Schengen Vizesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Avrupa ülkelerine giderken almak zorunda olduğumuz Schengen vizesi alırken nelere dikkat etmeli hiç fikriniz var mı? Çünkü bu konuda son derece küçük detaylar var ve bu detaylar yüzünden bir çok insan red yiyor. Bu nedenle schengen vizesi alırken her detayı ciddiye almalı ve gereken hassasiyeti göstermelisiniz. Burada özellikle schengen vizesi konusunda oldukça küçük gibi görülen ama vizenin onayı için son derece önemli olan detayları paylaşacağım.

schengen-vizesi-alirken-nelere-dikkat-etmeli

Pasaportunuzun süresi uzun olmalı

Eğer pasaportunuzun süresinin bitmesine 6 ay kadar bir zaman kalmışsa, size önerim vize başvurusu yapmadan önce pasaport sürenizi yenilemeniz. Çünkü vize konusunda pasaportun süresine çok takılıyorlar bilginiz olsun. Aslında şöyle bir durum söz konusu. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzunsa onlara o kadar güven uyandırıyorsunuz.

Vize başvurunuz için geç kalmayın

Bir kaç vize başvurumda bu sıkıntıyı yaşadım. Son anda yaptığım tatil programlarımda aslında mecburen geç başvuru yapmıştım. Ancak çok strese girdim. Çünkü vizem son anda yetişti. Siz bu hataya sakın düşmeyin ve tatil programınız belli ise vizenizi vaktinde almayı atlamayın. Yoksa yetişmeyebilir.

Avrupa Schengen Vizesi için gerekli evraklar

Ancak Fransa vizesi aldığımda başıma gelen ilginç bir durum oldu bir keresinde. Seyahatimize 1 buçuk ay kala vize başvurusunda bulunduk. Vizemiz kısa süre içinde çıktı. ancak vizeyi başlatmışlardı. Yani seyahatimize bir ay varken vizemiz başlamıştı. Bir de böyle saçmalayabiliyorlar maalesef. Ama gene de size önerim vize başvurunuzu geçe bırakmayın.

Evraklarınız kesinlikle tam olmalı

Gelelim schengen vizesi için gerekli evraklara. Genelde red yiyenlerin en büyük nedenlerinden biri evrak eksikliği oluyor. Saçma sapan bir sürü evrak isteyebildikleri için bazı evraklar size saçma ve gereksiz gelebilir. Sakın saçma ya da gereksiz diye herhangi bir evrakı atlamayın. Çünkü size saçma gelen bir evrak onlar tarafından çok önemseniyor. İstedikleri tüm evrakları kesinlikle eksiksiz hazırlayın.

schengen-vizesi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Her ülkenin vizesi için kullanılan fotoğraf boyutu farklı olabiliyor

Diğer bir en önemli detay fotoğraf oluyor. Çünkü maalesef bu konuya da çok takıklar. Siz, ülkelerin istedikleri fotoğraf boyutlarını ezberlemek ve bilmek zorunda değilsiniz. Fotoğrafçılar bu konuda size yardımcı oluyorlar. Siz fotoğrafçıya gidiyorsunuz ve hangi ülkeden vize alacaksanız söylüyorsunuz ve onlar gerekli boyutu, şekli bildikleri için ona göre bir vesikalık çekiyorlar. Elinizin altında yer alan eski bir vesikalığınızı yollamayın. Kesinlikle yeni çektirin.

schengen-vizesi-icin-en-onemli-belgeler

Gelir durumunuzu ve mal varlığınızı net bir şekilde belgeleyin

En önemli detay diyebilirim. Schengen vizesi için en önemli belgeler arasında yer alıyor. Avrupa ülkeleri maalesef hepimize potansiyel ülkelerine yerleşicek insan muamelesi yapıyor. Bu nedenle buradaki işimizle, gelir düzeyimizle ve mal varlığımızla çok yakından ilgileniyor. Yani onlara güzel bir işiniz, geliriniz ve burada gayet yeterli oranda kenarda paranız olduğunu bir şekilde onlara göstermeniz gerekiyor. Bu onlara ülkenizde yeterli bir düzeniniz olduğunu ve başka bir ülkeye yerleşmeyi düşünmediğinizi ispatlıyor aslında.

Bu nedenle konsolosluklar aylık maaşınızdan bile daha çok bankanızda ne kadar paranız olduğu ile ilgilenir. Bu yüzden hesabınızda 5000 tl’den yüksek bir rakam olmalı ve bu hesabın 3 aylık işlem hareketlerini gösteren imzalı, kaşeli evrağınız olmalı.

schengen-vizesi-icin-gerekli-evraklar

Eğer hesabınızda yeterli paranız yoksa aylar öncesinden bir yerden 10.000 tl borç alıp hesabınıza yatırın. Ancak bunu vize başvurunuza yakın bir zamanda yapmayın. Çünkü aylarca boş olan bu hesabınıza bir anda bir para transferi olması onlar tarafından pek de güven verici olmayacaktır. Bunun yanında yüksek limitli kredi kartları da gene aynı şekilde sevdikleri bir detay. Bu nedenle kredi kartlarınızın limitlerini de paylaşın.Unutmayın uzun ve garanti vize için banka hesabınızda yer alan paranın tutarı son derece önemli bir detay.

Konaklayacağınız otel bilgileriniz ve gidiş dönüş uçak bilgilerinizi belgeleyin

Konsolosluklar sizin ülkelerine ne amaçla gittiğinizi kesinlikle bilmek isterler. Bu nedenle onlara turistik amaçlı gittiğinizi ispatlamanız için rezervasyon yaptırdığınız konaklayacağınız otel bilgilerinizi eksiksiz paylaşın. Eğer tur ile gidecekseniz tur bilgilerini paylaşın. Bunun yanında gidiş dönüş uçak biletlerinizi de paylaşın.

Doğru ülkeden vize alın

Genelde ilk vize alanlar bu detayı bilmezler ama bu son derece önemlidir. Eğer bir kaç ülke gezecekseniz ilk gireceğiniz ülkenin vizesini almanız gerekir. Ama hepsinde aynı süre konaklayacaksanız. Eğer ülkelerden birinde daha uzun konaklayacaksanız uzun konaklayacağınız ülkeden vize almanız gerekir. Bu önemli detayı sakın atlamayın.

Aslında burada ana kural onların öğrenmek istediklerini onlara en doğru şekilde vermek. Yani tek önemsedikleri, ülkelerine yerleşme riskiniz olup olmadığı. Bunu ispatlamak için özellikle dediğim gibi banka hesabınızın dolu olması çok önemli. Bunun yanında istemiş oldukları evrakları da gereksiz ve en doğru şekilde tamamlamayı unutmayın. Sizin burada güzel bir düzeniniz olduğunu ve bankanızda da yeterli paranız olduğunu görmeleri çok işe yarayacaktır.

Sigortanız olmalı

Diğer bir detay ise seyahat sigortanız olması. Ülkelerinde sizin başınıza bir durum gelirse tüm maraflarınızı karşılayacak bir sigorta firmanız olduğundan emin olmak isterler.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.