Sakız Adasında Yeme İçme

Sakız Adasında Ne Yenir?

Sakız adasında yemek konusunda bir sürü alternatif vardır. Bunların en popüleri elbette deniz ürünü restaurantları ve tavernalardır. Bunun yanında pideciler, fast foodçular ve geleneksel Yunan yemekleri yapan bazı küçük restaurantlar vardır.

Sakız adasında yemek fiyatları nasıldır ?- Yunan adalarında yemek fiyatları nasıldır?

Yunan adaları olarak başlık attım çünkü genelde tüm adalarda yemek kültürü ve fiyatları ortalama aynı civarlardadır. Sakız adasında da öyle bütçenizi çok sarsacak şekilde bir durum olmaz. Tabi ki müzikli özel bir yerde yemek yemek isterseniz bu diğer alternatiflere oranla daha pahalı olacaktır. Ama adada genel anlamda her bütçeye ve her zevke hitap eden yemekler vardır. Hatta santorini ve mikonos adaları ile kıyaslandığında sakız adası gerçekten oldukça ekonomik bir adadır. Bir restauranta girdiğinizde genelde bahşiş ücreti hesaba katılır ama buna rağmen Yunan halkı bir de hesabın yüzde beşini bahşiş olarak bırakırlar.

Balık kültürünün taçlandığı bir yerdesiniz aslında. Ama sadece balık değil Yunanistan için hele ki ada halkı için yemek ayrı bir eğlence şeklidir. Yunan halkı genelde akşam geç saatlerde buluşup yemek yiyip güzel sohbet edebilecekleri yerlere giderler. Bu nedenle yemeğin önemli sayıldığı bir yerde olduğunuzu unutmayın ve enfes Yunan mutfağının keyfini doyasıya çıkarın derim. Sakız adasının en popüler yemek mekanı sakız limanının olduğu yerdir. Sakız limanı ve çevresi genelde insanların akşam yemeği için tercih ettikleri bir yerdir. Adada en iyi yapılan yunan yemeği ya da yunan mezesi Yunan salatasıdır. Bunu kesinlikle denemelisiniz. Adanın en meşhur tatlısı ise kaşık tatlısıdır. Meyve ağırlıklı olan bu tatlı meyveler değişik bir şurup katılarak tatlandırılması sonucu yapılan, buraya has özel bir tatlıdır. Kaşık tatlısının orjinal ismi ise chiandır.

Sakız Adasında Ne Yenir - yunan salatası

Adada güzel bir yemek kültürü olduğunu zaten akşam yemeği saati geldiğinde hemen anlayacaksınız. Çünkü adanın neredeyse her yerinden mis gibi kokular havaya karışır. Bazı yerlerden hamur işleri kokusu, bazı yerlerden balık ve balık ürünleri kokusu.

Bu kadar balığı ile meşhur bir yerde balık yemeden olmaz ama yanında keşke bir de rakı olsaydı ve şu güzel adada rakı balık yapabilseydim diyorsanız bir miktar hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bazı restaurantlarda Türk içeceği olarak bulunabilirken pek çoğunda rakı yok. Bu nedenle rakıya en yakın olduğu söylenen Yunanistan’ın geleneksel içkisi uzo’yu deneyebilirsiniz. Bu arada sakız adasının en meşhur içkisi ise suma adında incirden yapılan bir rakıdır. Bu içecek sadece sakız adasına özgüdür ve yalnızca burada yapılır. Anasonlu ve anasonsuz seçeneklerinde iki çeşit üretilir. Size hangisini içmeyi tercih edeceğiniz sorulup ona göre servis edilir.

Sakız adasında yemek fiyatları nasıldır - Yunan adalarında yemek fiyatları nasıldır

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.