Budapeşte’de Yeme İçme

Budapeşte’nin meşhur yemekleri

Aslında Budapeşte’de yeme içme denilince akla hemen o enfes Viyana şinitzelleri geliyor. Viyana’nın hemen dibinde olmasının ve bir zamanlar Avusturya’nın yönetiminde olmasının verdiği durumlardan ötürü olsa gerek Budapeşte’de Viayana’ya has bir lezzet olan şinitzel de de son derece başarılı. Denemeninizi kesinlikle tavsiye ederim. Macar mutfağına gelecek olursak da gittiğinizde kendiniz de göreceksiniz biraz ağır ve yağlı yiyeceklerden ibaret. Etli ve sulu yemekleri seviyorsanız burada bolca bulabilirsiniz bu tarz yemekler. Çünkü macar mutfağı aynı zamanda etli ve sulu yemekleri ile de meşhur.

Budapeşte'de Yeme İçme

Budapeşte tatiliniz boyunca tattığınız yemeklerde özellikle sulu yemeklerde ağzınıza keskin bir baharat tadı gelecek. Macaristan’da yeme içme denilince aslında daha çok akla gelen paprika Budapeşte’de neredeyse her yemeğe bolca koyuluyor. Hatta bu baharat onlara Türkler’den geçmiş. Bir dönem paprikaya Türk baharatı diyorlarmış.

Budapeşte'nin en meşhur yiyecekleri nelerdir

Sanırım bir diğer gelenek de çorba aşkı Macarlara biz Türk’lerden geçmiş olsa gerek. Çünkü ülkede çorba çok ama çok seviliyor. 3 öğün yemeğinden asla ödün vermeyen macar halkı yemeğine çorba ile başlamayı çok seviyor. Ancak Budapeşte’de denediğimiz çorbalar aslında çorbadan çok etli bir yemeği andırdı bizde. Çünkü bol malzemeli ve etli sulu yemekler onlarda çorba olarak tüketiliyor.

Macaristan'da yeme içme

Gulaş çorbası nasıl bir yiyecektir?

Geleliim Budapeşte’nin en meşhur yiyecekleri nelerdir sorusuna. Aslında bir kaç mehur yiyecekleri var. Ancak elbette kendileri ile bütünleşmiş olan gulaş çorbası şehrin en meşhur yemeği. Eğer sulu yemeklerden hoşlanıyorsanız deneyebilirsiniz. Gulaş çorbası sotelenmiş et parçaları ve çeşit çeşit sebzeden oluşan lezzetli ve besleyici bir yemek. Onların çorba dediklerine bakmayın bol malzemeli bir etli sebze yemeği bana göre kendisi.

Gulaş çorbası nasıl bir yiyecektir

Budapeşte’de nerede ne yenir?

Budapeşte’de hemen hemen her yerde rahatlıkla yemek yenilecek yerler bulabilirsiniz. Elbette işlek ve turistik caddelerinin olduğunun bölgelerde alternatifiniz çok daha fazla olur.

Budapeşte’de kahvaltı

Bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Budapeşte’de de kahvaltı gene çok fazla çeşide sahip değil. Macarlar genelde bir poğaça ve yanında bir kahve ile kahvaltılarını geçiştiriyorlar. Ancak macar salamlı sandviçlere pek çok yerde rastlayabilirsiniz.

Budapeşte'de kahvaltı

Diğer meşhur lezzetleri ise tatlıları ve likörleri. Pastaya oldukça düşkünler ve çok da iddialılar. Biraz ağır olduğunu söylesem de eğer tatlıya düşkünlüğünüz varsa şık bir kafede pastalarını deneyebilirsiniz. Şarapları ve likörleri de özel ve oldukça iddialı oldukları bir alan. Sonuç olarak lezzet anlamında sizi tatmin edecek bir şehir Budapeşte. Seyahatiniz boyunca güzel lezzetler denemekten vazgeçmeyin.

budapeştenin meşhur tatlısı- Dobos torta

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.