Ülke Ülke Vize Rehberi

Vize almak için gerekenler

Seyahatseverlerin en büyük sıkıntılarından biri vize problemidir. Ancak buna bir problem demek doğru mudur bilinmez. Çünkü sonuçta vize almanın çok da sıkıntılı bir süreç olduğunu söyleyemeyeceğim. Yeter ki her şeyi doğru yapın. Bu nedenle ülke ülke vize rehberi konusu bu durumda çok önemli. Çünkü bazı ülkeler çok kolay ve uzun süreli vize verirken, bazı ülkeler nedense vize süresini seyahat süreniz ile aynı sayıda tutar. Bu tarz ülkelerden de nefret ederim o da ayrı bir durum.

Ülke Ülke Vize Rehberi

Yurt dışı seyahati yapmak isteyenlerin hemen aklın gelen ilk sorudur vize almak için gerekenler. Ancak vize işini çok da hafife almayın. Çünkü küçücük bir evrak yüzünden red yiyen insan sayısı oldukça fazla. Örneğin sizden antetli kağıt istemişse antetli kağıt kullanın. Antetli kağıt kullanmadığı için red yiyen çok arkadaşım var bilginiz olsun. Küçük bir detay görünse de onlar için çok önemli bir durum. Bu nedenle istenenleri harfiyen aynı şekilde uygulayın.

vize almak için gerekenler

Schengen vize başvurusu için bazı aracı kuruluşlardan da yardım alabilirsiniz. Ancak bundan önce internetten form dolduruyor ve randevu alıyorsunuz. Ancak işlemlerle siz uğraşmak istemiyorsanız belli bir ücret karşılığı bunu sizin adınıza yapan yerler var. O aracı kurumları da değerlendirebilirsiniz.

Vize süresini kısa tutan ülkeler

Bazı ülkeler var ki buralara gidecekseniz vize sürenizin kısa olacağını düşünüp ona göre planlama yaparsanız iyi olur. Ama elbette bu durum değişebilir ancak genel yaşanan bu ülkelerin kısa vize verdikleri.

vize süresini kısa tutan ülkeler

Çekoslovakya vizesi

Ülkeler arasında vize konusunda en sinir bozucu yerlerin başını çekiyor. Prag, budapeşte ve Viyana seyahatim esnasında bir haftalık tatilim için bir haftalık vize vermişti. Ancak bu elbette genel bir durum olmayabilir. Fakat çevremdeki bir çok insanın da yaşadığı bu olduğu için Çekoslovakya bende kara listede.

çekoslovakya ( prag ) vizesi

Avusturya’da kısa vize verenler arasında

Eğer bu üçlü içinde Avusturya’dan vize alayım derseniz onun da kısa vize verdiğini söylemek isterim. Çekoslovakya ve Avusturya vize süresi konusunda en cimri ülkeler arasında gösteriliyor.

Avusturya vizesi

Almanya vize konusunda çok titiz

Eğer Almanya’dan vize almayı düşünüyorsanız size en büyük önerim aman her ayrıntıya harfiyen uyun. İstediği evraklar konusunda kesinlikle titizlenin. Çok saçma nedenlerle Almanya’dan red yiyen arkadaşlarım var. Almanya’da vize konusunda cimri ülkeler arasında yer alıyor. Bir hafta vize süresi tanıyor. Ancak bir kaç kez ülkesine girip güvenini kazanınca vize süresi uzayabiliyor. Almanya’dan 2 yıl vize alabilme şansınız olabiliyor. Çevremde bu şansı yakalayan çok oldu.

Vize konusunda süreyi kısıtlı tutan Çekoslovakya’nın evrak konusunda da fazlaca titizlendiğini de hatırlatmak isterim. Vize resmindeki ifadesinden ötürü onay vermediği olmuş. Bu nedenle bu tarz gereksiz hassasiyet gösteren ülkelerden mecbur kalmadıkça vize almayın derim. Alacaksanız da harfiyen her dediğine uyun.

almanya vizesi

İtalya kaç aylık vize veriyor?

Elbette İtalya hep şu kadarlık vize verir demek mümkün değil. Ancak genelde bizim vize konusunda bonkör diye nitelendirdiğimiz ülkeler arasında İtalya geliyor. Genelde 1 ile 6 ay arası vize veriyor. Bir ay vize alan da var 6 ay vize alan da var. Bir seferinde 6 ay verip, diğer başvurusunda 2 ay verdiği kişiler de var. Ancak en azından bir hafta ile sınırlandırmaması iyi bir durum.

İtalya vizesi

Yunanistan kaç aylık vize veriyor?

Yunanistan aslında uzun vize verir gibi bir kanı var etrafta. Ancak durum pek de bu şekilde değil. Büyük umutlarla Yunanistan’a vize başvurusunda bulunup sadece bir ay vize alabilen arkadaşlarım var. Bu nedenle Yunanista’a da çok güvenmeyin vize konusunda. Ancak bu durum illa bu şekilde olacak diye bir kural da yoktur. Bakarsınız uzun bir vize de verebilir ya da 2 ayda bırakabilir vize sürenizi.

Yunanistan vizesi

İngiltere vizesi

Biliyorsunuz İngiltere farklı bir vize uygulaması yapıyor. İngiltere vizesi için önce internetten uzun ve sabır isteyen bir form dolduruyorsunuz. Vize görüşmesi için gittiğinizde gitme amacına göre vizeniz hemen onaylanabilir ya da tersi de olabilir.

İngiltere vizesi

Amerika vizesi

Ben Amerika vizesi almadan önce bir sürü efsane duydum. Ancak Amerika vizesi sanıldığı kadar zor alınan bir vize türü değil. Yeterki istenilen şekilde hazırlıklarını tamamla. Ayrıca vizeyi verdiğinde genelde 10 senelik veriyor ve bittiğinde de yenileme kısmı son derece kolay. Elbette aksi olan ya da süresi kısa tutulanlar da var.

Amerika vizesi

Çoklu ülke gezilerinizde vizesini aldığınız ülkeye girin önce

Bunu bilmeyen yoktur ancak bir hatırlatmak isterim. Örneğin Prag, viyana ve budapeşte seyahati düşünüyorsunuz. Bu üç ülke arasında önce hangisine girecekseniz o ülkeden vize alın. Yani giriş yapacağınız ülkenin vizesini alın. Ancak eğer seyahat esnasında bir ülkede diğerlerinden fazla kalacaksanız. Yani Budapeşte’den girip Prag’da daha fazla kalacaksanız bu durumda uzun kalacağınız ülkenin vizesini almanız gerekir. Yani bu durumda daha uzun kalacağınız Çekoslovakya’dan ( prag ) vize almanız gerekir. Bunu da atlamayın.

vize alırken dikkat edilmesi gerekenler

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.