Stuttgart’da Gezilecek Yerler

Stuttgart’da gezip görülecek yerler

Bu yaz kızım ve eşim ile beraber çok güzel bir Almanya tatili planlamıştım ve tatilimi bitirir bitirmez hemen bloğumun başına geçip gördüklerimi anlatmaya başladım. Bu yazılarımdan biri de Stuttgart’da gezilecek yerler konusu. Çünkü bir kaç şehirli planladığım Almanya seyahatimin bir ayağını Stuttgart şehrinde geçirecek şekilde ayarladım.

Stuttgart'da Gezilecek Yerler

Ben Almanya tatilimi Münih, legoland ve meşhur Almanya, Fransa ve Avusturya üçlüsünün romantik yol güzergahını gezecek şekilde planladım. Planımı yaparken hep önyargılı olduğum Almanya’yı aslında çok da merak etmiyordum. Fakat özellikle Münih’e bayıldım diyebilirim.

Stuttgart'da gezip görülecek yerler

Gelelim Stuttgart şehrine. Stuttgart gerçek bir büyük şehir. Münih ile kıysaladığımda bana daha büyük ve daha iş sektörünün hakim olduğu bir şehirmiş gibi geldi. Açık konuşmak gerekirse kötü bir şehir demiyorum ama beni bir Münih kadar etkilemedi. Ancak görülmesi gereken güzel bir alman şehri. Gelelim Stuttgart’da gezip görülecek yerlere.

Stuttgart neyi meşhur

Stuttgart Konigstrasse

Ben seyahatlerime çıkmadan önce her zaman iyi bir araştırma yaparım, hem giden arkadaşlarıma sorar bilgi almaya çalışırım, hem de nette kısa bir araştırma yaparım. Özellikle beni tanıyan arkadaşlarım bana ısrarla Konigstrasse tam senlik bir yer dediler. Ben de Stuttgart’a gelir gelmez bu meşhur caddeye attım hemen kendimi.

Gerçekten de arkadaşlarımın dediği gibi burası tam benlik bir yerdi. Ben sağı solu mağaza ve kaffe olan geniş caddelere bayılırım. Bu tarz caddelerde gezmeyi, alışveriş yapmayı ve kaffelerinde oturmayı çok severim. Stuttgart’da da açıkçası en beğendiğim yer burası oldu.

Stuttgart en güzel caddeleri

Sadece ben değil, halkı da burayı çok beğeniyor. Çünkü şehre adım atar atmaz arabamızı park ettiğimizde bir almana ‘nereye gitmemizi önerirsin’ dediğimizde bize bu caddenin adını verdi. Caddeye daha girer girmez her yerde yoğun gençlerin olduğu eğlenceli kaffeler ve barlar gördük. Kalabalık dışarı taşmıştı. Önce caddede güzel bir yürüyüş yaptık ve sonrasında gözümüze kestirdiğimiz bir kaffede oturduk. Ancak bana burayı gündüz gezmek yetmedi ve burayı hava karardıktan sonra da görmek istiyorum dedim. Gezimize başka yerlerde devam edip akşam bu caddeye tekrar geldik. Hava karadıktan sonra ayrı bir güzel olmuştu.

Stuttgart gezip görülecek yerler

Stuttgart Porsche Müzesi

Spor araba denilince akla ilk gelen marka elbetteki porsche oluyor. Markanın tarihini ve geçmişten günümüze kadar gelen farklı tasarım arabalarını merak ediyorsanız bu müzeyi kesinlikle bir ziyaret edin derim. Müze ilk başta 1976 yılında Porsche fabrikasının hemen yakınında açılmış. Ancak daha sonra 2009 yılında markanın genel merkezinin yanına taşınmış. Anlayacağınız Porsche müzesi markanın hemen genel merkezinin yanında yer alıyor. Müzede markaya ait prototip ve klasik bir çok model sergileniyor. Genelde, Stuttgart neyi meşhur denilince  bu güzel alman araba müzeleri deniyor.

Stuttgart Porsche Müzesi

Stuttgart Mercedes-Benz Müzesi

Almanya demek bir nevi araba demek aslında. Çünkü en güzel arabaların tasarımcısı oluyor kendileri. Bunlardan bir diğeri de Mercedes oluyor. 2006 yılında açılmış olan bu müzede ise markanın 130 yıllık tarihi ve bu süreçte nasıl geliştiği, bu günlere nasıl geldiği anlatılıyor. İçeride markanın birbirinden güzel klasik modelleri sergilenirken aynı zamanda otomotiv endüstrisi ile ilgili ilginç belgesellerin gösterildiği salonlar ve alışveriş yapabileceğiniz alanlar var.

Stuttgart Mercedes Benz müzesi

Stuttgart Schlossplatz

Schlossplatz, Stuttgart’da bir çok etkinliğin düzenlendiği son derece güzel bir meydan. Noel kutlamaları ve konserler bu meydanda gerçekleştiriliyor. Biz meydanda çimlere serilip çok güzel fotoğraflar çektik. Burası yeni sarayın tam ortasında yer alıyor ve ortada yer alan heykel 1. Wilhelm’in 60. doğum günü için dikilmiş Concordia Heykeli ve melek çeşmesi. Burası şehirde yer alan en büyük meydan. Halkın buluşma noktası ve turistlerin en çok ziyaret ettikleri yer diyebilirim burası için.

Stuttgart Schlossplatz

Stuttgart gezip görülecek yerler

Stuttgart gezilecek yerler

Wilhelma hayvanat ve botanik bahçe

Bu hayvanat ve botanik bahçe ise sadece Stuttgart’da değil Almanya’da yer alan en meşhur park. Her yıl hatrı sayılır bir turist akınına da sahip kendisi. Bizim vaktimiz yetmediği için buraya gidemedik. Aslında yanımda 8 yaşında kızım vardı ve gitmek de istiyordum fakat zaman yetmedi. İçerisinde 8000’den fazla hayvan türü ve 5000’den fazla da bitki türü varmış. Eğer sizin Stuttgart’da yeterli zamanınız varsa bu parkı gezmeye gidebilirsiniz.

Stuttgart televizyon kulesi

Genelde Stuttgart’a gelen turistlerin ziyaret ettikleri diğer noktalardan biri burası. Üzerinde yer alan kırmızı uyarı ışıkları özellikle hava kararınca güzel bir görüntü yaratıyor. Ancak kulenin en büyük özelliği içine girebiliyor olmanız. Kuleden şehri seyredebiliyorsunuz. İçinde aynı zamanda alışveriş yapabileceğiniz hediyelikçi de yer alıyor.

Stuttgart televizyon kulesi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.