Barcelona Torre Agbar Gökdeleni

Barcelona Torre Agbar Gökdeleni Hakkında Detaylı Bilgi

Barcelona’ya gittiğinizde göğe doğru uzanan oval şekilli oldukça güzel bir görünüme sahip olan bu bina dikkatinizi çekecek. Yapı özellikle renkli dış cephesi ile uzak noktalardan dahi sizi kendisine çağırmayı ve dikkatinizi çekmeyi başaracak. İşte bu bina Barcelona’da yer alan ünlü gökdelen Torre Agbar Gökdelenidir.

Barcelona Torre Agbar Gökdeleni

Torre agbar gökdeleni Barcelona’da yer alan 38 katlı bir binadır. Gökdelen Fransız bir mimar olan Jean Nouvel ile İspanyol firmasının işbirliği ile yapılmıştır. Gökdelen 16 eylül 2005 tarihinde açılmıştır.

Gökdelenin maliyeti ise 130 milyon euroyu bulmuştur. Barcelona’da yer alan ileri teknoloji eserlerinden biridir. Gökdelen adını yapımını üstlenen çok uluslu bir firma olan agbar şirket grubundan almıştır.

Barcelona Torre Agbar Gökdeleninin gece görüntüsü

Gökdelen 144 metre yüksekliğindedir. Şekli ise montserrat dağına benzetilmistir. Bina sütunlar üzerine yerleştirilmiştir ve oval de bir şekle sahiptir. Gökdelenin dış yüzü dışarıdan bakıldığında oldukça güzeldir. Farklı renklerle boyanmıştır ve farklı açılardan bakıldığında çok daha güzel görünmektedir. Dış cephesinde kullanılan renkler kırmızı, mavi ve beyazdır.

Barcelona Torre Agbar Gökdeleninin hikayesi

Torre agbar gökdeleninin en büyük özelliği aslında dış yüzeyinde kullanılan farklı renklerdir. Çünkü bu farklı renkler gökdelene baktığınız her farklı açıda değişik bir renk bütünlüğü ve parlaklık yaratır. Gece ışıklandırması ile beraber ise dış cephenin güzelliği daha da gözler önüne serilir. Bu farklı renkler gecenin karanlığında gerçekten büyüleyici bir görüntü yaratır.

barcelonanın güzellikleri - Barcelona Torre Agbar Gökdeleni

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.