Balat’ta Gezilecek Yerler

Ülkemizde gezilecek bir sürü yer var ve hepsi de kesinlikle tekrar tekrar gezilecek kadar keyifli. Bunlardan biri de eski bir İstanbul semti olan Balat. Balat’ta gezilecek yerler sizi oldukça şaşırtacak derecede fazla. Bu nedenle en kısa zamanda rotanızı bu güzel semte çevirip gezmenizi tavsiye ediyorum.

Yürüyerek Balat turu

Balat'ta Gezilecek Yerler

Fener – Balat Turu

Balat’ı özel özel yapan sadece mimari güzelliği değil, 3 farklı dine ev sahipliği yapmış ve bu 3 farklı din mensubu insanların burada barış içerisinde yaşamalarına şahit olmuş. Semt tarihi güzelliklerinin yanı sıra birbirinden güzel ve şirin kaffeleri ve dükkanları ile de çok beğeniliyor. Ama burayı gezmek istiyorsanız haftasonu değil haftaiçini tercih edin. Çünkü hafta içi çok daha sakin oluyor. Bu arada elbette her zaman söylediğim gibi yürüyerek gezin. Yürüyerek balat turu ayrı bir güzeldir. Eğer yeterli vaktiniz varsa Fener balat turu yapabilirsiniz. Hatta buraya gelmişken yakınında yer alan tüm mekanları da gezin derim. Bunun için Balat – Fener – Ayvansaray gezisi şeklinde bir gezi planlamanızı öneririm.

Küçük Mustafa paşa hamamı

Burası İstanbul’da yer alan en büyük Türk hamamı olma namına sahip. Bu nedenle insan ayrı bir merak ediyor. Hamamın hikayesini kısaca anlatacak olursak, Sultan 2. Beyazıt’ın veziri, Cem sultan olaylarında Cem sultanın tarafını tuttuğu için idam edilen küçük Mustafa paşa tarafından yaptırılmış. Oldukça güzel bir hamam.

Gül camii

Diğer bir görmenizi önericeğim tarihi yer ise Gül camii. Buranın hikayesi ise, 8. Yüzyılda imparotor 3. Leon Bizansında yapılmış. O dönem Teodos adlı bir kadın ikonoların kırılmasına tepki gösterdiği için ve bu tepkiyi gösterenlerin başını çektiği için bir sürü işkenceye maruz bırakılmış ve sonunda da idam edilmiş. Bizanslılar da öldürülen kadının anısına 9. Yüzyılda bu kiliseyi yapmışlar. Kilisenin adının hikayesi ise kendi kadar ihtişamlı. İstanbul’un fethi sırasında bu camiye gelen Osmanlı burada her yerin güllerle süslenmiş olması ve güller içinde ibadet eden insanları görünce çok etkilenmişler ve buraya hiç dokunmamışlar. Sonrasında ise bu güzel kilise camiye çevrilmiş.

Fener

Burası harika bir rum mahallesi. Cumbalı ve renkli evlerin olduğu, bir sürü tarihi yapının yer aldığı ve dar sokakların adeta bir fotoğraf stüdyosuna benzediği bir mahalle. Burada Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ve Metroloji Kilisesi gibi son derece özel yapılar var. Özellikle Fener Balat turu esnasında en beğenilen rota diyebiliriz.

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Burası özellikle Ortodoks alemi için son derece önemli bir yapı. Belki de ülkemiz sınırları içerisinde en fazla ziyaret alan kilise burası diyebiliriz.

Fener yıldırım caddesi

Patrikhaneden çıktıktan sonra güzel bir sokakta keyifli bir mola verin ve yıldırım caddesinin tadını çıkarın. Bu cadde kahvaltı etmek için de alternatifler sunan bir yer. Bir sürü kaffenin olduğu çok keyifli bir sokak.

Meryem kilisesi ( Moğol kilisesi )

Kiliseye moğol kilisesi denmesinin nedeni ise hikayesinden dolayı. Bizans kralı Moğollarla arasını iyi tutmak amacı ile prenses Maria’yı Moğol hükümdarı ile evlendirir. Bizans hükümdarı öldükten sonra ise Maria Bizans’a geri dönüyor. Burada misyonerlik faaliyetlerine başlamış ve bu faaliyetlerinden ötürü kendisi için bu kilise yaptırılır.

Balat sokakları

Balat sokakları bana göre özellikle fotoğraf çektirmek için gelinebilecek en güzel sokaklardan biri. Hem gezmesi çok keyifli bir sokak, hem de son derece görsel anlamda tatmin edici bir sokak. Fener sokaklarında salının ve keyfine varın.

Yürüyerek Balat turu

Balat merdivenli yokuş

Gelelim meşhur mu meşhur Balat merdivenli yokuşa. Burası bir çok filmde kullanılan bir yer. Zaten gördüğünüzde hemen hatırlayacaksınız. Çok güzel, çok keyifli bir yokuş. Aynı zamanda burası Unesco dünya kültür mirası listesinde de yer alıyor.

Balat merdivenli yokuş

Balat’a yolunuz düştüğünde bunların yanında daha gezip görülecek bir çok yer var. Bunlar en popüler olanları. Sadece tarihi yapılar değil, aynı zamanda farklı bir deneyim yaşatacak bir yer burası. Hem tarihi yapıları gezebileceğiniz, hem keyifli kaffelerinde oturup soluklanabileceğiniz, hem de tarihe hızlı bir geçiş yapabileceğiniz keyifli bir yer.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.