Pamukkale Hakkında Bilgi

Pamukkale travertenleri ile ilgili bilgi

Ülkemizin yegane güzelliklerinden biri olan, şifa dağıtan son derece keyifli bir yer olan Pamukkale hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Pamukkale’ye gittiğimde o bembeyaz travertenlerden inanılmaz etkilendim. Travertenlerin içine girdim. Elbette zarar vermemek adına aykkabılarınızı çıkarmanızı istiyorlar. Suyun bir kısmı sımsıcakken bazı yerleri buz gibiydi. Ama sıcak olan alanlarda gezmek ve bembeyaz travertenlerin üzerinde yürümek çok farklı bir deneyim oldu benim için. Herkesin en az bir kez Pamukkale’ye gitmesi ve o tecrübeyi yaşaması gerektiğini düşünüyorum.

Pamukkale Hakkında Bilgi

Pamukkale bence bembeyaz travertenleri ile adeta masallardan fırlamış beyaz kaleleri andırıyordu. Dünya mirası listesinde de yer alan pamukkale travertenleri ile ilgili bilgi araştırması yaptığımda bu güzelliklerin 14bin yıl öncesine dayandığını öğrendim. Her yapımıza yaptığımız gibi maalesef zamanında pamukkaleye’de çok zarar vermişiz. Etrefına oteller yapılmış, yollar yapılmış ve gittiğinizde göreceksiniz Pamukkale travertenleri küçük küçük havuzlardan oluşur ve bu havuzlara girmek serbesttir. Ancak zamanında yeterli önlem alınmadığı için bazı havuzlarda ciddi kararmalar ve bozulmalar olmuş ve bunları düzeltmek ne yazık ki mümkün olmamış.

Pamukkale travertenleri ile ilgili bilgi

Biraz geç kalınsa ve travertenlerin bir kısmı zarar görse de artık gerekli önlemler alınmış durumda. Etrafa yapılan oteller ve yollar da kaldırılmış. Sonuçta pamukkale travertenleri olmazsa o oteller ne işe yarayacak. Keşke biraz mantık kullanabilse insanlar. Para kazanmak için sana para kazandıracak olan yapıya zarar vermek ancak bizim ülkemize has birşey galiba.

Pamukkale’ye nasıl gidilir?

Pamukkale Denizli ilimizin kent merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Burada yer alan Denizli çardak havalimanı Denizli merkeze 63 km. uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından merkeze otobüs, taksi gibi ulaşım imkanları mevcut. Eğer Denizli’ye kendi aracınızla gitmek isterseniz de;

Ankara-Denizli arası 488 kilometre

İstanbul-Denizli arası 633 kilometre

İzmir-Denizli arası 268 kilometre

Eğer özel aracınız yoksa Türkiye’de bir çok şehirden Denizli’ye seferler düzenleniyor. Bu otobüslerle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Pamukkale travertenlerine haftanın her günü belli bir ücret karşılığı gidebiliyorsunuz. Ancak size önerim burada güneşin batışını da izleyin derim. Muhteşem bir görüntü oluşuyor.

Pamukkale travertenleri

Pamukkale’de termal oteller

Bembeyaz travertenleri ile meşhur Pamukkale’nin termal otelleri de çok meşhurdur. Burası her mevsim ziyaret edebileceğiniz bir yer olduğu için yaz kış belli bir turist yoğunluğuna sahiptir. Ben Pamukkale’ye kışın gitmiştim. Kaldığım otelin termal havuzu açık alandaydı. Kar lapa lapa yağarken sıcacık termal suyun içinde yüzüyorduk. Tarifsiz bir keyifti diyebilirim. Havuzun küçük bir bölmesi vardı ve çıkmak istediğinde suyun içinden devam ederek o bölmeden geçiyor ve kapalı alana girip sudan öyle çıkyordunuz. Böylece o buz gibi soğuğu hissetmiyordunuz. Kapalı alanında da yüzüyorsunuz buarada.

Pamukkale'de tarihi yerler

Pamukkale’de tarihi yerler

Gelelim Pamukkale’de tarihi yerlere. Eğer havuzundan termal sularından yeteri kadar faydalandıktan sonra bir de bu güzel beldemizin tarihi yerlerini gezmek istiyorsanız size Pamukkale’de yer alan tarihi yapılardan kısaca bahsedeyim.

Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi, Antik Roma’dan kalan Hierapolis kutsal antik şehir ise üst kısımda yer alıyor. 5-10 kilometre uzaklıkta bulunan Laodikya antik kenti de gene burada gezebileceğiniz özel ve tarihi yerler arasında.

Pamukkale'de termal oteller

Pamukkale travertenleri

Pamukkale’de gezilecekler arasında Pamukkale travertenlerini belirtmemize gerek yok sanırım. Çünkü Pamukkale’ye gitmişken elbette Pamukkale’nin o bembeyaz sembolünü görmeden dönmezsiniz. Bu travertenler kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile meydana gelen kaya parçalarıdır aslında. Burada yer alan termal su hava ile buluştuğunda bu kayacıkların üzerinde kalsiyum karbonat bırakır. İşte Pamukkale travertenlerinin o eşsiz pamuk gibi görüntüsü buradan gelir.

Pamukkale'ye nasıl gidilir

Pamukkale antik havuz

Gene şifa kaynaklarımızdan biridir burası da. Kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, raşitizm gibi bir çok hastalığa iyi gelmektedir buradaki şifalı su.

Pamukkale antik havuz - pamukkalede gezilecek yerler

Pamukkale Hierapolis antik kent

Pamukkale’de diğer bir gezebileceğiniz tarihi yapı burasıdır. Burası içinde bir çok tarihi yapı barındıran bir yerdir. İçinde barındırdığı bu tarihi yapılar nedeni ile buraya kutsal kent de denilmekte. Burası da Pamukkale travertenleri gibi dünya tarihi mirasında yer almaktadır.

Pamukkale Hierapolis antik kent - pamukkalede gezilecek yerler

Pamukkale’ye ne zaman gidilir?

Pamukkale ege bölgesinin iklimini baz alsa da ege bölgesine nazaran hava sıcaklığı daha düşüktür. Buraya genelde bahar aylarında gidilmesi önerilir. Çünkü kış ayları yağışlı ve serin geçer. Ancak kış aylarında termal suyun keyfini yaşamak istiyorsanız da Pamukkale harika bir kış tatili geçirmenizi sağlayacaktır.

Pamukkale’de konaklama

Konaklama denilince herkesin bir otelden beklentisi farklıdır. Kimi merkeze çok yakın bir otelde konaklamak ister, kimi ekonomik bir otel olsun ister, kimi ise çok lüks bir otel ister. Bu nedenle Pamukkale’de termal otel tavsiyesi ile ilgili otelleri aşağıdaki şekilde yazmayı tercih ettim.

Şehir merkezine yakın ve Ekonomik fiyatlı Pamukkale otelleri

Kale Hotel

Anatolia Hotel

Ozbay Hotel

Diğer güzel otel önerilerim

Venus suite hotel

Sinter terasse house hotel

Bellamaritimo hotel

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.