Verona Gezilecek Yerler

Verona Romeo Juliet

Yurt dışı seyahatlerim içinde Amerika’dan sonra en beğendiğim ve en keyif aldığım ülke İtalya oldu. Bu nedenle İtalya’nın yeri bende hep bir başkadır. İtalya’nın gezilecek bir sürü yeri var. Bunlardan biri de Verona. Verona gezilecek yerler ise son derece keyifli ve kesinlikle gezilesi yerler. Eğer İtalya’nın güzel şehirlerini gördüyseniz ve ikinci bir İtalya turu düşünüyorsanız size önerim bu rotanıza Verona’yı da ekleyin.

Verona Gezilecek Yerler

Yapacağınız bir İtalya turunda Verona’ya günü birlik gidebilirsiniz. Öyle günlerce kalınacak bir şehir değil. Sabah gidip akşam dönebilirsiniz. Venedik, Milano, Floransa gibi İtalya şehirlerinden Verona’ya sabahları erken saatlerde seferler düzenleniyor. Bu şekilde rahatlıkla gidebilirsiniz. Venedik Verona arası bu trenle ortalama 1,5 saat sürüyor. Ben Verona’ya sabah erken saatlerde gittim ve bir günde gezilecek tüm yerlerini rahatlıkla gezdim. Ama size daha duraklamalı ve daha yavaş bir gezi istiyorsanız bir gece Verona’da konaklayabilirsiniz.

Verona Romeo Juliet

Arena di Verona ( Verona Arenası )

Verona’da görülmesi gereken yerlerin başında arena di verona geliyor. Bu güzel arena dünyanın 3. büyük arenasıymış. Yapılma amacı tiyatro oyunları sergilemekmiş. 30.000 kişilik kapasiteli olan bu arena aslında şehrin duvarlarının dışında kalıyormuş, ancak şu anda şehrin tam merkezinde yer alıyor. Arenada şuan özel gösteriler ve oyunlar sergileniyor ve bu tarihi arenada bu oyunları izlemek için dünyanın dört bir yanından akın akın insan geliyor. Muhteşem bir ses düzeneği olan arena di verona’da opera keyfi gerçekten aslında denemeye değer diyorum. Eğer sizin gittiğiniz tarihlerde burada bir opera konseri olursa kaçırmayın bence. Sadece opera değil dünyaca ünlü bir çok isim de burada özel konserler vermiş. Bunlar arasında Pink Floyd, Radiohead, Whitney Houston ve bir çok ünlü isim var.

Arena di Verona ( Verona Arenası )

Juliet’in evi ( Casa di guilietta )

Verona denilince akla gelen Verona Romeo Juliet oluyor. Çünkü Romeo ve  Juliet’in bu şehirde yaşadıklarına inanılıyor. Bu iki romantik genç Verona’nın simgesi haline gelmişler. Her yerde bu iki romantik gence ait eserler ve hediyelikler görüyorsunuz etrafta. Verona’da gezilecek yerler arasında bana göre ikinci sırada Juliet’in evi geliyor.

Bu tarihi ev 13. Yüzyıla kadar uzanıyor. 76 yıl önce ev görüntüsü bozulmadan restore edilmiş. İtalyanların bu konuda zaten ne denli başarılı olduklarını biliyorsunuzdur. Ancak evin balkonu bu tarihlerde Shakespeare’in romanındaki Juliet ile Romeo’nun romantik balkon konuşmasından esinlenerek yapılmış. Genelde turistler daha çok bu balkonda resim çektiriyorlar. Bu nedenle balkonda yoğun bir turist kalabalığı var.

Juliet'in evi ( Casa di guilietta )

Ev, 4 katlı ve her katını gezebiliyorsunuz. Bu dört katta da Juliet’in kullandığı eşyalar sergileniyor. Verona’nın simgesi olduğu için gittik ve gördük. Ancak büyük beklentilerimiz yoktu ve bu nedenle de hayal kırıklıkları yaşamadık. Siz de küçük ve müzeye dönüştürülmüş bir ev gezeceğinizin bilincinde olun ki hayal kırıklıkları yaşamayın. Sonuçta eski zamandan kalma bir ev geziyorsunuz. Bahçesinde büyük bir Juliet heykeli var. Fakat bu heykelle fotoğraf çektirmek için aynı balkonda olduğu gibi turistler birbirini eziyorlardı. Açıkçası bu tarz itiş kakışları çok sevmediğim için ben heykelin hemen kenarında sadece anı olsun diye ortalama bir fotoğraf çektirebildim. Eğer sabırlı bir yapınız varsa harika fotoğraflar çıkarabilirsiniz.

Verona Romeo Juliet - veronada gezilecek yerler

Erbe meydanı ( Piazza del erbe )

Avrupa seyahatlerimde her zaman trafiğe kapalı olan meydanlarının hayranı olmuşumdur. Etrafta serili olan kaffeler, kenarlarda sıralan mağazalar işte ben bunu çok seviyorum. Verona’da da bu meydanı buldum elbette. Benim Verona’da açıkçası en beğendiğim yer burası oldu.

Cıvıl cıvıl ve etrafı kaffelerle, mağazalarla çevrili muhteşem bir meydan. Burada saatlerce vakit geçirebilirim ki öyle yaptım zaten. Burada yer alan kaffelerde muhakkak oturup enfes İtalyan kahvesi keyfi yapın. Benim şansıma etrafta sokak sanatçıları da vardı. Meydan hem gözünüze etraftaki heykellerle, hem kulağınıza etraftaki sokak sanatçıları ile, hem de miğdenize bayram ettiriyor.

Erbe meydanı ( Piazza del erbe ) - veronada nereler gezilir

Via mazzini

Verona’da meydanlar kadar bu meydanları birbiri ile birleştiren sokaklar da büyüleyici. Erbe meydanı ile Bra meydanının birleştiren çok güzel bir yol via mazzini. Yol üzerinde mağazalar, kaffeler ve dükkanlar yer alıyor. Yürümesi oldukça keyifli bir yoldu. Bu yoldan muhakkak geçin.

Via mazzini verona

Piazza bra ( Ana meydan )

Verona’da şehir merkezi olarak geçen ve nitelendirilen yer piazza bra oluyor. Yani bu meydan şehrin tam merkezi olarak kabul ediliyor. Burada da adeta yeşile doyuyorsunuz. Meydanın hemen arkasında Arena di Verona var. Arenaya geldiğinizde bu meydana uğrayın ve meydanda soluklanın. Gene bu meydanda da sıra sıra birbirinden güzel kaffeler yer alıyor.

veronada gezilecek yerler - Piazza bra ( Ana meydan )

Castelvecchio ( Eski kale )

Gene Verona’da gezilecek özel yerler arasında yer alıyor. İçi ortaçağ ve rönesans dönemine ait heykel ve resimlerle doludur. Bu nedenle yapıyı gezerken insan kendini o tarihlerde hissediyor ve çok garip duygular içinde giriyor. Muhteşem fotoğraflar yakalıyorsunuz. Surları gezmeniz de serbest. Surları da gezebiliyorsunuz. Köprüde aynı zamanda adige nehrininin iki kıyısını birbirine bağlayan tarihi bir köprü yer alıyor. Kalenin içinde  Castelvecchio adında bir sanat müzesi yer alıyor. Dilerseniz köprüyü gezdikten sonra bu müzeyi de gezebilirsiniz. Kale Erbe meydanına 10 dakika mesafede yer alıyor.

Castelvecchio ( Eski kale ) - veronada gezilecek tarihi yapılar

Garda gölü

Eğer Verona’da yeterli vaktiniz varsa Verona şehir merkezine 30 km. uzaklıkta olan garada gölüne gidebilirsiniz. Göl İtalya’da yer alan en büyük göl. İstanbul’da yer alan adaları andırıyor ve gerçekten görmeye değer bir güzelliğe sahip. Buraya gitmişken zeytinyağlı akdeniz yemeklerini tatmayı da unutmayın.

Gelelim garda gölüne nasıl gidilir sorusuna. Porta Nuova tren garının önündeki otobüs duraklarından garda gölüne giden otobüslere biniyorsunuz. Buradan bineceğiniz otobüslerle Sirmione kasabasına gidiyorsunuz. Garda gölünün olduğu kasabanın adı Sirmione.

Kasabanın hemen girişinde Scaligero kalesi yer alıyor. Bu kale 13. Yüzyıldan kalma. Muhakkak kalenin tepesine çıkın ve eşsiz manzarayı seyredin. Ancak kale pazar günleri kapalı bilginiz olsun. Garda gölünün bulunduğu bu kasabayı ben çok beğendim. Daracık sokakları, çiçeklerin sarktığı balkonlu evleri, her yerden kendini gösteren begonvilleri ve ortaçağ’dan kalma tarihi dokusu ile çok keyifli bir yer.

garda gölüne nasıl gidilir

Gardaland tema park

Eğer yanınızda çocuk varsa ya da siz bu tarz eğlencelerden hoşlanıyorsanız burada yer alan gardaland tema parka da gidebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.