İspanyol Merdivenleri Roma

Tatilim boyunca en merak ettiğim yerlerden biriydi Roma ispanyol merdivenleri. Aşırı saçma sapan bir yer, hiç bir manası olmayan bir yer ama çok ciddi bir ilgi görüyor. Size merdivenleri şöyle anlatayım. Oldukça uzun ve geniş bir merdiven düşünün ve üzerinde oturan bir sürü insan. Hatta o kadar kalabalık ki bazen koskaca merdivenlerde oturacak yer bulmakta zorlanıyorsunuz.

Biz de elbette burayı görmeye gittik ve kendimize bir yer bulup hemen oturduk. Merdivene oturduğunuzda ise aslında manzaranız çok keyifli. Karşınızda meşhur caddesi olduğu için o caddeyi ve merdivenlerin hemen alt kısmındaki hareketliliği izliyorsunuz. Etrafınızda bir şeyler yiyen içen ve adeta piknik modunda takılan insanlar var. Merdivenlerde saatlerce oturup etrafı seyredebilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri Hikayesi

İspanyol Merdivenleri, Roma’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Ancak, İspanyol merdivenleri hikayesi ve tarihi de çok ilginç. İspanyol merdivenlerine nasıl gidilir ve ulaşım sorularına burada yanıt bulabilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri

İspanyol merdivenleri Francesco de Sanctis tarafından 1725 yılında açılan ve Trinita dei Monti Kilisesine çıkan merdivenler. İspanyol merdivenlerine gittiğinizde aslında göreceğiniz upuzun merdivenler olacak. Bu merdivenlerin en tepesinde Trinita dei Monti Kilisesi yer alır.

Bu upuzun merdivenlerde yaz, kış, gece, gündüz hiç fark etmeksizin bir sürü insan kalabalığı görürsünüz. Merdivenlerde oturanların çoğunu turistler oluşturur. Şarabını ya da sandviçini alan burada alır soluğu. Merdivenlere oturup bir yandan şarabını yudumlayıp, bir yandan muhabbet eden, bir yandan da aşağıdaki kalabalığı seyreden bir sürü insan topluluğu vardır.

ispanyol merdivenleri gece görüntüsü

İspanyol merdivenlerinde zar zor kalabalığı aşıp yer bulup oturduğunuzda hemen aşağıda bir deniz botunu andıran çeşme göreceksiniz. Bu çeşmenin adı da barcaccia çeşmesidir. Bu çeşme Pietro bernini ve gian lorenzo tarafından inşa edilmiş. Bu merdivenler sadece Romalıların değil aslında tüm dünyanın göz bebeği. Senede bir kez yaz ayında ünlü bir catwalk defilesine ev sahipliği yapar.

İspanyol merdivenlerini ilk gördüğünüzde bu mudur yani diyebilirsiniz. Ama merdivene geçip de oturduğunuzda uzun süre kalkmak istemeyeceksiniz. Etrafı çiçeklerle süslü bu merdivenlerde vakit geçirmek gerçekten yaşayacağınız en güzel tecrübelerden biri olacak.

Merdivenlere yeterince vakit ayırdıktan sonra eğer alışveriş için iyi bir bütçe ayırdıysanız, merdivenlerin hemen karşısında yer alan ve çok önemli markaların bulunduğu mağazaların olduğu ünlü caddeyi de gezmenizi tavsiye ederim. Bu caddede gucci, prada, valentino gibi çok önemli markaların mağazaları yer almakta.

ispanyol merdivenleri - Romada gezilecek yerler

İspanyol merdivenlerine ulaşım

İspanyol merdivenlerine metro ile çok rahat ulaşabilirsiniz. Metroya bindiğinizde spagna istasyonunda iniyorsunuz. Bunun yanında hop on & hop off otobüsleri ile de buraya ulaşabilirsiniz. Ancak hop on & hop off otobüslerinin İspanyol merdivenlerinde durağı yok. Siz trevi çeşmesinde inip buraya rahatlıkla yürüyebilirsiniz.

ispanyol merdiveneleri - roma rehberi

İspanyol merdivenlerine yakın önemli yapılar

İspanyol merdivenlerinin karşısındaki cadde via condetti caddesi merdivenlerinin hemen karşısında yer alıyor. İspanyol merdivenlerine yakın olan diğer bir önemli yapı da trevi çeşmesi. Trevi çeşmesi İspanyol merdivenlerine sadece 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Piazzo del popolo, villa borghese, mouselo agusto ise İspanyol merdivenlerine yakın olan diğer yapılardır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.