Münih’te Yeme İçme

Münihte Türk restaurantları

Münih seyahatime çıkmadan önce buraya daha önce giden arkadaşlarıma Münih’te yeme içme nasıldır acaba diye sorduğumda, hepsi anlaşmış gibi bana ‘ aman döner yemeyi unutma’ dediler. Döner benim ülkemde zaten çok fazla var, yani neden oraya kadar gidip döner yiyeyim ki dedim. Ama gerçekten şimdi ben de Münih seyahati yapacaklara hemen ‘aman döner yemeyi unutma’ diyorum. Çünkü bu konuda inanılmaz başarılı buldum bizim Almanya’da yaşayan türk dönercileri.

Münih'te Yeme İçme

Eğer hızlı, ekonomik ve lezzetli bir yemek arayışındaysanız MÜnih’te herhenangi bir türk restaurantına girip döner yiyebilirsiniz. Ben genelde yurt dışında yemek konusunda çok sorunluyumdur. Hijyen takıntım nedeni ile ve et konusunda feci seçici olmam nedeni ile genelde seyahatlerimde beni en zorlayan konu olmuştur yeme içme konusu. Hatta genelde özellikle yurt dışında çok emin olmadığım yerlerde asla et yemem.

Ancak gitmeden önce yaptığım araştırmalarda ve giden arkadaşlarımın söylemleri doğrultusunda Almanya her konuda olduğu gibi yemek işini de çok sıkı tutuyormuş. Öyle bizdeki gibi eşek etini halka gazlamak çok da mümkün değilmiş. Bu nedenle et konusunda özellikle, endişe etme dedi arkadaşlarım.

münihte türk restaurantları

Ben de önerilere uydum ve Münih’te türk restaurantlarını bulup buralarda döner ve benzeri tatlar denedim. Burada döner bizim alışık olduğumuz dönerden bir tık daha farklı. İçerisine son derece güzel soslar koyuyorlar ve etleri de oldukça lezzetli. Bu nedenle Münih seyahatinizde özellikle bir Türk restaurantında döner yemenizi öneririm.

Münih’te falafel rüzgarı

Biz seyahatimizi Münih ve romantik yol güzergahı şeklinde planladık. Romantik yol üzerinde yer alan kasabaların çoğu alman olduğu için Alman lezzetlerini bolca deneyimleme şansım da oldu. Fakat alışık olduğumuz tatların burada daha da özenli yapıldığını gördüm. Bunlardan biri de ezilmiş nohut ve belli baharatlarla yapılan bir nevi nohut köftesi olan falafel oldu. Sadece denemek için yedim ve çok beğendim. Özellikle farklı alternatif denemek isteyenlere ve et yemek istemeyenlere kesinlikle öneririm.

Münih'te ne yenir ne içilir

Münih’te pizza

Yurt dışı seyahatlerimde her zaman ilk tercihim italyan restaurantlarıdır. Münih’de de bolca italyan restaurantı bulabilirsiniz. Pizza kültürü de şehirde çok yaygın.

münihte ne yenir

Münih’te bretzel

Avrupa denilince aslında ilk akla bretzel gelir. Ben bretzeli ilk Paris’de denemiştim ama çok da etkilenmemiştim. Fakat bretzelin en iyi yapıldığı yer Münih olduğunu duyunca elbetteki denedim ve evet Paris’e oranla çok daha lezzetliydi. Ama ilk tercihim olur mu, pek de olmaz açıkçası. Fakat kahvaltıda çok tüketiyor almanlar. Siz de ekmek yerine kahvenizle beraber tüketebilirsiniz.

Münih'te bretzel - münihte yeme içme

Münih’de kahvaltı kültürü

Şu ana kadar gittiğim Avrupa şehirlerinde kahvaltıyı en çok önemseyen millet olduklarını söyleyebilirim. Klasik kahve ve yanında bir çörek alışkanlığı kesinlikle burada yok. Bir kere zaten ekmekleri meşhur ve birbirinden güzel, gerçekten çok lezzetli ekmekleri var.

münihte kahvaltı kültürü

Tıpkı bizdeki gibi sıcak ekmek fırınları var ve burada her gün çeşit çeşit ekmek çıkıyor. Kahvaltılarında çeşit çeşit peynirler var. Benim en büyük zaafım peynirdir. Peynir olmadan asla bir gün geçiremem ve üç öğün rahatlıkla yerim. Bu durumun Almanya’da da olduğunu gördüm ve çok hoşuma gitti. Kahvaltılarında kendilerine has özel peynirlerin yanında italyan peynirleri de fazlaca tüketiyorlar. Yani Münih’te özellikle kahvaltı konusunda hiç sıkıntı yaşamazsınız. Bu arada haşlanmış ya da omlet şeklinde yumurta da tüketme özellikleri var. Sadece zeytine hiç tanık olmadım okadar. Ancak bir sürü şarküteri ürünü tüketiyorlar. Pastırmasından, sucuğuna, salamından, sosisine şarküteri ağırlıklı kahvaltıları genelde.

Genelde Münih’te ne yenir ne içilir diye sorduğunuzda et yemekleri gelir en başta. Kızartmadan çok fırınlanmış soslu et yemekleri ve beyaz sosis şehirde en çok tüketilenler arasında.

Münih schnitzeli

Şehirde hemen hemen bir çok noktada schnitzel servisi yapan restaurantlar rahatlıkla bulabilirsiniz. Çok da lezzetli yaptıklarını söyleyebilirim. Eğer seviyorsanız burada enfes schnitzeller de yiyebilirsiniz.

Anlayacağınız Münih’te yemek konusunda aslında seçenek çok fazla. Gözünüze kestirdiğiniz güzel bir restaurantta lezzetli tatlar yiyebilirsiniz.

münihte yeme içme

Münih’te ne içilir?

Münih’te sudan bile fazla tüketildiğini gördüğüm içecek elbette tahmin ettiğiniz gibi bira. Şehirde her yerde ama her yerde geleneksel biraları servis eden yerlere rastlıyorsunuz. Özellikle bira bahçelerinin olduğu yerlerde bu durum adeta bir eğlenceye dönüşmüş diyebilirim. Buralarda özellikle bira ve balık yapıyor almanlar. Ama heyecanlanmayın bizdeki gibi değil elbette. schnitzel gibi çıtır şekilde kızartılmış balık parçaları yanında bol patates kızartması ve özel sos ile beraber servis ediliyor. Biz bu lezzeti de çok beğendik.

münihte ne içilir ne yenir

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.