Kos Adası Hakkında Bilgi – Kos Adasına Ulaşım

Kos Adası Hakkında BilgiKos Adasına Ulaşım

Bodrum’un hemen karşısında bulunan kos adası oldukça güzel ve keyifli bir yunan adasıdır. Adaya her yıl dünyanın her yerinden ortalama 1 milyon turist geliyormuş. Adaya gittiğinizde daha çok İngiliz ve Hollandalıların yoğunlukta olduğunu fark edeceksiniz. Dünyanın pek çok noktasından turist ağırlayan bu adada bu kadar turistin ulaşımını sağlamak adına yapılmış bir de düşük bütçeli bir hava alanı var.

Adaya ayak basar basmaz karşınıza kale çıkacak. Kale zamanında Osmanlı saldırılarından korunmak için yapılmış. Ancak Kanuninin saldırdığı savaş sırasında kale savunması kanuni ve ordusu karşısında büyük bir yenilgi yaşamıştır. Bu kale bizim bodrum’da yer alan bodrum kalesine çok benziyor ama bana göre Bodrum kalesi çok daha güzel ve bakımlı.

kos adası fotoğrafları

Kaleyi gezerken adım başı hediyelik eşya satıcısı ile karşılaşıyorsunuz. Kalenin hemen yanında büyük bir plaj var. Yunanistan’ın her yerinde olduğu gibi burada da kendinizi ülkenizde hissediyorsunuz. Çünkü bize  o kadar benziyorlar ki. Hem yaşam tarzları hem de kültürleri pek çok noktaları bizle aynı neredeyse. Yani hiç yabancılık yaşamayacaksınız. Zaten her yerde Osmanlılardan kalma kalıntılar ve tarihi eserler karşınıza çıkıyor.

Kos Adası Hakkında Bilgi - Kos Adasına Ulaşım

Aslında bize benzerliklerinin diğer bir yanı da sürekli bizde turistlerin ilgisini çeken şeyleri zekice kopyalamaları. Turistler nazar boncuklarını ve dansöz kıyafetlerini severler ve herkes bilir ki bunlar Türk gelenekleridir. Ama gelin görün ki Yunanlılar bunları kendi ürünleriymiş gibi turistlere güzelce pazarlıyorlar.

Kos adasının bir diğer özelliği de tıp dünyası için çok önemli bir isim olan Hipokrat’ın burada doğmuş olmasıdır. Hatta ilk hastane de bu adadadır. Turistlerin Hipokrat’a karşı ayrı bir ilgileri vardır. Bu nedenle adanın pek çok yerinde Hipokrat heykelleri ya da güzel hediyeliklerini görebilirsiniz. Ayrıca adanın tam merkezinde bulunan ağacı da Hipokratın diktiğini söylemektedirler ve ağacın adı da Hipokrat ağacı.

Kos adası

Adada yaklaşık 3000 civarında Türk yaşıyor. Ada gerçekten son derece keyifli, eğlenceli ve renkli. Bu adaya çoğu insan daha çok günü birlik geçmeyi tercihe diyor ama ada büyük ve gezilecek yerleri plajları çok. Aslında mümkün olursa konaklamalı çok daha keyifli olacaktır. Adaya en çok Türkler ziyarette bulunuyorlar. Bu nedenle Yunanlılar çat pat biraz Türkçe biliyorlar. Bu nedenle etrafta Türkçe konuşurken dikkatli olun söylenenleri anlıyorlar.

Kos adası görmeye değer nitelikte gerçekten güzel bir adadır. Adayı görmenizi tavsiye ederim. Kos adası gece hayatı açısından da son derece renkkli ve keyiflidir. Kendilerine has eğlenceleri, barları meşhurdur. Konaklamalı bir kos adası tatili düşünüyorsanız gece hayatını da muhakkak tecrübe edin derim. Adada adım başı hediyelikler satan ya da farklı şeyler satın alabileceğiniz küçük şirin dükkanlar var. İsterseniz alışveriş de yapabilirsiniz. Ancak çoğu bizim ülkemizde çok daha ucuza var.Adada kafeler de son derece keyifli ve şirin. Herhangi bir kafede oturup bu güzel adanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kos adasına ulaşım

Kos adasına vize gerekli mi? Kos Adasına vize nasıl alınıyor?

Kos adasına gitmek için normal schengen vizesine gerek yoktur. Adaya girmek için kapı vizesi almanız yeterlidir. Kos adası kapı vizesi için gerekli evraklar ise vize başvuru formu, 1 vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, pasaport fotokopisi, feribot biletlerinin gidiş ve dönüş olacak şekilde fotokopileri, 55 euro vize ücreti, eğer konaklanılacaksa otel bilgileri ve internet bankacılığı hesap hareket özeti.

Ancak kapıda vize ile kısa bir süreliğine adaya giriş çıkış yapabiliyorsunuz fakat normal schengen çok daha mantıklı. Eğer tatilinizi önceden planlıyabiliyorsanız kapıda vize almaktansa schengen almanızı öneririm.

Kos adasında gezilecek yerler

Adada mini trene binebilirsiniz. Bu mini tren size adada gezebileceğiniz yerleri şöyle bir gezdirip sizin fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Trenden inip yürüyerek gezinize devam edersiniz.

Kos adasına vize gerekli mi - Kos Adasına vize nasıl alınıyor

Kos adasına ulaşım

Kos adasına deniz yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kos adasına Bodrum’dan ulaşım

Bodrum merkezden ya da Turgutreis’ten  kos adasına kalkan feribotlar vardır. Bodrum kos arası feribotla 20 dakika sürmektedir. Ulaşımı yeşil marmaris adındaki bir Türk firması gerçekleştirmektedir. Özellikle yaz aylarında bu feribot oldukça sık seferler düzenlemektedir. Feribot bodrumdan her gün kalkarken Turgutreis’den ise salı ve perşembe günleri hariç her gün hareket etmektedir.

Kos adasında yer alan plajlar

Bu güzel adayı kalesi ile birlikte şöyle bir gezdikten sonra plajlarını da tecrübe etmeyi sakın unutmayın. Çünkü adanın plajları dillere destan. En beğenilen plajları ise; Paradise plajı, tamtam beach (Mastichari plajı), Kefalos plajı, Tigaki plajı, Lambi plajı, Marmari plajı ve Therma plajı. Plajlar hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflara ulaşmak için buraya tıklayın.

Kos adasında yeme içme hakkında bilgi için tıklayın.

 

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.