Roma Palatino Tepesi

Roma’da gezilecek yerler arasında yer alan alan yapılar içinde en eski ve merkezi olanı Roma Palatino Tepesidir. Roma forumuna gittiğinizde bu meşhur tepeyi de görürsünüz. Çünkü tepe, Roma forumunun tam 40 metre üzerinde yer alır. Diğer bir özelliği de Roma forumuna tepeden baktığı gibi circus maximusa da bakar.

Roma Palatino Tepesi

Roma’da gezilecek yerler sıralamasında önemli bir yere sahiptir Roma palatino tepesi. Zaten Roma’ya gittiğiniz anda adını sıkça duyacaksınız. Son derece büyük arkeolojik bir yapıdır. Gezmek için yapıya uğradığınızda yıkıntılarla dolu bir alan görürsünüz. Burası eskiden eski imparatorların evlerinin bulunduğu ve bir çok tapınağın yer aldığı bir alanmış.

palatino tepesine giriş ücreti

Roma Palatino tepesine giriş ücretli mi?

Bir çok özel yapı gibi buraya da giriş ücretli. Ancak size tavsiyem, bulunduğu konum itibari ile gezilecek yerlerin tam merkezinde yer alıyor, yani kombine bir bilet alarak kolezyuma, oradan Roma forumuna ve son olarak da palatine tepesine giriş yapabilirsiniz. Kombine biletin fiyatı ise 12 eurodur. Bunun yanında daha önceki yazımda bahsettiğim Roma pass kartını bu tarz yerleri gezecekseniz kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü tatilde en önemli şeylerden biri de zamandır ve zamanı doğru kullanabilmek adına roma pass kart alabilirsiniz. Roma pass kartı olanlar burada ve kolezyumda sıra beklemeden özel bir gişeden geçerek içeri girebiliyorlar.

Roma Palatino Tepesine Ulaşım

Eğer palatino tepesine metro ile gelecekseniz metronun Colosseo durağında inerek buraya ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Eğer otobüs tercih edecekseniz de C 3, 810, 850, 60, 75, 186, 85, 271, 175, 87 ve 571 numaralı otobüslerle kolezyumun yakınında inip buraya yürüyebilirsiniz.

palatino tepesine ulaşım - roma rehberi

Roma Forumu gezilecek yerleri

Roma forumu ve gezilecek yerleri çok fazla olduğu için burada gezip görülecek bir çok yer karşınıza çıkacak. Palatino tepesi konum olarak oldukça güzel ve merkezi bir yerde. Burayı gezmek için geleceğiniz bir zaman diliminde diğer yapıları da gezerek aynı zamanda birkaç yapıyı gezebilirsiniz. Kolezyuma son derece yakın. Önce kolezyumu gezip sonra Roma foruma devam edip daha sonra da burayı gezebilirsiniz. Bölgede bulunan diğer önemli yapılar ise, Circus Maximus, Domus Area, Arch of Constantine, Arch of Titus, Trojan’s Market ve Torajan’s Column dur.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.