Bozcaada’nın En Güzel Plajları

En güzel Bozcaada Plajları

Bu yazımda buz gibi deniziyle huzur veren doğası ile Bozcaada’nın en güzel plajlarını anlatmaya çalışacağım. Bozcaada bulunduğu konum nedeni ile insanı çok da bunaltmayan bir iklim yapısına sahip. Soğuk deniz çok da sevmeyen biri olarak, benim için aslında en büyük dezavantajı buz gibi denizi oldu ve o deniz suyu emin olun ne zaman giderseniz gidin hep bir buz kütlesi içinde yüzüyormuşsunuz hissi yaratıyor. Ama o kadar berrak o kadar güzel bir denizi var ki insan o soğukluğuna hiç aldırmıyor bile. Ama gene de soğuk denizle aranız benim gibi pek de iyi değilse adaya gitmek için en uygun tarihin ağustos ayı olduğunu düşünüyorum. Çünkü ağustos ayında deniz suyu bir tık daha ılınmış oluyor kesinlikle.

Bozcaada'nın En Güzel Plajları

Bozcaada’da denize girilecek yerler nereler

Gelelim Bozcaada denize girilecek yerler nereler sorusuna. Adada bazı belli başlı plajlar ve koylar var. Bu plajlara ve koylara kesinlikle gidin derim.

En güzel Bozcaada Plajları

Bozcaada'da denize girilecek yerler nereler

Bozcaada ayazma plajı

Adanın belkide en meşhur plajı Bozcaada ayazma plajı. Plajın bu denli neden ün yaptığını kendisini görmeye gittiğimde anladım. İncecik kumlar, turkuaz renk muhteşem bir deniz daha ne olsun? Gerçekten bu plaj muhteşemdi diyebilirim. Plajda şemsiyeler ve şezlonglar var ama elbette küçük bir ücret karşılığında. Aynı zamanda soyunma kabini de var.

Size ayazma denizinden ve plajından bahsedeyim biraz. Öncelikle aileler için son derece uygun bir plaj. Etrafta başı boş gezen ve sizi rahatsız edebilecek tipler yok. Sahil ve deniz alabildiğine incecik kum. Deniz suyu bana son derece soğuk geldi ancak suyun diğer koylara oranla ılık olduğunu da söyleyenler çok.

Adanın en popüler plajlarının başını çektiği için doğal olarak hep kalabalık. Bu nedenle eğer bu plaja gitmeyi düşünüyorsanız kesinlikle erken saatlerde orada olmanızda fayda var. Bunun yanında plajda yer alan şezlong ve şemsiyeleri kullanmak zorunda değilsiniz. Kendi şemsiyeniz ve sandalyenizi de getirip plajdan faydalanabiliyorsunuz.

Plajın bu denli popüler olmasının elbette dezavantajları da yok değil. Plajın etrafında bir çok otel, pansiyon ve aynı zamanda restaurant yer alıyor bilginiz olsun. Denizi yavaş yavaş derinleştiği için özellikle çocuklu aileler için son derece uygun bir plaj olduğunu söyleyebilirim. Sahilin alabildiğine kum olması da çocuğun kumda güzel vakit geçirmesini sağlıyor.

Bozcaada ayazma plajı

Bozcaada Akvaryum koyu

Diğer bir meşhur olan ve kesinlikle görmenizi önereceğim plaj ise Bozcaada akvaryum koyu oluyor. Burası adından anlayacağınız gibi akvaryum gibi berrak mı berrak bir koy. Tertemiz ve muhteşem bir deniz. Adeta balıklarla beraber yüzüyorsunuz burada. Açıkçası biz buranın su sıcaklığını da buz gibi bulduk. Ama adanın en ılık suyuna sahip olduğunu söylüyorlar burası için. Fakat emin olun kesinlikle yalan haber. Gayet de buz gibi bir deniz suyuna sahip. Tıpkı ayazma plajına olduğu gibi akvaryum koyuna da adanın merkezinden minibüsler var. Biz adaya aracımızla geldiğimiz için bu minibüsleri kullanmadık. Ama eğer siz araçla gelmezseniz bilginiz olsun bu koya da merkezden minibüsler kalkıyor.

Akvaryum koyu ile ilgili diğer önemli önerim ise. Son derece küçük ve kayalık bir sahile sahip. Bu nedenle de şezlong ve şemsiye, soyunma kabini yok burada. Bu yüzden akvaryuma gelirken hazırlıklı olun. Bu arada akvaryum koyundan ayazma plajına doğru giderken karşınıza bir sürü irili ufaklı koylar çıkıyor. İşte bunlar da her biri Bozcaada koyları oluyor.

Bozcaada Akvaryum koyu

Bozcaada Mitos beach

Ben plaj ve deniz tatilimde aslında tesis ararım. Arkamda bana kahve servisi yapabilecek bir yer olması, soyunma kabini olması, düzgün şezlonglar ve şemsiyeler olması kendimi daha iyi hissetmeme neden oluyor. Aksi halde kendimi nedense biraz medeniyetten uzaklaşmış ve garip hissederim. Ama elbette bu herkes için geçerli değildir.

Çok arkadaşım var yunan adalarına özellikle giderken arabasının arkasına açılır kapanır sandalyeler, şemsiyeler yükleyen ve  bu şekilde tatil yapmayı seven.

Adada turistlerin daha çok diğer plajlara ve koylara öncelik vermeleri nedeni ile burası biraz daha tenha ve sakin geldi bize. Ama elbette fazla da sakinlik aramayın. Öğleden sonra gelenlerin hemen hepsi geri dönmek zorunda kaldılar. Çünkü yeterli şezlong yoktu. Burada yiyecek içecek servisi yapan bir tesis de mevcut.

Bozcaada Mitos beach

Bozcaada Beylik koyu

Yukarıda bahsettiğim ayazma plajı ile akvaryum koyu arasında kalan o güzel koylardan biri beylik koyu. Koy ayazma plajına oldukça yakın bir mesafede. Bu nedenle tavsiyem ayazma plajına geldiğiniz bir gün buraya da uğramanız. Ayazma plajından buraya doğru patika bir yol var. Bu patika yoldan koya rahatlıkla gidebilirsiniz.Etrafında tesis yok. Buraya giderken o dediğim sandalye ve şemsiye takımlarından edinirseniz çok rahat edersiniz. Bu koy için adanın en sıcak deniz suyu burada deniliyor. Burada 2015 yılında karaya oturmuş kocaman bir gemi yer alıyor. Sahile ilk geldiğinizde bi şaşırıyorsunuz o kocaman gemiyi gördüğünüzde. Ama çürümeye bırakılan o gemi bile orada insanların eğlencesi haline gelmiş.

Bozcaada Beylik koyu

Bozcaada Habbale plajı

İnanılmaz bir güzelliğe sahip, alabildiğine kum bir sahil ve muhteşem renk bir deniz. Burası adanın en temiz denizi olma unvanını da almış buarada. Buraya da ayazma plajına giden minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Normalde önceleri burada bir tesis yokmuş. Ama tam sahilde yer alan bir otelin havuzu ve tahta iskelesi burada beach hizmeti sunuyor.

Bozcaada Habbale plajı

Bozcaada sulubahçe plajı

Ayazma plajına gittiğinizde eğer yer bulamazsanız ya da size ayazma çok kalabalık gelirse, hemen yanında yer alan sulubahçe plajına yönelin. Çünkü burası da son derece güzel bir plajdır. Arkada size içecek ve yiyecek servisi yapan bir tesis yok ama şezlong ve şemsiyeler var. Ayazmaya göre çok daha sakin olduğunu söyleyebilirim.

Bozcaada sulubahçe plajı

Tuzburnu koyu Bozcaada

Adanın merkezine en uzak mesafedeki koy burası. Rüzgar güllerinin olduğu bölge de diyebiliriz burası için. Genelde adaya gelenler tarafından çok fazla tercih edilmez. Ama sizin adada bolca vaktiniz varsa burayı da görmeye gidebilirsiniz. Buraya tek ulaşım kendi aracınızdır. Minibüsler buraya gitmiyorlar bilginiz olsun. Ancak size önemli bir hatırlatma, buraya kesinlikle rüzgarlı günlerde gitmeyin. Çünkü bulunduğu konum nedeni ile çok rüzgar alan bir yerde. Özellikle rüzgarlı günlerde çok sevimsiz bir yere dönüştüğünü söyleyebilirim. Adadaki plajlar eğer çok kalabalıksa buraya kaçabilirsiniz. Çünkü burası hep sakin ve sessizdir. Ancak plajda hiç tesis yok bunu da unutmayın. Hazırlıklı gelin buraya. Bu arada tuzburnu koyunu çocuklu ailelere pek de önermiyorum.

bozcaada tuz burnu koyu

Bozcaada Poyraz limanı koyu

Adadan hemen ulaşabileceğim yakın bir koy var mi diye soranlara önerim poyraz limanı koyu. Adadan yürüyerek 15, 20 dakikada ulaşabilirsiniz bu koya. Koyun etrafında bir sürü pansiyon da yer alıyor bilginiz olsun. Bu koy adanın en sıcak denizine sahipmiş ada halkı tarafından verilen bilgi bu yönde. Genelde en ılık deniz suyu nerede dediğinizde size poyraz limanı koyuna git ama deniz kestanelerine çok dikkat et diyorlar.

bozcaada poyraz limanı

Bozcaada Çayır koyu

Peki ada halkının nerede denize girdiklerini merak ediyor musunuz? Halk genelde çayır koyunda denize girmeyi tercih ediyor. Hem yoğun turist kalabalığından uzaklaşmış oluyorlar hem de son derece güzel bir renge sahip olan denizin keyfini çıkarıyorlar. Ayrıca burada denize girerken karşınızda da muhteşem bir Göztepe manzarası oluyor. Çayır koyu diğer koyların aksine adanın kuzeyinde yer alan koylar arasında. Merkezi denilebilecek bir konumda. Öyle ki adanın merkezinden yürüyerek ortalama 45 dakikada buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Aracınız varsa zaten çok kısa bir zamanda koya ulaşırsınız. Sadece buraya rüzgarlı bir günde gitmemeye çalışın. Ada sakinleri özellikle lodoslu havalarda buranın ayrı bir güzel olduğunu söylüyorlar.

Bozcaada’da gezilecek yerler hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bozcaada Çayır koyu

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.