Cannes’de Gezilecek Yerler

Cannes gezi rehberi

Geçtiğimiz yaz yaptığımız güney Fransa gezimizde merak ettiğim yerlerden biri de Cannes’di. Cannes’de gezilecek yerler,  Cannes gece hayatı, Cannes plajları hepsi de görmek istediğim yerlerdi. Biz, yaz için uzun bir tatil planı yapmıştık. Önce Münih’e indik, oradan İsviçre ve isviçre’den Milano’ya ve oradan da Nice’ e geçtik. Genelde bizim gibi uzun tutmayıp bir çok insan Nice’ye inip oradan Nice, Cannes ve Monaco yapmayı tercih ediyorlar. Bu aslında çok daha pratik ve vakti dar olanlar için mantıklı. Bizim uzun bir zaman dilimimiz vardı ve yapmışken uzun bir rota belirledik.

Cannes'de Gezilecek Yerler

Gelelim Cannes ile ilgili deneyimlerime ve Cannes gezi rehberine. Açıkçası şu uzun tatil rotamda en çok Nice ve Cannes’i merak ediyordum. Nice ile Cannes’in arası araba ile ortalama yarım saat bile sürmüyor. Oldukça yakın. Çok güzel bir yoldan gidiyorsunuz. Uzun bir sahil şeridinden doğru dümdüz yanınızda deniz manzarası eşliğinde ilerliyor yol.

Cannes gezisi ile ilgili

Genelde bu rotada zaten insanlar ya Nİce’de, ya Monaco’da ya da Cannes’de kalıp diğer yerleri gün içerisinde görüp geri geliyorlar. Biz de öyle yaptık. Tatilimizin bu rotasında Nice’de konakladık. Aslında gitmeden önce acaba hangisinde kalsak diye çok kafamız karıştı. Nice, Monaco ve Cannes arasında. Ama biz Nice’yi seçtik ve iyi ki de öyle yapmışız. Çünkü, şu üç rota arasında açıkçası benim en çok beğendiğim Nice oldu. Diğerlerini günü birlik gidin ve görün derim.

Biz, Nice’de kaldık ve Cannes’i günü birlik geçip gördük, gezdik. Cannes, her şekilde Nice’ye çok benziyor. Aynı şeklide uzun bir sahil şeridi var. İç kısmında hareketli sokakları, kaffeleri ve restaurantları var. Gezmesi son derece keyifli. Ama insanlar buraya daha çok film festivallerinin yapıldığı o meşhur yeri ve kırmızı halı muhabbetini görmek için gidiyorlar. O yol üzerinde zaten adım başı bir ünlü posteri görüyorsunuz. Fazla turistik ve kalabalık bir yer. Gelelim Cannes’de öne çıkan gezilecek yerlerine.

Cannes La Croistte bulvarı

Açıkçası benim Cannes’de en beğendiğim yer burası oldu. Tam bir yazlık yer ve oldukça gezmesi keyifli diyebilirim burası için. Yaklaşık 2 km. boyunca sahil yolu burası. Bir tarafınızda deniz, bir tarafınızda palmiyeler, diğer tarafınızda ise kaffeler var. Harika bir yürüyüş yolu. Aynı yol Nice’de de var ve ben her akşam bu yolda yürüyüş yapmaktan inanılmaz keyif aldım diyebilirim.

Cannes gece hayatı

Cannes eski şehir

Cannes’de yer alan diğer bir turistik ve gezilesi yer eski şehir olarak geçen yer. Dolambaçlı ve dar sokakların olduğu gezmesi çok keyifli bir diğer yer de burası. Gezerken sürekli size bir film şehri olduklarını hatırlatan resimler ve simgeler gösteren yapılar var. Bunun yanında burada yer alan sokaklarda yerel butikler ve takıcılar da çok fazla bilginiz olsun.

Cannes Palais des festivals et des congres ( Cannes film festivali )

Dünyaca ünlü yıldızların geldiği meşhur Cannes film festivali burada yapılıyor. Bu bina aynı zamanda başka gösterilere de ev sahipliği yapıyor. Ama turistler doğal olarak daha çok film festivali ile ilgileniyorlar. Duyduğuma göre burada yer alan kırmızı halı her zaman olmuyormuş. Bizim şansımıza vardı ve bir sürü fotoğraf çektirdik kırmızı halıda. İlginç olan ise tüm dünyanın merak ettiği ve kırmızı halının üzerinden bir sürü ünlünün geçtiği bu bina bana hiç de öyle heybetli ve özellikli bir yer gibi gelmedi. Sıradan bir yer kesinlikle.

cannes film festivali

Cannes gece hayatı

Nice olsun ya da Cannes olsun buralarda akşam hava karardıktan sonra ortam bambaşka bir hal alıyor. Cannes gece hayatı da son derece hareketli ve burada da bir sürü bar, kaffe ve kulüp var. Biz Cannes’de konaklamadık. Buraya Nice’den günübirlik geçtik ve akşam tekrar Nice’ye geri döndük. Fakat, akşam gördüğüm kadarıyla tıpkı Nice’de olduğu gibi burada da gece hareketliydi. Ancak Nice’de dahil olmak üzere buralarda gece hayatı daha çok kumarhanelerde geçiyor. İnsanlar akşam belli saatlerden sonra kumarhanelerde vakit geçiriyor.

Cannes gezi rehberi

Cannes’de yeme içme

Cannes daha çok deniz ürünlerinin tüketildiği ve bu konuda iddialı oldukları bir yer Eğer deniz ürünleri ile aranız iyiyse Cannes’de kendinize göre muhakkak güzel deniz ürünleri servis edilen yerler bulmanız mümkün. Deniz ürünleri sevmiyorsanız da dünya mutfağı da burada çok yaygın. Her türlü mutfağı kolayca bulabilirsiniz. Biz yemek konusunda bu bölgede hiç ama hiç zorlanmadık.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.