Paris’te şehir içi ulaşım Hakkında Bilgi

Paris’te şehir içi ulaşım nasıldır?

Paris’te şehir içinde ulaşımınızı sağlamak için pek çok alternatif mevcuttur. Bunlar metro, banliyo treni, otobüs ve taksi şeklindedir.

Paris metrosu hakkında bilgi

Oldukça ilkel görünse de Paris metrosu size Paris seyahatiniz boyunca en çok yardımcı olacak olan toplu taşıma aracı olacaktır. Paris metrosu 1900’lü yıllarda yapıldığı için gözünüze biraz eski ve ilkel gelebilir. Ama görüntüsüne sakın takılmayın çünkü 300 duraklı bu toplu taşıma aracı Avrupa’nın en başarılı metrolarından biridir.

Paris’i gezmenin en hızlı ve kolay yolu bu metrodur. Metro sabah 05:30 ile gece 00:40 saatleri arasında çalışır. Cuma ve cumartesi günleri ise gece 01:30!a kadar metro çalışmaktadır.

Paris metrosu oldukça basittir çünkü her hattın kendine ait bir rengi vardır bu da şehre ilk kez gelip burada metroya ilk kez binenlerin dahi zorluk çekmemesini sağlamaktadır.

paris metrosu hakkında bilgi

Paris şehir içinde tramvayla ulaşım

Paris şehir içinde ulaşım alternatiflerinin bir diğeri de tramvaydır. Hatta son günlerde yeni hatlar da dahil edilmiştir. Paris’in uzak noktalarına gitmek için tramvayı kullanabilirsiniz. Fiyatı ise metro ile aynıdır.

paris tramvayı hakkında bilgi

Paris şehir içinde otobüs ile ulaşım

Metronun daha cazip oluşu ve yoğun olan trafikten ötürü Paris’te otobüs pek tercih edilmez. Ancak metroya alternatif olarak otobüsleri değerlendirebilirsiniz. Paris’te otobüsler sabah 06:30 ile akşam 21:30 saatleri arasında seferler düzenlemektedir. Ancak geç saate kadar dışarıda olanlar için bir kaç tane otobüs gece 00:30’a kadar seferler düzenlemektedir.

Paris şehir içinde otobüs ile ulaşım

Paris şehir içinde taksi ile ulaşım

Şehirde taksi sık kullanılan ulaşım araçlarından biridir. Ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde taksi bulmak genelde zor olabilir. Taksinin üzerinde yer alan beyaz ışık taksinin boş olduğunu, turuncu ışık da dolu olduğunu gösterir.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.