Los Angeles’da Ulaşım

Türkiye’den Los Angeles’a Ulaşım

İstanbul’dan Los angeles’a uçak

İstanbuldan Los angeles’a THY’nın direkt uçuşları mevcuttur. Avrupa aktarmalı yabancı hava yolları da Los angeles’a ulaşım sağlayan uçaklar arasındadır.

İstanbul Los angeles arası uçakla kaç saattir? ortalama 14 saat sürmektedir.

lax hava alanı

Ankara’dan Los Angeles’a Ulaşım

İstanbul’dan olduğu gibi Ankara’dan ve bir çok şehirden uçakla ulaşım  Los angeles’a yapılmaktadır. THY’nın uçuşları olduğu gibi yanında pek çok yabancı hava yolu şirketleri de Ankara’dan Los angeles’a uçuşlar gerçekleştirmektedir.

los angeles'da ulaşım - hollywoodda ulaşım

Los Angeles Uluslararası Hava AlanıLos Angeles LAX Hava Alanı

Los angeles’da yer alan en büyük hava alanı Lax hava alanıdır. Ülkemizden kalkan THY’nın Los angeles’a giden uçakları bu hava alanına inmektedirler. Bunun yanında Avrupa aktarmalı Los angeles uçuşları da lax hava alanına gerçekleşmektedir.

los angelesda ulaşım - Los angeles LAX hava alanı

Los Angeles John Wanye Hava alanı

Los angeles’ın güneyinde yer alan bu hava alanı ise Lax hava alanına oranla daha küçüktür. Bu hava alanında genelde iç hat uçuşları yapılmaktadır.

John Wayne Airport

Los Angeles Ontario Hava Alanı

Bu da aynı şekilde Los angeles’da yer alan küçük hava alanlarından biridir. Los angeles’in doğusunda yer alan bu hava alanından da iç uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

los angelesda ulaşım - Los Angeles, Ontario hava alanı

Los Angeles Long Beach Hava Alanı

İç uçuşlar için yoğun olarak kullanılan diğer bir hava alanı da long beach hava alanıdır.

Los angeles Lax hava alanı

Lax havaalanı dünyanın 3. en büyük hava alanıdır. Los angeles şehir merkezi ile lax hava alanı arası 30 km. dir.

los angelesda ulaşım - Los Angeles lax hava alanına ulaşım

Los angeles Lax havaalanından diğer şehirlere ulaşım

Hava alanının önünden Los angeles şehir merkezine kalkan servisler vardır bu servislerle şehir merkezine ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında lax hava alanından diğer şehirlere kalkan servisler de gene buradan kalkar.

los angelesda ulaşım - los angelesda metro

Lax hava alanından şehir merkezine ulaşım

Aslında hava alanından şehre ulaşımınızı sağlayacak alternatif çoktur. Hava alanının içerisinde yer alan quickaid kiosks lardan gitmek istediğiniz yere ulaşım bilgileri ile ilgili ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Terminalde 1. kata çıktığınızda gitmek istediğiniz yere ulaşımınızı sağlayabilecek ulaşım araçlarının duraklarını göreceksiniz. Burada tüm araçlar farklı bir durak önünde yolcu beklemektedirler. Burada siz de önce gideceğiniz yerin ve tercih ettiğiniz ulaşım aracının bulunduğu durağa gitmelisiniz.

Ancak terminal arası seyahat yapacaksanız da üst katta yer alan terminaller arası ulaşımı sağlayan otobüslere bilmelisiniz. Bu otobüsler de terminalin dışından kalkmaktadırlar. Terminalin dışına doğru gidin orada zaten Lax shuttle yazısı göreceksiniz. Lax shuttle yazan durakta bekleyin. Burada A harfindeki otobüse binip ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Metroya ulaşmak için ise, metroya yolcu taşıyan servislere binmelisiniz. Bu servisler alt katta yer alan Lax shuttle yazan yerden kalkmaktadırlar. Servis araçları ücretsizdir ve her gün sabah 04:30 ile gece 11:00 saatleri arasında yolcu taşımaktadır Sizi metronun metro green line adındaki durağına götürmektedir. Bu duraktan istediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

los angelesda ulaşım - los angelesda otobüs

Lax hava alanından taksi ile ulaşım

Hava alanından taksi ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Gideceğiniz her bölgenin taksi tarifesi farklıdır. Size tavsiyem önceden gideceğiniz bölgenin liste fiyatına bakmanızdır. Taksiler hava alanının arrival katında yer almaktadır.

los angelesda ulaşım - los angelesda toplu taşıma

Los angeles şehir içi ulaşım

Aslında LA’da en kolay ulaşım yolu araba kiralamaktır. Çünkü burada toplu taşıma ile gezmek hem çok zor ve zahmetli hem de her yere olmaması nedeni ile pek tercih edilmez. LA’da dünyanın hiç bir yerinde göremeyeceğiniz lüks arabaları görürsünüz. İnsanlar iklim şartlarının rahat olması nedeni ile daha çok üstü açık arabaları tercih ederler. Ancak şehirde en çok kullanılan araç tipi jeeplerdir.

os-angelesda-ulaşım

Los angeles’da metro otobüslerle aktarmalı şekilde çalışır. Bu arada Los angeles’da otobüs kullanmayı düşünüyorsanız kaybolmamak için bir otobüs güzergahı haritası edinmenizi tavsiye ederim. Böylece gideceğiniz yerin bulunduğu durakların adını önceden bilir ve otobüse bindiğinizde otobüs şoförüne bu durağa gideceğim beni uyarın dediğinizde kaybolmadan gideceğiniz yere rahatlıkla ulaşırsınız. Ayrıca şehirde yer alan hop on & hop off otobüslerini de tercih edebilirsiniz. Los angeles hop on & hop off otobüslerinde 4 ayrı tur hattı bulunmaktadır.

Los angeles’da yer alan metro hatlarının hepsi yer altından gitmemektedir. Metro hattının bir kısmı yer üzerinden gitmektedir.

Los angeles hop on & hop off otobüslerinin tur güzergahları

Bu otobüslerin tur güzergahları ise renkleri ile birbirlerinden ayrılmıştır.

Beverly Hills ve sunset bulvarına gitmek için kırmızı renk rotaya

Santa Monica’ya gitmek için sarı rotaya

Dowtown yani Los angeles şehir merkezine gitmek için mor rotaya

Universal stüdyolarına gitmek için ise mavi rotaya binmeniz gereklidir.

los angeles hop on & hop off

Los angeles’da taksi

Taksi Los angeles halkı tarafından pek tercih edilen ulaşım aracı değildir. Çünkü şehirde bir yerden bir yere giderkenki mesafe oldukça uzundur. İnsanlar ekstra bir durum olmadığı sürece burada taksiye binmezler. Burada asla unutmamanız gereken bir ayrıntı vardır. LA’da bizde olduğu gibi taksiler boş şekilde yola çıkıp müşteri aramazlar. Burada taksilerin hepsi randevu usulü çalışır. Eğer seyahatiniz boyunca taksi kullanmayı düşünüyorsanız bir yerden bir yere giderken taksinizi yarım saat önceden çağırmanız gereklidir. Çağrılan taksi en az yarım saat sonra çağırdığınız noktaya geliyor. Bu nedenle taksi olayına hiç girmeyin derim, girecekseniz de gideceğiniz yere geç kalmamak için en az yarım saat önceden taksinizi çağırın.

los angelesda taksi

LA’da araba kiraladığınızda dikkatinizi iş günlerinde trafiğin ne kadar yoğun olduğu çekecektir. Bir sürü şeritli ve kocaman yolları olmasına rağmen bu koca şehir trafik konusunda İstanbul’u anımsatır. Araçta 2 kişi olanların en sol şeridi kullanmaları yasaldır. Araçta tek kişi olan arabaların ise sol şeridi ( carpool lane) kullanmaları yasaktır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

1 Response

  1. metin ağaoğlu dedi ki:

    güzel yazınız için teşekkürler ben los angeles hava alanından araba kiralamak istiyorum fakat karıştırmadan yolda hangi yazıları takip edip downtowna ulaşabılırım ingilizcemin yetersiz kalacagını düşünüyorum cps olmasını tabıkı ozellıkle ısteyecegım dönerseniz sevinirim teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.