Londra St. Paul Katedrali

Bu güzel katedral Avrupa’nın en büyük katedrallerinden biridir. Londra St. paul katedrali Londra’da gezilecek yerler sıralamasında ilk sıralardadır ve son derece özel bir tarihi mekandır. Bu görkemli ve büyük katedral Christopher Wren tarafından 1675 – 1711 arasında inşa edilmiştir.

Londra St. Paul Katedrali

Bu güzel katedralin başına gelenler ise oldukça ilginçtir. Çünkü katedral adeta sürekli bir yangın kurbanı olmuştur. İlk çıkan yangın  962 ve 1087 yıllarında çıkmış. Bu yangın sonrası katedral ciddi bir zarar görmüş ve tekrar onarılmış. Ancak daha sonra bir kaç yangın daha görüp tekrar tekrar zarar görüp onarılmış. Sonrasında 13. ve 14 yüzyılda  St. paul katedrali genişletilir ve böylece katedral son derece görkemli ve güzel bir havaya bürünür.

londrada gezilecek yerler - St. paul katedrali

Ancak 2 eylül 1666 tarihinde çıkan ve Londra’nın adeta yarısının kül olmasına neden olan büyük yangın bu güzel katedrale de ciddi zararlar vermiş. Bu denli zarar gören ve en son büyük yangından ciddi anlamda nasibini alan St. paul katedralinin tekrar inşa edilmesine karar verilmiş. İnşası için ise  Christopher Wren ile görüşülmüş.

Christopher Wren’in yaptığı ilk plan son derece sade bulunmuş ve beğenilmemiş. İkinci plan ise Roma’da yer alan St. Peter’s Basilica’sından bile daha görkemli ve büyük olacak şekilde tasarlanmış. Ancak bu sefer de törenler ve kutlamalar için elverişsiz ve kullanışsız olacağı için bu plan da reddedilmiş.

St. paul katedralinin içi

Bunun üzerine katedralin kubbesi küçültülüp 2. plandan parçalar da alarak farklı bir tasarım gerçekleştirilmiş ve bu plan kabul edilmiş. Günümüzde görmüş olduğunuz katedral bu planın ürünüdür. Londra’da fotoğrafı en çok çekilen ve en çok ziyaretçiye sahip yapıların başında gelir. Katedralin altında son derece güzel bir hediyelikçi dükkanı vardır. Bu dükkanı gezip yanındaki kafede bir şeyler içmeyi de unutmayın.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.