Sakız Adası Hakkında Bilgi

Sakız Adası Hakkında BilgiYunan Adaları

Yunan adaları içinde bambaşka bir yere sahip olan sakız adası deniz, kum ve güneşinin güzelliğinin yanında bir de size tam bir tarih sunuyor. Avrupa şehirlerinde gördüğümüz ortaçağ havası sakız adasında da kendini hemen gösteriyor. Sakız adasına gittiğinizde karşınıza çıkan görüntü sizi biraz şaşırtabilir. Çünkü hepimiz yunan adası denilince hemen mavi kapılı ya da mavi pencereli beyaz evlerden oluşan adalar düşünürüz. Sakız adası ise bu geleneği tamamen çiğnemiş, adada beyaz ev yerine sarı betondan evler göreceksiniz.

Sakızın merkezi Chios adındaki bir şehir. Yunanlılar buraya Hios diyorlar. Buraya gittiğinizde size çok yakından tanıdığınız bir şehri hatırlatabilir. Burası tıpkı İzmir kordon boyunu andıran bir havaya sahip. Sahil şeridi boyunca kafeler ve güzel oturma yerleri var. Ancak burada Yunanlıların bitmek bilmeyen siestaları yüzünden bir çok mağaza 2 ile 6 arası kapalı olabiliyor. Bu tarz durumlara da hazırlıklı olun derim.

Sakız Adası Hakkında Bilgi

Yunan adası denilince akla gelen diğer bir ayrıntı değirmenlerdir. Sakız adasında merkezin hemen kuzeyinde yer alan ve yürüyerek de çok rahat ulaşabileceğiniz bu güzel değirmenleri görmeyi sakın atlamayın.

Sakız adasına en kolay nasıl gidir - sakız adası hakkında bilgi

Gelelim adanın adını aldığı sakız ağaçlarına. Bu ağaçlar adanın güneyinde yer alıyor. Sadece bu güneyde yer alan ağaçların sakızları değerlendiriliyor. Ağaçların hemen altında yer alan kireçlerin üzerine sakızlar dökülüyor ve böylece sakız yere düşmüyor kirlenmiyor. Sonrasında bu sakızlar toplanıyor ve temizlenerek kullanılır hale getiriliyor. Sakız ağaçları güneyde yer aldığı için burada yer alan köylüler ilgileniyor bu ağaçlarla.

sakız adasındaki sakız ağaçları

Sakız adasına en kolay nasıl gidir?

Sakız adasına en kolay çeşmeden gidilir. Çeşmeden kalkan feribotlarla ortalama 1 saatlik bir yolculuk sonrası adaya ulaşılabilir.

Sakız adasına gitmek için vize şart mı? – sakız adası vize uygulaması

Her yunan adasına gitmek için gerekli olduğu gibi sakız adasına da gitmek için vize şart. Yunan konsolosluğundan yapılan bir başvuru ile rahatlıkla vizenizi alabiliyorsunuz. Genelde en kolay vize veren ülkedir Yunanistan.

Sakız adasında gezilecek pek çok mekan olduğu gibi adanın denizi ve plajları da gerçekten oldukça güzel ve keyiflidir. Kendine has bir tarzı olan bu adada oldukça güzel zaman geçirme şansı yakalayabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.