Budapeşte’de yaptığım nehir turundan sonra en beğendiğim yer burası oldu. Biz yaz ayında gittiğimiz için şehre hava mis gibiydi ve her yer kalabalıktı. Bu sokakta ise etrafta çok şirin kafeler ve mağazalar vardı ve sokak trafiğe kapalıydı. Bu nedenle hem gezmesi hem de vakit geçirmesi son derece keyifliydi. Buraya uzun biz zaman ayırın ve bu caddede yer alan kaffelerde uzun bir kahve molası verin derim.

Budapeşte matyas kilisesi ve balıkçı tabyası

Bir çoğumuzda illa gidilen şehir bir kuşbakışı görülmek ve bolca fotoğraf çekilmek istenir. Budapeşte’nin de tepeden görülebileceği yer burası. Özellikle Tuna nehrini tepeden görmek için harika bir yer. Sonrasında da matyas kilisesini gezebilirsiniz.

Galleret tepesi – Budapeşte özgürlük heykeli

Burası ilk osmanlılar tarafından yapılmış, sonrasında avusturyalılar tarafından ele geçirilip eklemeler yapılan ve bugünkü görünümüne ulaşan bir kale. Aynı zamanda Budapeşte’nin de sembolü olarak kabul görmüş.

Budapeşte tarih müzesi

Bu müze buda kale bölgesinde yer alıyor. Eğer tarihe meraklıysanız bu müzeyi kesinlikle gezmenizi öneririm. Her yerde olduğu gibi müze pazartesi günleri kapalı.

Budapeşte gece hayatı

Avrupa şehirlerindeki gece hayatı çok da hareketli olmayabiliyor. Budapeşte gece hayatı ise daha çok nehrin etrafında akıyor. Gündüzden nehirde bot turu için ayarlamalarınızı yapın derim. Çünkü farklı botlar ve farklı fiyatlar söz konusu. Gündüzden gidin rzervasyonunuzu yapın ve bot turuna asla hava aydınlıkken çıkmayın. Kesinlikle hava karardıktan sonra çıkın, çünkü nehir etrafındaki yapıların ışıklandırması tek kelime ile muhteşem diyebilirim.

budapeşte bot turu

Bunun yanında şehirde daha çok canlı müzik yapan yerler var. Herhangi birine girip harika bir müzik ziyafetine tanık olabilirsiniz. Ben açıkçası gece hayatı konusunda bir sürü canlı müzik yapan yer olduğu için başarılı buldum şehri. Ancak canlı müzik yapan yerin Macar şarkıları değil de dünya müziği yapıp yapmadığına dikkat edin. Ayrıca sanat şehrinde olduğunuzu unutmayın. Akşam opera binasında çok güzel konserler oluyor. Klasik müzik seviyorsanız gene akşamınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Budapeşte fotoğraf çekilecek yerler

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.